Äiti ei halua käärmettä meille - mitä tehdä?

::Freduud::

Olen siis aivan hurahtanut käärmeisiin, ja olen tässä jo kuukauden puhunut äidille käärmeen hankinnasta.. Ja hän ei pidä ideasta lainkaan. Kuulemma ällöttää ajatus hiiristä pakastimessa ja pelottaa se että samassa talossa sen kanssa asuisi käärme. Eihän äitin sitä tarvitsisi ruokkia, ei sen tarvitsisi edes koskea niihin pakastettuihin hiiriin, eikä sen tarvitse mun huoneessa käydä sitä käärmettä mulkoilemassa jos se kerran pelottaa.. Eikä se usko, että viljakäärmeet ovat melko vaarattomia (tai no, tuskin mikään eläin on kovin vaaraton, kyllähän eräskin KANI oli riehunut niin paljon että kaverini oli saanut kädet ja naaman täyteen verisiä naarmuja, ja koirat voi purra yms.), kun ei ne ole edes myrkkykäärmeitä eikä kovin suurikokoisia.

Nyt äiti siten sanoi että aikaisintaan vuoden päästä se voisi harkita käärmeen hankintaa, mutta se on mielestäni epäreilua - kun innostun jostain, en sitten millään saa heti mielenrauhaa, ja nyt tämä kuukausikin on ollut yhtä tuskaa, miten sitten kestän vuoden? Ja lisäksi tiedän kyllä mikä tuossa vuosi-jutussa on takana - äiti luulee että vuodessa unohdan koko käärmeen.

Haluaisin käärmeen, ei ole pakko saada hetinyt vaan olisi kiva edes tietää että vaikkapa jouluna hankittaisiin minulle sellainen, niin olisi mukava odottaa, paljon mukavampi kuin kuulla tyhjä lupaus: " ehkä vuoden päästä ".

Mitä tässä tilanteessa nyt kannattaisi tehdä? Haluaisin käärmeen, eikä tämä ole nyt mikään hetken innostus, vaan olen aina pitänyt matelijoista mutta nuorempana kun olen liskoa tms. halunnut, olen ollut kuulemma liian nuori. Ja nyt sitten kun olen tarpeeksi vanha (14v), en saa.

Miten te muut, joiden vanhemmat ovat olleet käärmeen hankintaa vastaan, olette saaneet tahtonne läpi? ;)

2

441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä en saanut :/

      Minä halusin sinun ikäisenä myös käärmeen, yritin kaikkea, mutten saanut. Nyt asun omassa kodissa ja vihdoin olen käärmeen saanut hommattua, tosin niitä onkin nyt useampi kuin yksi :D Olen aika varma että olisin pystynyt jo silloin käärmettä hoitamaan, kiinnostus niihin on kokoajan vain kasvanut.

      Pyydä äitiäsi kanssasi lukemaan viljakäärmettä koskevia nettisivuja esim. matelijat.info on hyvä ja asiallinen sivu.
      Sanot että edes perehtyy yhdessä sinun kanssasi asiaan ja sitten päättää onko viljis vieläkin vaarallinen ja epätervetullut teille. Äitisi varmaan pelkää että kyllästyt käärmeeseen ja hän joutuu sitten sitä hoitamaan. Käärmeet ovat kyllä sen verran vähän hoitoa vaativia, ettei niihin oikein kyllästy. Enemänkin sitä odottelee aina että millonkohan vois taas ruokkia ja järjestellä terraarion sisustusta, niitä kun ei liian usein saa tehdä :)

      Äitisi saattaa mös pelätä että käärme karkaa ja siihen on helppo keino elikä kunnollinen terraario ja vaikka lukollinen jos taloudessa on pikkulapsia tai kissoja/koiria.

      Rahallinen puoli saattaa myös vaikuttaa.

      Tai sitten sinä olet käyttäynyt huonosti ja äitisi katsoo ettet ole käärmettä ansainnut ;)

      Jotkut ihmiset myös pelkäävät ihan oikeasti käärmeitä ja sitä asiaa on vaikea lähteä muuttamaan :/

      Viljakäärme on kuitenkin ihmiselle täysin vaaraton. Jos viljis tuntee itsensä uhatuksi niin silloin saattaa purra niinkuin koirat yms, viljakäärmeen purema ei kuitenkaan ole läheskään yhtä paha kuin koiran. Itsellläni on montakin viljakäärmettä ja kukaan niistä ei ole purrut.

    • ..ihan noihin käytännön kysymyksiisi.. :)
      Olisiko esim. mahdollista hankkia oma pakastin käärmeen ruualle? Toinen vaihtoehto on ostaa ruoka sitä mukaa, kun sitä menee. Tällöin todennäköisesti ainoa mahdollisuus on ostaa lähimmästä eläinkaupasta ja se tarkoittaa tietysti sitä, että se maksaa enemmän, kuin kasvattajalta (isoissa satseissa) ostettuna.
      Olethan selvittänyt äidillesi asiallisesti, että käärme on lähes jatkuvasti omassa, hyvin lukitussa terraariossaan, eikä suinkaan luikertele vapaana huoneessasi tms.?
      Toisaalta ymmärrän innostuksesi, toisaalta taas ymmärrän äitiäsi. Jos kiinnostuksesi säilyy vuoden, on todennäköisempää, että se säilyy myös sen 20 vuotta, jonka käärme elää.

      Olisiko sinun mahdollista päästä äitisi kanssa tutustumaan jonkun harrastajan kiltteihin viljiksiin? :) Myös hoitokäärmeen ottaminen joksikin aikaa voisi olla äidillesi hyvä keino päästä eroon turhasta pelostaan. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      34
      5137
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      278
      4985
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      55
      4456
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      69
      2425
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      46
      1858
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      28
      1804
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      20
      1767
    8. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      79
      1713
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      15
      1571
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1476
    Aihe