käytännnöllien valinta nuorelle harjoitteluun??

hei,
15- vuotias miettii mikä vene olisi hyvä ensimmäiseksi harjoitus/yhteysveneeksi. Pulpettivene, jossa suht vakaa runko ja pieni mootoriteho, siinä 15-30hv. Arvostaisin kestävyyttä, edullisuutta ja helppoja käyttöominaisuuksia. Kunhan ei pelkän veneen osto tule maksamaan liiallisuuksia. Esimerkkinä olen katsellut Terhin pulpetillista More Fun c- venettä. Joka on juuri sopivan kokoinen. Miltä merkeiltä löytyisi edullisia pulpetti veneitä osaksi veneellä ajon harjoitteluun.?

Kysyn teiltä asiantuntijoilta ohjeita ensiveneen hankintaan

kiitän vastauksista jo etukäteen.
3243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

pidetään ongelmajätteenä.
onko asiassa todellista perää,sitä en tiedä,mutta olen lukenut paljon juttuja,missä sanotaan,että terhissä menee vettä kuorien väliin irroittaen kuoret kellunta-aineesta,jolloin veneestä tulee "letku",eli se on vetelä.

olin itsekkin ostamassa venettä kolme vuotta sitten,ja havittelin terhin big fun:ia,mutta lukemani perusteella en uskaltanut ostaa.
päädyin sardiinirasiaan,eli alumiiniveneeseen,ja on se ainakin vielä kellunut.

Äänestä

Älä vaan osta mitään Terhi More Funia, pieni kottero, jossa ei viihdy lapsi eikä aikuinen. Varsinkaan yhteysveneeksi siitä ei ole, ellet sitten halua jokaista laukkua ja matkustajaa erikseen kuljettaa mökille.

Pitääkö veneen olla sitten aivan pieni? Eikö se voisi olla hivenen isompi, jotta kyytiin mahtuu aikuisiakin, tuskin poikasi veneellä kovin kauaa yksi jaksaa ajella?

Rönqvistit ovat hyviä veneitä ja liikkuvat ok pienelläkin koneteholla. Ja eihän veneen ole pakko olla uusi, syksyllä monet laittavat veneensä myyntiin välttääkseen talvitelakoinnin.

http://www.ronnqvistbatar.fi/

Äänestä

Vene-lehdellä oli helmikuun numerossa mökkivene testi, jossa testattiin 20 hv ja alle 4000€ veneitä. Siinä testissä on paljon asiaa, jos osaa pikkasen lukea tekstiä ja pikkasen rivien välistäkin.. testin lopullista järjestystä ja loppu arvosanoja en oikeen kaikilta osin allekirjoita, mutta mieti itse. Siellä oli vakaita sekä merikelpoisia, sitten kevyitä sekä kiikkeriä, jotka menee pienellä koneella ja sitten niitä mitkä on siitä väliltä.. kaikille jotakin. Itse suosittelisin kyllä niitä vakaampia alottelijalle, vaikka pikkasen arvokkaampia ovatkin..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


toplasu kirjoitti:

hei,
15- vuotias miettii mikä vene olisi hyvä ensimmäiseksi harjoitus/yhteysveneeksi. Pulpettivene, jossa suht vakaa runko ja pieni mootoriteho, siinä 15-30hv. Arvostaisin kestävyyttä, edullisuutta ja helppoja käyttöominaisuuksia. Kunhan ei pelkän veneen osto tule maksamaan liiallisuuksia. Esimerkkinä olen katsellut Terhin pulpetillista More Fun c- venettä. Joka on juuri sopivan kokoinen. Miltä merkeiltä löytyisi edullisia pulpetti veneitä osaksi veneellä ajon harjoitteluun.?

Kysyn teiltä asiantuntijoilta ohjeita ensiveneen hankintaan

kiitän vastauksista jo etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu