Moi! olen 19vuotias nuori mies..
Huomasin noin kuukaus sitten että nivusissani on 2 punertavaa laikkua, en niistä ole välittänyt koska mitn kipuja tai kutinaa ei ole ollut, luulin että on tullut hankauksesta tai vastaavasta.
Olin matkoilla muutaman viikon biitsillä tuli oltua 4-5päivänä, saavuin muutama päivä sitten kotiin ja tänään sitten huomasin että molempien peukaloiden nivel-kohtiin on tullut punertavat laikut. en ole varma olenko jossain satuttanut käteni joka on myös yksi mahdollisuus esim. tavaroita kantaessa jotenkin tullut tai että iho on vain kuivunut.
Reilu puolivuotta sitten kärsin vasemmassa kädessä helvetin kovasta särystä luulin että hermoissa jotain vikaa koska esim. salilla hauista tehdessäni yli 18kilon painoilla tuli kova viiltävä kipu joka kesti 5-20senkunttia ja sen jälkeen käsi oli hellänä, lääkäri sanoi että rasitus vamma ja käski pysyä pois salilta sekä antoi 100x1g panadolia enintään 3kpl päivässä.
Suvussa isäni puolelta minun ukki, jota näin ensimmäistä kertaa hoitokodissaan jokunen kk sitten sairastaa psoria, ja hän kertoi että ihmettelee kuinka isälläni tai hänen veljellään ei tullut tartuntaa että heille oli tehty testit pienenä. Voiko psoriasis kulkea suvussa niin että esim. ukillani on isälläni ei, ja minulla taas on?
Olen parisen vuotta seurustellut en emme ole enää käyttäneet kondomia, voiko psori tarttua?
Mitä minun pitäisi tehdä?
Psoriko? Vastauksia nopeasti! HÄTÄ!
Jokuvaintietämätön.
2
670
Vastaukset
- Ei psori
ole mikään sukupuolitauti! Perinnöllinen se kyllä on,ukilta se tulee kyllä.
- cvxv
Se on autoimmuuni sairaus, ei tartunta! Eikä siihen ole testejäkään että oliskohan kyse jostain ihan muusta sairaudesta??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun463220Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5091952Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171920Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si811791- 181522
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431418- 281356
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901319Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1261212UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1131168