Evoluutioteoria kumoaa ateismin?

Puolimatkaaja

Evoluutioteoria kumoaa ateismin, kuten Puolimatka todisti. Jos evoluutio olisi totta, ateisteja ei olisi. Usko Jumalaan on näet kannattavaa, koska se tarjoaa parhaimmillaan iankaikkisen elämän. Siksi evoluutio on säilyttänyt uskon Jumalaan. Jos evoluutiota tapahtuisi, olisi ateismi jo karsiutunut pois, koska se on ÄÄRIMMÄISEN haitallinen ominaisuus. Ehkä evoluutiota parempi selitys ateismin olemassaololle on se, että Jumala on ateistitkin luonut, mutta että pimeyden ruhtinas on heidät indoktrinoinut johonkin ei-totuuteen.

Rukoilen nyt tänä iltana puolestanne; vastatkaa tähän ketjuun, jos joku on aamuun mennessä ottanut sydämeensä Jeesuksen rukoukseni ansiosta.

7

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • arpanaama

      Halle - Lujaa! Lujempaa! Ensimmäinen käännytetty!

      Eli voisitko trollitella vaan siellä kreationismin puolella?

    • >> Evoluutioteoria kumoaa ateismin, kuten Puolimatka todisti. > Jos evoluutio olisi totta, ateisteja ei olisi. > Siksi evoluutio on säilyttänyt uskon Jumalaan. > Jos evoluutiota tapahtuisi, olisi ateismi jo karsiutunut pois

    • SamiA

      ”Jos evoluutio olisi totta, ateisteja ei olisi”----------------------------------------------------------------------------------------

      Ei ateisteja olekaan.
      On vain ihmisiä, joilla ei ole Jumalaa; ne joilla ei ole Jumalaa ovat kuolleita. Jos ihminen haluaa elää, täytyy hänen syntyä uudesti ylhäältä. Jumalan elämä ei voi lakata tai kadota, ja siksi Jumalasta syntynyt elää, vaikka olisi kuollut; Kristus sinussa ei voi kuolla eikä joutua Helvettiin. Vastaavasti Jumalaton ei elä vaikka eläisi. Vaikka Jumalaton kävelee maan kamaralla on hän silti kuollut ja jo Helvetissä. Jumalaton ei ole syntynyt Jumalasta, joten hänessä ei ole elämää.

      • Maailmasta tekee uskovaisten kuvitteleman helvetin ovat uskovaiset.
        Uskovaiset elävät kauhun vallassa koko elämänsä pelkäen tekevänsä jotakin mikä loukkaisi niiden uskoa ja joutuvansa tämän takia helvettiin.
        Onpa mukavaa elämää teillä.

        Ateistina minä keskityn olelliseen eikä varjot tai sanomiseni pelota itseäni sen kummemmin kun tekemäni asiatkaan.
        Elään vain täysillä ja nautin olostani.


    • ateisti xxx

      "Usko Jumalaan on näet kannattavaa, koska se tarjoaa parhaimmillaan iankaikkisen elämän" No tuskinpa tarjoaa korkeintaa harhauskon sellaisen olemassaoloon. Valitettavasti pitänee pudottaa sinut pilvistä takaisin maanpinalle ja todeta, että kun elintoiminnot lakkaavat ei kyllä elämä jatku.

      "Jos evoluutiota tapahtuisi, olisi ateismi jo karsiutunut pois, koska se on ÄÄRIMMÄISEN haitallinen ominaisuus" Koska evoluutiota tapahtuu on uskonnot karsiutuneet järkeviltä, ajattelevilta ihmisiltä pois koska uskonnot ovat ÄÄRIMMÄISEN haitallisia.

      "Jumala on ateistitkin luonut" Kuule kyllä se on vaan mutsin ja faijan nussiminen kun meidät on tänne luonut.

      Kiitos nyt kovasti kuitenkin rukouksestasi vaikka se taisi kyllä mennä vähän hukkaan.

    • K Lamm

      Evoluutio suosii ateisteja, mutta sille on olemassa mahtava vastavoima nimeltä "pyhä viha".

      Sitä voi vaikka kokeilla Saudi-Arabiassa, että miten hyvin evoluutio suosii sellaista ihmistä, joka menee ääneen sanomaan "Jumalaa ei ole ja Muhammed oli törppö."

      Ja kun mennään reilut sata vuotta historiassa taaksepäin, niin koko maailma oli ateistille yhtä Saudi-Arabiaa. Uskovaisten viha jyräsi nopeasti jokaisen, joka uskalsi kyseenalaistaa paikallisten uskovaisten höpötykset.

    • Evakkoon

      Mitään muuta rukouksesi ei aiheuta kun oman aikasi tuhlaus.
      Mihinkään muuhun se ei mitenkään vaikuta:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      146
      4870
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3556
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      30
      2545
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2223
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      66
      2062
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      2013
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      23
      1981
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      85
      1973
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      19
      1458
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      99
      1262
    Aihe