Kirpputorin perustaminen /liiketoimintasuunnitelma

Huhheijaa

Teen liiketoimintasuunnitelmaa kipputorin perustamisesta (koulutyö) ja ottaisin mielelläni kommentteja seuraavista: Minkä yritysmuodon valitsisit? Toiminimi? Avoin yhtiö?? Ja millaisia vakuutuksia kirpputori tarvitsisi?

Onko tietoa saako jostain tietoa liikehuoneistojen vuokrahinnoista jollain alueella?

4

4472

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirpputoristi

      En tiedä kannattaako nykyään muuta kuin osakeyhtiötä perustaa. Kuitenkin toiminta tulee olemaan aika laajaa ja kulut isoja. Silloin ei vastaa henkilökohtaisesti yrityksen mahdollisista veloista.

      Vuokrahintoja saat parhaiten selville siten, että jos näet tyhjän huoneiston (Esim. tulevassa kirpputorikeskittymässä Retail Parkissa Vantaalla), niin soitat ikkunassa näkyvään numeroon ja kerrot vakuuttavasti, että olet perustamassa kirpputoria. Ja kysyt, että missä hintaluokassa vuokra pyörii. Monesti ilmoituksissa on vuokrakin mainittu.

      • Haloo!

        Katsoitkos Retail Parkin vuokrahintoja?? Tuskin on kirpputoriyrittäjän hinnoissa. Retail parkin viereen sitäpaitsi rakennetaan jatkuvasti uusia taloja eli asiakasryhmää esim. elintarvikekaupalle alkaa olemaan. Minä ainakin olen kyllästyny lähtemään Jumboon ostamaan muutamaa maitoa.


    • Paulaa
    • Vä-littäjä

      Tyhjillään olevasta liiketilasta pyydetään yleensä 5 € m² jos se ei ole kauppakeskuksessa..
      Normi 10 euroo. Kluuvin kauppakeskuksessa 25 euroo ja viereissessä Kämpin kuppauskeskuksessa halutaan 45 euroo neliöltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      126
      2668
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      56
      2137
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      24
      1721
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1528
    5. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      364
      1288
    6. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1283
    7. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      71
      1210
    8. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1055
    9. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      90
      979
    10. 128
      931
    Aihe