parhaaksi, ja sen toimintaa kiittävät meidän lapsemmekin, =
"olitte niin ymmärtäväisiä jo silloin, meidän parasta ajatellen".
Toki kaikki maksaa, mutta kun se ei näytä menevän "kaaliin" kaikille, mutta, aina rakentava kritiikki on tarpeen kaikissa yhteiskunnallisissa asioissa, kuitenkin pitää myös ymmärtää;
kun tuotat jätettä, sen siivoaminen maksaa.
"olitte niin ymmärtäväisiä jo silloin, meidän parasta ajatellen".
Toki kaikki maksaa, mutta kun se ei näytä menevän "kaaliin" kaikille, mutta, aina rakentava kritiikki on tarpeen kaikissa yhteiskunnallisissa asioissa, kuitenkin pitää myös ymmärtää;
kun tuotat jätettä, sen siivoaminen maksaa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
en minäkään ole ymmärtänyt koko jätekeskustelua,on toiminut hyvin eikä mitään valittamista
Eihän tässä vaiheessa jätekukon toimet vaikutakkaan taajamassa asuvia. Verovaroin tuotetaan kunnallistekniikka kivijalan viereen.
Kyse onkin ollut niiden puolelta, jotka joutunevat eriarvoiseen asemaan. Eli ne joille ei ole kunnallistekniikka tuotu kivijalan viereen verovaroin.
Esimerkiksi ympäri Lieksaa on asuntoja, lomanviettopaikkoja joihin kukon esitys tuo pahimmillaan kymmenien tuhansien lisäkustannuksen. Ja sakokaivojen pakkotyhjennykset kukon määräämänä. Ja hinnoittelemana. Arvatkaapa kuinka moni lähtee näitä tekemään. Silloin kun pakkopäätökset astuu voimaan, nämä asuinpaikat tyhjenee. Ja niitä on satoja.
Silloin tehokkaimmin kun toimitetaan Lieksan lautakunnille esityksiä joiden tarkoitus on lihottaa osakeyhtiön kukkaroa. Noissa keskusteluissa ei ole ollut kyse roska-astian tyhjentämisestä. Suurin huolen aihe kuntalaisilla on, että JäteKukko pääsee määräämään kunnallisen jäteasetuksen ja hinnoittelun. Siitä on kyse.
Taitaa joku keskustassa asuva kokoomukselainen tai teknisen viraston työntekijä kirjoitella ja ohjata jälleen kerran keskustelua väärille urille. Näin hän yrittää haudata asian ytimen. Palvelu ei pelaa syrjäseuduilla, laskutus kylläkin...
Nyt halutaan vielä lisää saada itselle valtaa ja päästä määräämään mm. pakottamalla kuntalaiset maksamaan olemattomia sakokaivon tyhjennyksiä.
Eihän Lieksassa ihmiset paskoa tuota, vaan kiinteistöt. Jätekukko toimii kuin kukko tunkiolla, kiitos valmistelevien virkamiesten ja kiitos kiireisten politikkojen, kun eipä kerennä asiaa lukea. Tehtiin vaan päätös. Nyt vielä kukolle annetaan oma lautakunta, lapset siis tästä kiittävät?