Kasvihuonetta tekis mieli mutta mutta, rahaa puuttuu. Vanhat ikkunat seiniksi olis jo olemassa kuten puutavaraa runkoon. Valokatetta olis tarjolla kattoon. Mutta ne perustukset, niihin ei ole mitään olemassa ja ne nielisivät aika läjän rahaa (jota ei ole olemassa), jos ne tekisi kunnolla kuten lasihuone vaatisi.
Ainakin kun kasvihuoneen rakennusohjeita katseli, niin aika läjä rahaa niihin perustuksiin uppoaisi.
Heräsi ajatus. Jos kasvihuoneen tekisi niin, että ikkunat "kelluisivat" rungon sisällä. Eli pokat ripustettaisiin yläreunasta aukkoihinsa niin, että pokan joka puolella olisi pari senttiä liikkumavaraa. Rakojen päälle laudat peitelistoiksi.
Nyt jos runko jostain kulmasta hieman nousisi tai laskisi, ikkunoilla olisi hieman liikkumavaraa, eikä ne heti särkyisi.
Näin pääsisi köyhä puutarhuri perustuksissa vähemmällä. Toimiiko?
Lasikasvihuone
1
712
Vastaukset 1
- tolppia juntata
mahaan seinien tukirakenteiksi. Routa vispaa helposti tolppia, jos ne eivät ole samaa kaliberia kuin merialueiden laitureissa, kuten meillä 8 m pitkiä puiden runkoja, joissa 4 metriä menee saveen.
Sillä vaivalla kun tekee tolpat ja junttaa ne maahan, niin pääse helpommalla, jos tekee esim anturaperustuksen säädettävillä tolppajaloilla. Siis kaivetaan 50*50*50cm kuoppia parin metrin välein per kasvihuoneen sivu ja täytetään se betonilla, johon valetaan samalla kierretangolla varustettu säädettävä jalka, kuten esim bilteman tolpan jalka on valmis sellainen, tosin sen kestävyydestä ei ole mitään tietoa, mutta käytämme meidän kevyessä 6m2 3mm polykarbonaattikasvihuoneprojektissa.
Kantavat juoksut meillä ovat painekyllästettyä 5*18cm palkkia, koolaus samaa tavaraa metrin välein ja lattialaudat noin 30mm paksuja. Näin tehden lattia kestää kuormaa notkumatta noin 200kg/m2.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1571480Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1291170Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset216869- 65791
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus62710- 46675
- 52670
- 76576
- 52572
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt187568