Kysymys ateistille

Spiritualisti

Kun olet kuollut ja jatkat elämääsi henkimaailmassa, kiellätkö yhä Jumalan? Kun Jumalan lahjoittamat henkioppaasi toivottavat sinut henkimaailmaan tervetulleeksi, aiotko kertoa heille, että heitä ei ole olemassa? Onko tämä rationaalista toimintaa?

11

182

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...aivot ja sydän lopettavat toiminnan. Minut todetaan kuolleeksi.
      Tämä ruho alkaa mätänemisen ja minusta ei jää mitään jäljelle (no ehkä amalgaamipaikat)

      Mitään henkimaailmaa eikä taru/satu linnoja vallata...madot syövät.

      Onko muita järkeviä kysymyksiä?

      • Spiritualisti

        Ihmisellä on erityinen sielu, minkä todistaa se, että tuoreimman tutkimuksen perusteella tietoisuus ei sijaitse kokonaan aivoissa.


      • Spiritualisti kirjoitti:

        Ihmisellä on erityinen sielu, minkä todistaa se, että tuoreimman tutkimuksen perusteella tietoisuus ei sijaitse kokonaan aivoissa.

        No perskeles! Sinähän se epeli oletkin. Sieluhan sen on sitten oltava.

        Pöyröö!


      • Spiritualisti kirjoitti:

        Ihmisellä on erityinen sielu, minkä todistaa se, että tuoreimman tutkimuksen perusteella tietoisuus ei sijaitse kokonaan aivoissa.

        ...minun aivot on tutkittu ja perusteellisesti....kun aivojen toiminta lakkaa....ihminen ei tiedä mistään mitään. Olen ollut koomassa ja voin kertoa, että ei tullut jeesus kahville.....

        Kannattaa tutustua ala-asteen kirjoihin, sieltä voi oppia perusasioita elimistön toiminnasta.

        Kerro vielä, missä tämä tietoisuus on suolissa vai maksassa?


    • Minä en usko jumalaan.
      Ja minä kuoltuani en jatka elämääni henkimaailmassa.. Minä mätänen, ja olen ravinteena uudelle kasvulle..

    • Jos kävisi niin, että minulla olisi "sielu" ja se olisi tietoinen olento, jolla on minun kokemukseni ja muistoni, se todennäköisesti olisi hyvin yllättynyt tavatessaan henkioppaan ja jumalia.

      On eri asia uskoa johonkin ja omaksua uutta tietoa TODISTEIDEN valossa.

      Ateisti ei USKO, että kaikki tuo mitä sepität on paskaa. Ateistin ei tarvitse USKOA mitään. Eikä väittää tietävänsä, jos ei tiedä.

      • lähinnöinen

        ethän vastannut edes kysymykseen, kelasit vain liturgiaasi. Kaisullakin on aivot


    • Itsesi sinne käymään ja ota kamera mukaan niin mekin saadan nähdä tuo henkimaailma.

      Kai sinulla jotain edes pientä, ihan minimaalista näyttöä pitäisi paikasta olla ennen kysymyksien esittämistä.

      Varsinkin kun kukaan ei koskaan ole sellaista nähnyt mutta sinä tiedät jopa miten sellaisessa toimitaan.

      Kysymykseni ovat esitetty niin asiallisesti kun on mahdollista.
      Mutta mahdolliset vastauksesi lienevät aivan muuta.

    • Atte Ateisti

      "Kun olet kuollut ja jatkat elämääsi henkimaailmassa, kiellätkö yhä Jumalan? Kun Jumalan lahjoittamat henkioppaasi toivottavat sinut henkimaailmaan tervetulleeksi, aiotko kertoa heille, että heitä ei ole olemassa? Onko tämä rationaalista toimintaa?"

      Sekopäisiä lauseita.

      Selvennän vähän oikaisemalla:

      "Kun olet kuollut, kiellätkö yhä Jumalan?

      -Vastaan, että en!

    • >> Kun olet kuollut ja jatkat elämääsi henkimaailmassa, kiellätkö yhä Jumalan? Kun Jumalan lahjoittamat henkioppaasi toivottavat sinut henkimaailmaan tervetulleeksi, aiotko kertoa heille, että heitä ei ole olemassa? Onko tämä rationaalista toimintaa?

    • Suuri ongelma ihmiselle on syntynyt siitä, että meillä on niin rikas mielikuvitus ja kehittyneet aivot. Tietoisuus omasta itsestämme raastaa ja ymmärrys siitä, että sinä ja minä kuolemme jonain päivänä saa ajatuksemme nousemaan mitä ihmeellisimpiin asioihin. Kuolema on todennäköisesti kaiken minuutemme loppu. Ruumiimme hajoaa maan syleilyssä. Me tiedostamme väistämättömän totuuden: SINÄ TULET KUOLEMAAN. LOPULLISESTI.

      Tottakai jokainen ihminen uskoisi kuolemajälkeiseen elämään mikäli siellä jotain oppaita vastaan tulisi. Itse pidän sitä äärimmäisen epätodennäköisenä vaihtoehtona. Minusta joku ateisti tällä palstalla sanoi hyvin:

      "Ennen syntymääni olin kuollut eikä se haitannut minua mitenkään"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      70
      3041
    2. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      366
      1140
    3. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      65
      795
    4. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      32
      749
    5. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      263
      646
    6. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      140
      598
    7. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      579
    8. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      31
      548
    9. Sysmä tarvitsee päätöksiä

      Sysmä tarvitsee päätöksiä – ei p*anjauhantaa** Kirjoitan kuntapolitiikan ulkopuolisena tarkkailijana. Sysmän poliittinen
      Sysmä
      17
      515
    10. Älä katoa elämästäni

      Kävelyllä mietin olisitpa varjo takanani vierelläni sivullani Älä katoa koskaan ole siinä pidä kädestäni kiinni ole kan
      Ikävä
      29
      489
    Aihe