Kuinkas ateistiksi ryhdytään. Tarviiko jossain todistella Jumalan olemassaolemattomuus. Entä jäsenyydet. Ateistin varmaankin pitää kuulua vähintään vapaa-ajattelijoihin tai vastaavaan?
Onko ateismissa mitään sellaista, minkä takia sitä kannattee tuputtaa ihmisille? Mitä ateismi tarjoaa? Millä tavoin ateismi on parempaa, kuin Jumalaan uskominen?
Mikä kirja teille on se tärkein? Voiko olla ateisti, jos ei pönkitä omaa ateistista uskoaan esimerkiksi jollain Richard Dawkinsin ateistisilla kirjoilla. Voiko ateismiuskon myös menettää?
Mitä menettää, jos ateismiusko heikkenee ja "joutuu" takaisin uskovaisten joukkoon?
Jos olet ateisti, miten ryhdyit siihen hommaan? Mitä saat itsellesi? Eiköhän kannattaisi lopettaa ateistisen uskon kilvoittelu ja uskoa rehellisesti Jumalaan, taivaan ja maan luojaan?
kuinka ateistiksi ryhdytään?
16
156
Vastaukset
- puusilimä
synnytään. vain vajakit hihhuloituvat myöhemmin.
- arkibubliikki
ny ei istu mun järkeen! Ihminen, joka kykenee ottaa armon omalle kohdalle, ei voi olla vajakki! Joka tunnustaa Jumalan olemassa olon, hän ei ole enää vajaa.
Ajallisesti olemme jokainen vajaita, sillä Jumala ei ole luonut ketään muuta täydelliseksi, kuin Herran Jeesuksen Kristuksen, joka on Jumalan Poika!
Kun uskomme armon evankeliumin sydämellemme, Jeesus tulee asumaan meidän sydämiimme ja me tulemme siinä täydemmiksi. Ei se todellakaan merkkaa vajaavaisuutta, vaikka me uskovaisetkin monasti olemme uskossa vajavaiset. Jumala on luvannut saattaa meidät kerran taivaan kunniaan! arkibubliikki kirjoitti:
ny ei istu mun järkeen! Ihminen, joka kykenee ottaa armon omalle kohdalle, ei voi olla vajakki! Joka tunnustaa Jumalan olemassa olon, hän ei ole enää vajaa.
Ajallisesti olemme jokainen vajaita, sillä Jumala ei ole luonut ketään muuta täydelliseksi, kuin Herran Jeesuksen Kristuksen, joka on Jumalan Poika!
Kun uskomme armon evankeliumin sydämellemme, Jeesus tulee asumaan meidän sydämiimme ja me tulemme siinä täydemmiksi. Ei se todellakaan merkkaa vajaavaisuutta, vaikka me uskovaisetkin monasti olemme uskossa vajavaiset. Jumala on luvannut saattaa meidät kerran taivaan kunniaan!Väitä vajakeiksi vaan sen pystyy ainoastaan toteamaan.
Varsinkin tuon tekstisi jälkeen.- aina vaan
arkibubliikki kirjoitti:
ny ei istu mun järkeen! Ihminen, joka kykenee ottaa armon omalle kohdalle, ei voi olla vajakki! Joka tunnustaa Jumalan olemassa olon, hän ei ole enää vajaa.
Ajallisesti olemme jokainen vajaita, sillä Jumala ei ole luonut ketään muuta täydelliseksi, kuin Herran Jeesuksen Kristuksen, joka on Jumalan Poika!
Kun uskomme armon evankeliumin sydämellemme, Jeesus tulee asumaan meidän sydämiimme ja me tulemme siinä täydemmiksi. Ei se todellakaan merkkaa vajaavaisuutta, vaikka me uskovaisetkin monasti olemme uskossa vajavaiset. Jumala on luvannut saattaa meidät kerran taivaan kunniaan!Paljon tuon perusteellisemmin ei omaa kuuppajumiaan voisi todistaa, kuin mitä sinä "kirjoituksessasi" teit. Miksi ihmeessä edes kuvittelet, että kukaan normaali tervejärkinen ihminen haluaisi olla kaltaisesi?
Kiitos todistuksestasi. Vakuuttavan hienoa työtä ateismin puolesta.
Kaltaisesi ihmiset ovat paras todiste siitä, mitä uskonto aivoissa aiheuttaa ja miksi kannattaa olla ateisti ja ihan tervejärkinen.
Itselleen rehellinen ja suora ymmärtää pian mielikuvituskavereiden olemattomuuden. Kokeile itsekin.
