Onko albatrosseja nähty

amatööribongari

Suomessa? Tuli tässä päivänä eräänä nähtyä meren rannalla iso lintu, joka ei kyllä minkään lokin tuntomerkkeihin sopinut. Tuli mereltä ja siivet pitkät, bumerangimaiset, liiti kuin albatrossin olen nähnyt telkussa liitävän. 3 albatrossilajia asustelee pohjoisella pallonpuoliskolla, voisiko poiketa Suomeen?

6

3962

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3+3

      Eipä ole albatrosseja koskaan tavattu Suomessa, eikä sellaisen harhautuminen Suomeen ole kovinkaan todennäköistä, joskaan ei tietysti mahdotontakaan. Voittavathan jotkut lotossakin miljoonia, vaikkei sekään ole kovin todennäköistä.

      • Anonyymi

        Suomessa ON tavattu albatrosseja (1-2 kpl). Ottakaa selvää asjoista


    • Anonyymi

      Näin joskus viitisen vuotta sitten ihan kuivan maan jokinotkon pusikkojen yllä viuhahtavan ison linnun, josta muistan ajatelleeni, että "Mikäköhän albatrossi tuo oli...?" Tänä kesänä mieheni teki saman havainnon... Olemme maalaistaloissa lapsuutemme kasvaneet ja enimmäkseen maalla eläneet, joten lintulajit lokeista harmaahaikaraan ja töyhtöhyypistä harmaaselkätikkaan ovat kyllä enimmäkseen tuttuja. Mutta nuo havainnot ovat jäämässä arvoitukseksi.

    • Anonyymi

      Juha Vainio on kuulemma nähnyt ilmeisesti kotkan satanassa vanhan albatrossin
      Sikäli outo lintu että hän väitti siinä olevan kaverinsa haamun. Mene ja tiedä mutta tämä tieto on välitetty jopa radiossa kaikille kuultavaksi.....

      • Anonyymi

        Onko Kotkassa satanismia?


    • Anonyymi

      Voisiko olla suula? Itse näin suulan Lapissa -80-luvulla, seuraili muikkuverkon kokemista puolisen tuntia aivan likeltä, eikä linnusta voinut erehtyä. Silloisen rariteettikomitean mukaan se oli silloin muistaakseni 6. havainto Suomessa. Pohjois-Norjassa oli yhdyskunta, lienee sieltä eksynyt. Kankea lentotyyli tosiaankin muistuttaa albatrossia, mutta lienee suurempi mahdollisuus, että lintu oli suula kuin albatrossi.
      Lisäksi suulan näkeminen onnekkaampaa, koska monien uskomusten mukaan albatrossin näkeminen tuo huonoa onnea. ----Toivottavasti sinulle se oli suula!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      137
      2001
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      131
      1676
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1526
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      88
      1423
    5. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      32
      1421
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      132
      1234
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      54
      1154
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      25
      1120
    9. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1021
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      51
      914
    Aihe