RASISMI on päässyt pesiytymään Ilomantsiin.
MIKSI?
#
Voisivatko seurakunnat aloittaa keskusteluillat, joissa asiaan paneuduttaisiin.
Auttaisiko jos pyrittäisiin valistamaan ennakkoluuloisia?
MIKSI?
#
Voisivatko seurakunnat aloittaa keskusteluillat, joissa asiaan paneuduttaisiin.
Auttaisiko jos pyrittäisiin valistamaan ennakkoluuloisia?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ainakaan minulle ei avautunut oikein tuo avausteksti. Siis esiintyykö seurakunnissa rasismia vai pitäisikö seurakuntien pyrkiä ehkäisemään muissa yhteisöissä (kuin seurakunnissa) esiintyvää rasismia? Millaista rasismia? Vai onko tämäkin kirjoitus vain heitto ilomantsilaisia kohtaan?
Seurakunnat olisivat sopivia toimijoita aloittamaan tehokampanjan tehtäessä Ilomantsista rasismista vapaan alueen. Ei ole meidän kauniille kunnalle iloksi se, että jopa tällä sivullakin vilisee rasismia, kiusaamista jne.
Voisimmeko aloittaa koko Ilomantsia koskevan mielenkohotuskampajan.
Olisiko myös nuorisopuoli tulossa mukaan, samoin muut kunnan toimielimet?
Syyskuu on aikaa jolloin sato on koottu ja illat ovat pimeitä. Aikaa olisi vaikka alkaa käymään keskustelukerhossa puhumassa siitä kuinka saamme kaikki ilomantsilaiset mukaan torjumaan rasismia ja syrjäytymistä.
Seurakunnille rooli sopisi erinomaisesti.
Jäädäänpä kuulolle.
Nyt en oikein ymmärrä ? Rasismi kun kohdistuu tiettyihin ihmisiina ja siten sitä on vaikeaa todeta toisten puolesta.
Nyt kysykin että kenen puolesta tässä pitää alkaa puhumaan ?
Työmailla rasismi on kiellettyä ja jopa syy erottaa työntekijä !
Kyllä rasismi Ilomantsissa on aihe, josta olisi syytä keskustella toivoen, että keskustelu saisi joidenkin silmät avautumaan ja suvaitsevaisuuden lisääntymään. Eihän ilomantsilainen rasismi kohdistu suinkaan ainoastaan rajojen takaa tänne muuttaneisiin ihmisiin. Jo ennen kuin ulkomaalaisia alkoi muuttaa meillekin, saimme me junan tuomat kokea olevamme omituisia ja kohtelusta päätellen ala-arvoisia ihmisiä, joita kyllä tänne - puheissa - toivotaan, kun halutaan veronmaksajia. Mutta kun olemme tänne muuttaneet, saamme kokea, ettemme me voi mitenkään olla kunnon ilomantsilaisia, kun emme ole syntyperäisiä, emme puhu oikeata murretta, emmekä kuulu keskustapuolueeseen. Tätä vikaa eivät näytä vuosikymmentkään korjaavan. Kerran junan tuoma, aina junan tuoma!
Niin hyvä paikka kun Ilomantsi monella, monella tavalla onkin, se olisi vielä parempi, jos suvaitsevaisuus lisääntyisi ja jos nuo Rämäsen Pirjon kokemat ja Pokkarissa kertomat tosiasiat saataisiin kitkettyä pois keskuudestamme. Ellemme kaikki olisi niin perusteellisesti joo-joo ihmisiä, jotka eivät uskalla kertoa omaa mielipidettään, voisi täällä Ilomantsissa uskaltaa enemmän - myös perustaa yrityksiä ja luoda toisillekin työpaikkoja. Täällä kannustetaan olemaan julkisesti mahdollisimman hiljaa, mutta samalla hyväksytään se, että kaikkia, jotka jotain yhteiseksi hyväksi yrittävät, puukotetaan selkään pahoilla puheilla, syyllistämisellä ja mustamaalaamisella. Ja samalla odotetaan niiden haukuttujen yksilöiden saavan aikaan vaikka mitä parannuksia, joita valmiille haluavat ehdottelevat. Aika sitkeä ja sisukas täällä pitää olla, jos jaksaa puurtaa yhteiseksi hyväksi - kaikesta huolimatta.
menette Mendiin ja tilaatte hyvät pitsat. Mendikään ei niuhota meille kristiyille meidän kummallisesta tavasta syödä sianlihaa. Siis kinkku-ananas-sinihome-katkakrapu, vai miten se oli. Hyvää sei ainakin oli