Eli hakusessa olisi kasvi, joka kasvattaisi vain yhden pitkän varren/köynnöksen. Ideana olisi kasvattaa kyseinen kasvi kaapin päältä lattialle. Toinen vaihtoehto olisi kasvi, joka kestäisi runsasta saksimista, eli karsisi kaikki oksat tms. yhtä lukuun ottamatta.
Yksi pitkä köynnös
2
718
Vastaukset
- puutarhaaja
Jos kaipaat köynnöstävää huonekasvia, joka vuodesta toiseen kukoistaisi kaappisi kulmalla, niin kokeile kultaköynnöstä tai herttaköynnösvehkaa. Ne kasvattavat yleensä yhtä pitkää versoa, ellei latvaa katkaista. Ja ne kestävät kyllä leikkelyä tarpeen vaatiessa. Myöskin hernevillakko ja herttalyhty ovat suorien versojen kasvattajia, mutta niissä on pienet lehdet, joten useampi alku samaan purkkiin.
Ulkoköynnöksistä päivänsini ja elämänlanka eivät juuri haaraudu. - kaikki roikkuvat köynnökset
saitkin jo vinkkejä. Miksei kävisi posliinkikukka tai murattikin. Eli laitat vain yhden oksan etkä leikkaa sitä.
Toisaalta, eikö se olisi kauniimpi, jos hiemna tekisi sivuversoja, tulisi tuuheampi ja näyttävämpi, vaikka alaspäin roikkuisikin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663362Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433157Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1222638- 432538
- 311953
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271850- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851465- 391320
- 821189