Viljakäärme uudessa kodissa

oulaaaaa

Moi

Ois muutamia kysymyksia viljiksestä.
Mitenkä teidän lierot käyttäyty kun olivat ihan pieniä ja kotiutuneet juuri? Menivätkö heti piiloon vai tutkivatko paikat innoissan?
Minulla on n. 1kk ikäinen viljis ja sain 15.päivä. Käärme meni melkein heti piilon ihan sykkyrälle. Vasta seuraavana iltana uskalsi kierrellä terrassa. eli 16 päivän iltana. Sitten meni yöksi nukkumaan ylös kasvien keskelle piiloon. Ja on aivan sykkyrällä. nyt 17 päivä, se on siellä edelleen kasassa.
Voiko käärmeen ottaa käteen, vaikka on kasassa? Siis pää on esillä ja kattoo. Vai pitääkö minun antaa vaan sen olla rauahassa ja odottaa että se liikkuu? Pelkää, että kohta en pysty ottaa sitä käteen ollenkaan, ku jos alkaa puremaan kun ei ole tottunut.

2

547

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jkljöfsd

      Kannattaa antaa olla vielä ihan rauhassa ja totutella omaan terraansa. Yleensä käärmeen annetaan kotiutua n. viikko ennen kuin aletaan käsittelemään. Poikkeuksena ruokinta jos käytät erillistä ruokintaboksia.

      Poikaset ovat yleensä tosi arkoja ja kun niitä yrittää ottaa käteen, "juoksevat" kovaa karkuun. Se on ihan luonnollista käyttäytymistä.

      Itse käsittelen viliksiä vain ruokinnan ja siivouksen yhteydessä, enkä pidä kädessä kuin 5-15min. Eli poikasta kerran viikossa, aikuista kahden viikon välein. Kukaan ei ole silti villiintynyt tai purrut.

      Käärmeellä voi olla myös nahanluonti tulossa ja pysyy siksi paljon piilossa. Onko silmät harmaana?

      • oulaaaa

        Ei oo nahanluonti lähellä, ku oli luonu paripäivää sitten nahan. Mutta nyt on jo saanut rohkeutta lisää ja tutkii paljon terraa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      138
      13192
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      82
      3639
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      95
      2904
    4. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      36
      1389
    5. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      275
      1374
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      151
      1319
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1274
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1184
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1071
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      205
      979
    Aihe