- heppulinkoli
Miksi tätä samaa asiaa kysytään kerta toisensa jälkeen? Eivätkö uskovat ihmiset osaa vittu lukea ja ottaa asioista itse selvää? Tieto on vapaata riistaa, sen kun kirjoitat vaikkapa videogoogleen "Richard Dawkins" ja katsot jonkun hänen luentonsa, niin saat osviittaa johonkin suuntaan.
- Nasse.
on yleensä hyvin vaikeaa sen seikan ymmärtäminen että ei ole tervettä jos aikuisella ihmisellä on mielikuvituskaveri.
Taikauskottomuus, eli ateismi, on sitä ettei elätä moista loista kuupassaan. - Hanna
Sain tarpeeksi Jumalan paskapäisyydestä, koska EI auttanut ketään, ja teki elämästäni vaikeaa.
- heppulinkoli
Niin, ja siis ateismiin synnytään, kuten tuolla jo vastattiin. Pidä uskostasi kiinni, sillä se on ainut asia täydellisen idiotismin lisäksi, joka haavemaailmaasi voi ylläpitää!
Meiksi pääsee vain sisäpiirin kutsusta, pääsyvaatimukset ovat aika rankat (samoin kastajaistilaisuudet), ja ateismivuosimaksu on sen verran kova, että tuskin oppimattomalla vajakilla olisi siihen varaakaan.
Mutta koita nyt aloittaa vaikka sillä, että hankit itsellesi vähän tietoa edes jostakin, mietit vähän edes jotain, ja sitten lopetat tuon typerän tahallisen ärsyttämisesi."Millä tavoin ateismi on parempaa, kuin Jumalaan uskominen?"
Sinun mielestäsi uskonto on faktapohjainen koska uskot niin mutta jos uskoisit että osaat lentää niin mitä tapahtuisikaan kun hyppäät kerrostalon katolta?
Ateismiuskon voi menettää.
Sen voi tietenkin menettää vain ja ainoastaan uskovainen koska kukaan muu ei edes tiedä mikä se on.
Ateistiksi ei tarvitse ryhtyä kuten uskovaiseksi koska olemme kaikki syntyneet Ilman minkäänlaista jumaluskoa.
Joillakin vaan kehitys jää asteelle jossa ollaan saduille vastaanottavaisia,muutenhan uskovaisia ei edes olisi.- kirjoitettu
näin:
- ensin synnytään jumalan lapsena
- vanhemmat kastavat ateistijengiin
- mennään ateistipäiväkerhoon
- koulussa käytettän 1-2 tuntia viikossa ateismin pönkittämiseen
- koko ajan ateistipäällikkö suojelee, tapahtui sitten mitä tahansa
- saadaan ateistisiunaus kaikissa elämänvaiheissa
- maksetaan koko ajan ja kyselemättä vähintään 1% tuloista ateismiyhteisöön
- kuolla kupsahdetaan ja päästää ateistiparatiisiin- Jetro
Näin oon kans todennu :)
- Kuk regus susej
Vaihtelevalla menestyksellä myös ateistiksi ryhtyminen noudattaa epäilemättä ideatasolla yleispätevien toimintaohjeiden tavanomaisia käyttökohteita. Ei tarvita syvällistä ymmärtämystä sen käsittämiseen, että jumalien olemassaolemattomuus johdattelee meidät ja tukiryhmämme kohti reaktiota tämänhetkisen tilanteen suhteen.
"Ateistin varmaankin pitää kuulua vähintään vapaa-ajattelijoihin tai vastaavaan?"
Eräitä yksityiskohtia lukuunottamatta vapaa-ajattelijaisuus vaatii täsmällisyyttä ja päättäväisyyttä, ja kannustaa kehittämään vastuunalaisia kontradiktioita.
"Onko ateismissa mitään sellaista, minkä takia sitä kannattee tuputtaa ihmisille? Mitä ateismi tarjoaa?"
Ottaen huomioon oman tilanteensa, voi vain todeta, että ateistinen metodologia näyttelee keskeistä osaa pohdittaessa laajentuvia markkinoita ja uusia induktiivisia tuotantomenetelmiä.
"Millä tavoin ateismi on parempaa, kuin Jumalaan uskominen?"
Yksipuolisuutesi on silmiinpistävää, kirjoitat jumalan isolla, luuletko että kristinuskon jumala on ainoa tarjolla oleva harha? Täytyy siitä huolimatta että maailmalla on viime aikoina tapahtunut paljon, todeta, että jumalan valtakunta aiheuttaa huolestumista suunniteltaessa tahojen yhteistyön kariutumisesta aiheutuvia hyökyaaltoja aivopesu- ja rahastussektorilla.
