Tiedättekö mistä johtuu että useimpien kukkien mullan pinnalle kasvaa valkoista hometta??? Kukki vaikka mitä lajia ja kaikissa sama ongelma. Mullat vaihdan säännölisesti ja useilla on alta kasteleva ruukku, ja muutenki pidän huolen että multa ei ole liian märkää. Annan niiden välillä myös kuivahtaa.
Voisiko olla syynä, että nykyisessä asunnossa epäillään hometta?? Voiko se olla syynä myös kukkien pinnan homehtumiseen? Talo lämpiää puulla (suurimmaksi osaksi), joten onko ilma täällä liian kosteaa, vai mitä???
Hometta mullan pinnalla
7
5077
Vastaukset
- vain myydään
Sama täällä. Epäilen että kaikki myynnissä olevat mullat on huonoja. Multaan ei ole lisätty riittävästi hiekkaa. Kaikki mullat tehty turpeesta. "Käymisaste" kaikissa kesken. Täytyisi otta varmaan hyvää peltomultaa, hieman parantaa myynti mullalla ja lisätä hiekkaa? Tulisikohan näin hyvää. Aarno Kasvi sanoi jostus haastattelussa että hän ei voi sanoa mitä pas....kaa (tyyliin) myydään.
Keväällä istutin tilliä, salaattia ja persiltaa kukkamultaan sisään, yksikään ei kasvanut taimivaiheen ohi. - buzy lizzy
Käsitinkö oikein että myös kasveissa itsessään on hometta? Kärsiikö ne siitä? Täytyy olla kai aika kostea huoneilma, mutta toisaalta luulisi kukkien tykkäävän. Itselläni ei kyllä ole hometta, asun tavallisessa kerrostaloasunnossa, ikkunat länteen. Käytän tavallista kestomultaa, siinä on kyllä hiekkaa seassa. Olen aika nuuka kastelija, kaikkien kasvieni multa saa reilusti kuivahtaa ennen kuin kastelen sitten (myös aika reilusti). Tasaista kosteutta vaativia kasveja mulla ei ole, eikä ne ehkä menestyskään.
Auttaako mullan pinnan kuoriminen? - kasvi maalta
Jospa kyse kuitenkin olisi kasteluvedessä pakosti mukana tulevasta kalkista, joka ainakin kertyy saviruukun pintaan valkoiseksi kerrokseksi? Itsellänikin valkoinen pinta muutamien kukkien mullan päällä mutta itse kasvi ei tunnu pitävän pahana.
- kilä
ja kaikissa ruukuissa home pinnalla siis home. Ostin kalliimpaa, ja ne kukat on ok. Eli halvalla ei saa hyvää. Kumpikin oli kekkilän multaa, toinen vain halvempaa.
- Mikael-x
Home tulee mullan päälle liiallisella kastelulla. Ihan sama mitä multaa käyttää. Liika kastelu pilaa. Alta kasteleva ruukku on paras. Älä kastele pinnalta. Kaavi homekerros pois ja laita tavallista multaa hieman päälle. Ei ole tähtitiedettä ja asiat viedään turhan vaikeiksi. Mukavaa syksyä ja loppuvuotta. Terveisin Mikael-x PS. jos haluat jeesata niin käväise sivustollani: http://kanariansaaretmatkat.com kiva!
- Näinlähtee
Ei mitään multaa pinnalle vaan sentin kerros 2mm kokoista hiekkaa pinnalle. Homeet lähtee saman tien. Ja kastelu vain alta kuukauden ajan. Ja anna mullan kuivahtaa kunnolla eli kastelu 2 viikon välein.
- Anonyymi
Se valkoinen ei ole hometta !
Se on kasteluvedestä mullan pintaan jäävää kalkkia.
Sitä tulee saviruukkujen ulkopuolellekin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.854960- 432756
- 952724
- 1982390
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj281953- 1331949
- 1781560
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161471Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3581279Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51249