yksinäinen leväbarbi

terttu

hankin aikanaan kolme leväbarbia 180-litraiseen, kun se alan kirjallisuuden ja akvaariokauppiaan mukaan oli suotavaa. sittemmin olen saanut netistä monesta lähteestä aivan erilaista tietoa leväbarbin koosta ja tilavaatimuksista. seinäthän niillä tulee vastaan 180-litraisessa.

jokatapauksessa, kaksi leväbarbia on heittänyt jo henkensä hypätessään pois altaasta. nyt yksi ainokainen on aivan tympääntynyt, kun ei ole seuraa.

en viitsi ottaa uusia leväbarbeja näin pieneen altaaseen.

mitä teen yksinäiselle leväbarbille, haluaisiko joku sen oman parvensa joukkoon? se on hyväkuntoinen, aina ollut terve

11

1829

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • illu

      Mulla on tällähetkellä vai 1 leväbarbi (165l), mutta jahka saan 450l toimintaan otan sinne niitä lisää. Eli voisin ottaa tuon sun kalasen, mutta missäpäin se asustelee?

      • terttu

        moi.
        koska hankit ton isomman? kala asuupi seinäjoella, etelä-pohjanmaalla. jos et ole läheltä, niin ei varmaan kannata alkaa toista stressaamaan kuljetuksilla.


      • illu
        terttu kirjoitti:

        moi.
        koska hankit ton isomman? kala asuupi seinäjoella, etelä-pohjanmaalla. jos et ole läheltä, niin ei varmaan kannata alkaa toista stressaamaan kuljetuksilla.

        Se on ensiviikolla toimintavalmiudessa mutta asun tampereella, eli ei sitten varmaan..


    • verzzu

      mun akvaario on 75l ja siel on yks leväbarbi.on niitä ollu 2 samaan aikaanki,ei 180l akvaario oo yhtään liian pieni sille ja voi sinne hankkii niit lisääki sen yhen seuraks,mut jos on pienenpi akva ni ne kalathan "lakkaa kasvamasta" eli ne ei kasva niin isoiks ku isommassa akvaariossa.

      • kahden akvaarion omistaja

        Mulla on 2 leväbarbia 100l akvariossa, mitään tappeluita ei ole tullu ja hyvin näyttävät viihtyvän.. :D


      • Sanna
        kahden akvaarion omistaja kirjoitti:

        Mulla on 2 leväbarbia 100l akvariossa, mitään tappeluita ei ole tullu ja hyvin näyttävät viihtyvän.. :D

        eli just joo, jäävät pienemmiksi... siis kitukasvuisiksi koska eivät pysty normaalisti kasvamaan.
        180 l on liian pieni leväbarbille joka erittäin nopeana uimarina tarvitsee mielellään 130 cm altaan jottei jatkuvasti ole lasit vastassa.
        Onneksi minulle kaloja myyvä kauppias oli tietäväinen ja heti kerrottuani altaani olevan 350 l, myyjä sanoi että sitten maksimissaan 3 kalaa sen kokoiseen...


      • 3453453454
        Sanna kirjoitti:

        eli just joo, jäävät pienemmiksi... siis kitukasvuisiksi koska eivät pysty normaalisti kasvamaan.
        180 l on liian pieni leväbarbille joka erittäin nopeana uimarina tarvitsee mielellään 130 cm altaan jottei jatkuvasti ole lasit vastassa.
        Onneksi minulle kaloja myyvä kauppias oli tietäväinen ja heti kerrottuani altaani olevan 350 l, myyjä sanoi että sitten maksimissaan 3 kalaa sen kokoiseen...

        Minulla oli kerran leväbarbeja satalitraisessa. Olivat kyllä jatkuvasti paniikissa, syöksyivät pitkin laseja ja menettivät stressissään mustat raitansakin.


    • Otus

      Minulla oli ( ja on nyktin...) josasin vaiheesa 100 litraisesa akvaariossa 3 leväbarbia. Minulle sanottiin siellä akvaario kaupassa että se on riittävän kokoinen. No joo, se yksi leväbarbi ryhtyi kiusaamaan muita ja ne muut kuoli. Nyt se yksi on hiirveän kärttyinen ja kiusaa kaikkia, voisiko johtua liian pienestä akvaariosta?

      • ongelma

        Syynä leviksesi räyhäämiselle on liian pieni akvaario ja liian pieni parvi. Suotavaa olisi että niillä olisi ainakin 4 yksilön parvi, silloin ei tule niin helposti pomokalaa joka kiusaisi muut näännyksiin.

        Ehdottaisin, että ratkaisisit ongelman joko luopumalla leväbarbista tai hankkimalla sille asianmukaisen altaan (min. pituus 120 cm, mielellään enemmän) ja parven (samankokoisia kaloja)


    • made

      oli aikoinaan akvaariossa 250l yksi leväbarbi, koska muut kuolivat. Aloimme ihmetellä miksi keisaritetroilta ja tapparakaloilta puuttui silmiä tai niitä oli yöllä näykitty niin pahasti, että ne piti aamulla lopettaa jos eivät olleet jo kuolleet. Ensin otimme verkkonuoliaiset pois. Ongelma jatkui. Kysyimme akvaariokaupasta ja myyjä epäili leväbarbia. Ostimme sille kaverin ja saman tien jäivät muiden kalojen raatelut. Leväbarbit turhautuvat yksin.

    • ...

      Minulla on kotona 80l akvaario ja yksi leväbarbi, joka sattui syömään muita kalojani kun jäi yksin. Aijemmin oli siis vain kaksi… Mutta akvaariossa eiole niin paljon kasveja yms. niin tila oili oikein riittävä. Vaikka tilani on pieni silti kalat kasvoivat ainakin 15 cm pitkiksi… Nyt olen eristänyt leväbarbin muista, sillä se hyökkää jatkuvasti pienempien kimppuun… Joutuiskinko luopumaan kalastani, jos hankin pikkukaloja lisää?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      114
      2758
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      29
      1341
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      103
      1207
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1007
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      997
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      968
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      56
      855
    8. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      40
      688
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      683
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      632
    Aihe