viestien esitystavan kanssa? Miten tämä tällaiseksi meni? Tässähän joutuu nyt koko ajan klikkaamaan tuota viestinäkymää uudelleen, jotta sen saa viestipuuksi.
Näitä "uudistuksia" kun vielä muutama tulee, niin eihän täällä toimi mikään.
Näitä "uudistuksia" kun vielä muutama tulee, niin eihän täällä toimi mikään.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Toiset ovat tosin raportoineet, että toimii normaalisti. Se taitaa riippua siitä mikä internetselain/selaimen versionumero on käytössä. Loppukädessä tietysti ylläpito sössi taas, sillä pitäisihän sivun toimia oikein kaikilla selaimilla.
Tapahtuuko sinulle muuten semmoista, että kun yrittää siirtyä viestiketjuun, niin toisinaan lentääkin keskusteluosion pääsivulle?
vielä siirtyillyt minnekään, mutta äsken huomasin tuon. Ja sitten se saattaa tehdä sen, että kun vastaa, niin tulee aivan erilainen ikkunanäkymä kuin tämä ns. tavallinen. Isompi, eikä näy nuo sivussa olevat linkitkään.
Mutta kyllä tämä poukkoilee mihin sattuu. Sitä se tosin teki jo aiemminkin, ei ainoastaan nyt.
Ei taida tajuta ylläpito tekniikasta sen enempää kuin minäkään.
taisi alkaa siitä suuresta uudistuksesta, kun viimeisimmäksi kommentoitu viestiketju rupesi siirtymään ensimmäiseksi sivulla. Tuntuu tapahtuvan varsinkin silloin, jos on jättänyt selaimen auki mutta ei ole käyttänyt sitä vähään aikaan.
Joo se isompi näkymä on minullekin tullut pari kertaa. Hyvin menee, Eniro.
On tämä kanssa taas. Minua on ruvennut ärsyttämään sana uudistus, koska useimmiten se tietää huononnusta, on asia mikä tahansa.
Mistä silloin mahdettiin valittaa, kun kirje viipyi matkalla toista viikkoa, tai ei tullut ollenkaan perille, kun saariston posteljooni hukkui hyiseen mereen?
Käytän firefoxin 3.0 versiota ubuntu käyttöjärjestelmällä.
kun yritin vaihtaa viestinäkymän:
Firefox has detected that the server is redirecting the request for this address in a way that will never complete.
Mitähän ne seuraavaksi keksivätkään?
"Mistä silloin mahdettiin valittaa, kun kirje viipyi matkalla toista viikkoa, tai ei tullut ollenkaan perille, kun saariston posteljooni hukkui hyiseen mereen?"
Niin, en tiedä. Ehkä silloin ei ollut niin kovat odotukset ihmisillä.
Firefox-selaimen ongelmat, joita ainakin allekirjoittaneella on ilmennyt muutenkin. Sitäkö käytät?
Tosin Kuk Regus Susej tuolla alempana totesi, että kirjautumattomana toimii kaikilla selaimilla ja kirjautuneena ei millään.
Toimii hyvin, kun ei ole kirjautuneena.
nikkivarkaille kiva tilaisuus. Kuka näitä oikein suunnittelee?
Kimpassa multtinikin kanssa ja kai se hobo on teknisenä neuvojana.
että ei tässä minkään sortin spesialistia ole hommiin palkattu.
Ottaa päähän tämäkin, että välillä tämä lykkää vastatessa ison ikkunan esiin, sitten joutuu naksuttelemaan uudelleen entiseen näkymään ja kaikki on muutenkin ihan vinksallaan. Eikä ylläpito edes vastaa kyselyihin. Niillä on kehitysideat-palstalla vaan tiedote ja vaikka siellä on vaikka kuinka paljon kiukkuisia kyselyitä, niin nämä vaan kääntävät kylkeä ja ajattelevat, että so what!
...sama ongelma nyppii täälläkin. :-(
kokeilin 5 selaimella, kaikki toimii niinkuin ennenkin.
ja ainakin tuo ongelma näyttää poistuneen. Muu poukkoilee entiseen malliin. Tuntuu siltä, että ei tarvitse kuin aivastaa, niin joku typerä mainoslinkki plompsahtaa esiin.
paskat tämäkään toimi.
Jos haluat käyttää nettiä ilman mainoksia, niin lataa firefoxille "adblock plus" plugari. Sillä voi estää mainoksia näkymästä. Itsellä, jolla on hidas netti joka katkeilee kokoajan (kiitos saunalahti) on ollut hyödyllistä blockata joiltakin sivuilta täydellisesti kaikki kuvat, jotta latautuis nopeammin.
