moi, mikä autokoulu olisi näistä paras maunula, haaga vai ogeli. Mikä on näissä hinta- laatusuhde millaiset opettajat ja autot. Onko joku käynyt näissä.
kohta korttia suorittamaan
kohta korttia suorittamaan
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mä kävin haagas, eikä voi valittaa. Maikka oli rento ja se piti aina toista jalkaa kojelauta zydeemin päällä. Kerran se tokas kun ajelin kakkosella et tällä menolla ihmisiä kuolee vitutukseen. Opetus oli hyvää, kaikki meni ekalla läpi, inssi ja kirjallinen!!
että on HYVÄ Koulu, kun ope on noin RENTO!!!
Ajelet ilmeisesti itsekkin NOIN!!!! MALLI ainakin saadaan AUTOKOULUSTA!!!
Hei tiukkapipo-Kalle,vaihda foorumia sillä malli kyl saadan sieltä kotoa ja kavereilta! Ja joo mä olin kans Haagas ja ope oli tosi rento sen lisäks et oli halvin stadissa!
jos haluan opin, niin voisin ajaa samantien opetusluvalla! Eikös AUTOKOULUSSA opetella ajamaan TURVALLISESTI!!!!!! Eikös opettaja anna mallin millä pärjää HENGISSÄ liikenteessä?
Aikoinaan minulle opetettiin autokoulussa ajamaan, niin ETTEN joudu VAARATILANTEISIIN! Onko opetus muuttunut: JOS/KUN joudut esim.luisuun kunka korjaan virheen? Tuntuu vähän oudolta? Voisiko joku valaista. ps.Tyttöni on paljon palstalla esillä olleella autokoululla. pss.Olenko turhaan huolissani?
Tietenkin opetuksen tarkoituksena on tuottaa turvallisia kuskeja, joilla olisi aina niin paljon pelivaraa etteivät he joutuisi vaaratilanteisiin. Mutta montako täydellistä kuljettajaa tämä maailma päällään kantaa..? Eli kyllä oppilaille täytyy opettaa myös toimintakeinoja vaaratilanteessa esim. juuri tuossa mainitsemassasi sivuluistossa.
Kieltämättä tuo Haagan open tyyli vaikuttaa aika oudolle...mutta minähän olenkin maalainen!;)
eiks pääasia oo kuitenki ettei se ope käske tekemään mitään vaarallista?ja mun ope oli ainakin kamala pervo(turku)eli se ois mun mielest kamalampaa!
Opettajilla on todennäköisesti monia tyylejä eri oppilastyyppejä kohden. Jos opettaja jo tietää että oppilas osaa hallita auton kohtalaisesti, eli hallintalaitteiden käyttö ei tuota ongelmia ja muutenkin ajo on suht sujuvaa, voi ottaa rennomman asenteen. Mutta jos oppilas on ensimmäisiä kertoja auton ratissa eikä se ajo oikein tahdo sujua, on tämä sama rento opettaja todennäköisesti hieman tarkkaavaisempi.
Omalta autokouluajaltani muistan että usein ajotunnit kuluivat opettajan kanssa kaikennäköistä vitsiä vääntäessä ja väitellessä eri asioista, kun taas joiltakin tämä sama opettaja ei saanut ollenkaan kiitosta vaan he sanoivat että opettaja on aika etäinen.
...eli oppilaita on erilaisia ja siksi heitä täytyy myös opettaa eri tavoin. Ja Minnalle tarkennukseksi, että käsittääkseni aikaisemmassa viestissä (luiston oikaisu) viitattiin ajoharjoittelurataan. Ei kai kukaan niin hullu ole, että alkaa liikenteessä temppuilla oppilaan kanssa...?