Minkä kokoinen se imukuppi on?
Kysymyksiä
kysymyksiä...
9388
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
on ehkä jotain 10cm leveä littana pyörylä. Kumiset kupit on vähän isompia ja hankalampia käyttää, tai sekin riippuu lääkäristä.
sellainen mahtuu kenenkään sisään?!?
ihan samaa olen miettinyt ja koko imukupin käyttöä. että miltä ihmeeltä se tuntuu, onko se jokaisella pakko olla helekatin kivuliasta? on kyllä kauhukuvien numero yksi, ja ensimmäisen syntymään oisi kaks kk...hui. kun vois joku kuvailla sellasen kokemuksen, miltä se tuntuu.
Ei se nyt mielestäni mitenkään erityisen ihmeellistä ollut tai lisää kipuja aiheuttanut. 10 cm imukupin halkaisijan määräksi on liioittelua, niin suuri imukuppi ei ole. Se laitetaan kiinni vauvan päähän - ja äidin ponnistusta autetaan vetämällä lasta. Pään siis pitää olla jo niin alhaalla, että siihen pääsee kupin ylipäätään kiinnittämään. Itse koin saamani avun ennemminkin helpotuksena, imukupin avulla lapsi tuli pian ja nopeasti maailmaan. Vauvan päässä oli toki koettelemuksen jäljiltä pahka, mutta se laski parissa päivässä jäljettömiin ja vauva sai särkyyn lääkettä ensimmäisinä päivinä.
Suotta tästä asiasta panikoituu; jos imukupilla auttaminen on välttämätöntä, lääkäri tulee sen tekemään. Ei synnyttäminen muutoinkaan kokonaan kivutonta ole, eikä imukuppi mitenkään ylen määrin asiaa epämiellyttävämmäksi tee.
Pelko pois!
koko. Materiaali on yleensä silikonia (ei kumia) tai kertakäyttökupeissa (Kiwi) ihan muovia. Silikonikuppi painetaan kasaan (pehmeä) ja viedään emättimeen "sumpussa" (niin kuin kuukuppi), avataan siellä ja kiinnitetään imun avulla vauvan päähän (joka tekee emättimeen tilaa tarppeeksi). Ei silikonikuppi ole halkaisijaltaan olennaisesti suurempi, saatika vaikeampi käyttää. Sitä vaan käytetään yleensä silloin, kun vauva on vielä syvemmällä emättimessä, joten onhan sen kiinnittäminen sokkona hankalampaa.
T: kätilö
eikös sitä alapäätä aikalailla leikellä ennen tuon kiinnittämistä sikiön päähän?
Ei siinä sen enempää "leikellä" kuin episiotomiassa muutenkaan.
Mistä nämä kauhukuvat oikein ovat tälle palstalle levinneet!?
en koskaan suostuis tuollaiseen
Jos on päättänyt lapsen alulle laittaa täytyy se uloskin vatsasta saada.
Tuolla asenteella suosittelen jättämään ensiksimainitun väliin.
Kaikki asiat eivät ole valintakysymyksiä. Jos lapsi ei ulos meinaa tarpeeksi nopeasti ennättää on HYVÄ asia ja HELPOTUS ja kaikinpuolin hienoa, että on keinoja auttaa.
Episotomia voidaan joutua tekemään muutoinkin kuin imukupin kanssa; jos paikat vain eivät veny tarpeeksi lapsen ulos pääsemiseksi.