Onko paha juttu jos käyttää kaapeliojassa hiekan sijasta sepeliä? Rikkooko se kaapelin?
Sepeli vs hiekka
maakaapeli
51604
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
sillä se sepeli on määräysten vastaista ja saattaa rikkoa kaapelin.
Entä jos kaapelioja jo täytetty ja maa tasoitettu? Pitäisikö kaivaa auki vai onko liian myöhäistä? Vai katsoako kuinka kauan kestää?
Maa-ainesmies suositteli laittamaan sepeliä kun ei hiekkaa ollut tarjolla.
Tietenkin jos kysymyksessä on talojohto niin asia muuttuu. On aika kallista, jos se kaapelioja pitää avata roudan aikana, jolloin kaapelivauriot yleensä sattuu ja on vielä hätä, kun koko talo on pimeänä.
Kyseessä sentään kuitenkin vain "talon omat" kaapeloinnit. Eli ei nousujohto. Elikkä ne kaapelit saisi siellä kai olla jos menee eristysvastus mittauksista läpi?
Tosin jos ne satojen eurojen kaapelit saisi vielä tässä vaiheessa ennen routaa säilymään ilman uusimista niin kait kannattaisi kaivaa vielä, vai lieneekö nyt jo vaurioituneet?
..kannattanee ampua se sepelin suosittelija.. ainakin jos se ei suostu maksamaan niitä maan- ja kaapelin vaihtoja..
hienoa hiekkaa, kivituhkaa tai vaikkapa kukkamultaa siihin kaapelin välittömään läheisyyteen, niin saatat talvesta sen kanssa selvitä.. suojakouru/putki olis hyvä, ainakin ajoneuvoliikenteelle alttiilla alueella.. saa tietysti putkittaa enemmänkin. kourujen ja putkien kanssa ei tarvi golf-palloa pienempiä kiviä niin paljon pelätä, kunhan pääosa, ehkä 200 milliä joka suuntaan kaapelista/putkesta/kourusta, on hienoa..
varotusnauha tuskin kaataa rakentajan budjettia, eli kannattaa sitäkin viljellä turhempienkin kaapeleiden ojiin.. ja asemakuvaan on hyvä piirrellä niitä ojia.. mittaa vaikkapa rakennuksista, kaivoista tai vastaavista hyvällä todennäkösyydellä kiinteistä pisteistä muutaman metrin välein, että kaapelit on edes puolen metrin säteellä kuvan kertomasta.. alkuperäsellä suunnitelmalla voi pyyhkiä perseensä, jos semmosella joutuu yrittämään 10 vuotta myöhemmin kaapeleiden sijainnin määrittämistä.
täyttövaiheessa (ja aikaisemmin) kannattaa napsia valokuvia ihan reippaalla liipasinsormella, kuitenkin ihminen uskoo paremmin lahjomattomaan kameraan kuin mittamieheen ;) samallahan tossa tallentuu käytetyt maa-ainekset, voi sitten pähkäillä vikatilanteessa että mikä meni pieleen.
vähänhän tää lipsahti jälkiviisastelun puolelle, mutta minkäs teet.. oisit kysyny aikasemmin ;)