Mut kannattaa muistaa, että monet sivut pyörii mainostulojen varassa, joten omalla vastuulla jne. :)
mutta rullahiiri ei tunnu ottavan kiinni kunnolla ja pitää nuolinäppäimillä mennä alas tai ylös ja muutenkin tämä tuntuu menevän hipaisuilla mihin sattuu, tai sitten ei minnekkään, vaikka kuinka vääntää.
Ei ihme, että on niska jumissa.
Kannattaa hommata hiiri ja vaikka näppäimistökin samalla. Itekin kituutin monta vuotta konepaketin mukana tulleen näppiksen kanssa, mutta onnistuin hajottamaan sen ihan perus pölynputsausoperaation seurauksena. (rauha sen sielulle) Joten ostin heti samana päivänä uuden microsoftin näppäimistön ja hiiren, ei oo kovinkaan monen sekunnin aikaa kaduttanut tämä sijotus. Microsoft ei valmista microsoft merkkisiä näppäimistöjä, vaan logitech, sen takia nää niin hyviä varmaan onkin? =)
mukana tulleet, vaan ostin myöhemmin langattoman näppiksen ja hiiren. Tässä lukee, että Labtec. Ärsyttävää yliherkkyyttä ja poukkoilua. Mutta ei tämä alusta asti tällainen ole ollut. Jos se nyt sitten tästä johtuu.
Et sattumalta oo vaihtanu hiirialustaa viimeaikoina? Optiset hiiret tarttee tasasen kuvattoman alustan toimiakseen parhaiten. Esim joku tulostuspaperi voi toimia paremmin alustana, kun kuvallinen hiirimatto joillekin hiirille.
Doh, en mä kyl mikään it-asiantuntija ole, vaikka it-osastolla olenkin töissä. Mut oon vaan graafikko. :(
mutta ei auttanut sekään. Kaapissa oli ihan upouusi hiirimatto, mutta samaan malliin poukkoilee. Ja tulostuspaperi hiiren alla ei liikkunut mihinkään.
Jospa heitän koko härvelin mäelle.
heti kun kirjauduin sekoilu alkoi, kirjautumattomana se toimii niinkuin ennenkin.
tosiaan tuohon kirjautumiseen.
Itsellä ei ole normaalia suurempia ongelmia ja systeemi on tuorein ff ja xp.
tyhmäksi mennyt, jos kirjautumalla tulee hankaluuksia. Mutta olet oikeassa, nyt tämä toimii viestipuun osalta.
Katsotaan...
kaikilla sama ongelma, kirjauduin ulos ja kaikki toimii(?) taas.
kokeilin itsekin kirjautumattomana ja silloin toimi kyllä. nyt taas ei :(
kivaa..
millään selaimellakaan ei ole mitään merkitystä. kaikilla kokeilemillani sekoilee samalla tavalla.
mitä järkeä on tehdä tällainen muutos taas. Hankalaa!
Kaikki pelaa niin kuin ennenkin!
kirjoittaa rekkaamattomana. Typerää sinänsä, koska jos haluaa että viestipuu on näkyvissä, niin on altis nikkivarkauksille jos kirjoittaa tavallisella nikillään, mutta rekkaamattomana.
että viestipuussa näkyvät vain kirjoittajat ja kelloaika, jolloin viesti on kirjoitettu. Mutta kun tämä uusi systeemi vaihtaa sen joka ikisessä ketjussa takaisin niin, että kaikki viestit ovat näkyvissä kokonaan. Sitä on hiton hankala selailla, jos pitää vierittää vierityspalkkia kilometrikaupalla joka kerta kun haluaa katsoa, että kuka pitkän ketjun loppupäässä minulle vastasi.
tällaisia ongelmia. Kaikki pelaa kuten aina aiemminkin. Minä jos kuka havaitsen oitis kaikki ongelmat näissä tietovempeleissä, koska näiden tulee aina pelata ongelmitta! Ymmärsitkö?
Voisitkos nyt pikkasen avittaa ihan vaan myötätunnosta ja rukoile siltä jumalolennoltasi, että korjaisi tämän systeemin???
Minulla on käytössä Macintosh ja selaimena Safari. Ei mitään ongelmia. Ihme kyllä.
näyttää toimivan. kokeile kirjautua niin sitten ei enää toimi :)
>>kokeile kirjautua niin sitten ei enää toimi
FF 3.0.1.3 ja XP
Toimii kirjautuneena ja kirjautumattomana.
FF 1.5.0.1 ja XP.
Saa nähdä mikä tässä enää kohta toimii. Ihmellistä söhellystä näiden uudistusten kanssa.
Työkalut -> Asetukset -> Sisältö -> ruksi pois ruudusta "salli javascript -komentosarjat"
Jos ei muuta tapahdukkaan niin mainokset häviää.
Taas parannella sivustoa :(