Olen jostain lukenut että vapaaehtoiseen eläkevakuutukseen sijoitetut rahat saisi kertaheitolla nostaa jos,tulee perheessä kuolemantapaus,jää työttömäksi ,sairastuu tai elämäntilanne muuttuu olleellisesti, ehkä avioerokin riittää.Mutta jos jää työttömäksi saakin vasta vuoden päästä jos on vielä työttömänä ??.
eläkesäästöt
5
848
Vastaukset
- Ehdot..
Eläkevakuutussäästöt ovat lain mukaan nostettavissa vain työttömyys-, pysyvä työkyvyttömyys, avioero-, tai puolison kuolemantapauksissa.
"perheessä kuolemantapaus" ei riitä, vaan ainoastaan puolison kuolema.
Työttömänä pitää olla yhtäjaksoisesti vähintään vuoden.
Lomautusta ei lasketa työttömyydeksi.
Jos sitten nostat ne rahat, niin niistä menee sitten vero pääomaverotuksen mukaan eli 28% vakuutusyhtiön kulut.- ennen lakimuutosta makse
tut säästöt kohdellaan nostotilanteessa ansiotulona. Voi siis olla hyvä juttu tai
sitten ei? - Ihan noin
ennen lakimuutosta makse kirjoitti:
tut säästöt kohdellaan nostotilanteessa ansiotulona. Voi siis olla hyvä juttu tai
sitten ei?Verotus riippuu, koska sopimus on tehty.
"Jos sopimus on tehty 5.5.2004 jälkeen, niin vakuutussäästöjä verotetaan kuten pääomatuloa, sillä maksuja on verotuksessa saanut vähentää pääomatuloverosta. Tällöin veroa maksetaan siis 28 prosenttia kaikista vakuutuksesta nostettavista varoista.
Tätä päivämäärä ennen tehtyjen sopimusten maksuja sai vähentää ansiotuloveroista. Tällaisista vakuutuksista nostettuja varoja verotetaan ansiotulona.
Verotus muuttui myös näiden vanhempien vakuutusten kohdalla. Vuodesta 2006 lähtien vanhojenkin vakuutusten maksut on voinut vähentää vain pääomatuloverotuksessa. Näiden maksujen osalta sovelletaan nostettaessa pääomatuloveroa." - finanssifarssi
Ihan noin kirjoitti:
Verotus riippuu, koska sopimus on tehty.
"Jos sopimus on tehty 5.5.2004 jälkeen, niin vakuutussäästöjä verotetaan kuten pääomatuloa, sillä maksuja on verotuksessa saanut vähentää pääomatuloverosta. Tällöin veroa maksetaan siis 28 prosenttia kaikista vakuutuksesta nostettavista varoista.
Tätä päivämäärä ennen tehtyjen sopimusten maksuja sai vähentää ansiotuloveroista. Tällaisista vakuutuksista nostettuja varoja verotetaan ansiotulona.
Verotus muuttui myös näiden vanhempien vakuutusten kohdalla. Vuodesta 2006 lähtien vanhojenkin vakuutusten maksut on voinut vähentää vain pääomatuloverotuksessa. Näiden maksujen osalta sovelletaan nostettaessa pääomatuloveroa."Veroista ei ole pelkoa, koska rahaa on todennäköisesti vaähemmän jäljellä mitä sinne on laitettu. Verot maksetaan voitoista ei tappioista. Inflaation vaikutusta ei verottaja huomioi. sekin on yksi epäkohta vielä kaiken muun vääryyden lisäksi mitä nämä vapaaehtoiset rahojen tuohoamiset sisältää.
- Höpö...
finanssifarssi kirjoitti:
Veroista ei ole pelkoa, koska rahaa on todennäköisesti vaähemmän jäljellä mitä sinne on laitettu. Verot maksetaan voitoista ei tappioista. Inflaation vaikutusta ei verottaja huomioi. sekin on yksi epäkohta vielä kaiken muun vääryyden lisäksi mitä nämä vapaaehtoiset rahojen tuohoamiset sisältää.
Vero kyllä maksetaan koko nostettavasta summasta. Ei pelkästään voitosta.
Tiedän tuon 100-varmasti, koska itse sain nuo rahat nostettua noin vuosi sitten työttömyyden parusteella, ja vero kyllä meni koko summasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 643870
- 663652
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa1093495SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p642871- 732706
- 562241
Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.531504Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?411155Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1171142Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.1271138