"Mikä kirja teille on se tärkein? Voiko olla ateisti, jos ei pönkitä omaa ateistista uskoaan esimerkiksi jollain Richard Dawkinsin ateistisilla kirjoilla. Voiko ateismiuskon myös menettää?
Mitä menettää, jos ateismiusko heikkenee ja "joutuu" takaisin uskovaisten joukkoon?"
Lienee sanomattakin selvää, että Richard Dawkins aiheuttaa huolestumista organisaatiota vastustavien asenteissa.
Ei sovi unohtaa, että Richard Dawkins yksinkertaistaa erilaisissa laitoksissa tapahtuvaa lepoa. Todellisuudessa Richard Dawkins ratkaisee ongelmia tutkittaessa hiusten halkomiseksi osoittautunutta geneerisyyttä.
"Jos olet ateisti, miten ryhdyit siihen hommaan?"
Synnyin.
"Mitä saat itsellesi?"
Mitä pitäisi saada? Oudoksuttavaa kyllä, on useasti todettu, että itsekkyys johdattelee teidät ja tukiryhmänne kohti laajentuvia markkinoita ja uusia induktiivisia tuotantomenetelmiä.
"Eiköhän kannattaisi lopettaa ateistisen uskon kilvoittelu ja uskoa rehellisesti Jumalaan, taivaan ja maan luojaan?"
Miksi se kannattaisi? Käytännön täytyy turvautua tarkoituksenmukaisiin keinoihin, jos kannattavuus parantaa tulevaa taloudellista ja uskonnollista behaviorismia. Arkielämä on opettanut meille, että usko taivaan ja maan luojaan, tuhoaa käsitystämme kyseisestä asiakokonaisuudesta, mihin tavallaan liittyy myös erilaisissa laitoksissa tapahtuvaa aivopesua. >> Kuinkas ateistiksi ryhdytään. Tarviiko jossain todistella Jumalan olemassaolemattomuus. > Entä jäsenyydet. Ateistin varmaankin pitää kuulua vähintään vapaa-ajattelijoihin tai vastaavaan? > Onko ateismissa mitään sellaista, minkä takia sitä kannattee tuputtaa ihmisille? Mitä ateismi tarjoaa? Millä tavoin ateismi on parempaa, kuin Jumalaan uskominen? > Mikä kirja teille on se tärkein? > Voiko olla ateisti, jos ei pönkitä omaa ateistista uskoaan esimerkiksi jollain Richard Dawkinsin ateistisilla kirjoilla. > Voiko ateismiuskon myös menettää? Mitä menettää, jos ateismiusko heikkenee ja "joutuu" takaisin uskovaisten joukkoon? > Jos olet ateisti, miten ryhdyit siihen hommaan? > Mitä saat itsellesi? > Eiköhän kannattaisi lopettaa ateistisen uskon kilvoittelu ja uskoa rehellisesti Jumalaan, taivaan ja maan luojaan?
- Endorfiinihumala
Iltaa sinulle.
Ateismissa ei ole kysymys uskonnosta. Usko Jumalaan ei ole päätös. Se, että on ateisti, ei tee ihmisestä pahaa ihmistä.
Kuvittele tilanne: kaverisi kertoo, että Taru sormusten herrasta on totta. Mietit sitä, päädyt ehkä tulokseen, että ei ole kovin todennäköistä (miksi olisi? jonkun ihmisen kirjoittama kirja), mutta jos saisit todisteita, voisit ehkä uskoakin. Et tee tästä episodista itsellesi kovin isoa numeroa, ja jätät asian taaksesi, keskittyen muihin asioihin elämässäsi.
Sitten eräänä päivänä ihmisiä vyöryy massoittain ovellesi kysymään, miksi et usko tähän taruun. He kyselevät vihaisina, onko sinulla kenties jotakin pyhää kirjaa uskonnottomuudestasi. He jatkavat, nyrkkiään puiden, että jos et usko tähän, joudut ikuiseen kärsimykseen.
Sinä laitat oven kiinni surullisena, ja mietit, mitä olet tehnyt nyt väärin. Hehän olivat uusia naapureitasi, jotka ajattelit kutsua kylään lähiaikoina. Enää ei tee mieli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku504154Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt351959Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531346- 1541232
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti421024- 192992
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.229976- 80947
- 55820
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm122815