Moikka kyselisin tämmöistä minulla on 37 kappaletta vanhoja suomalaisia merkkejä elikkäs niitä on erivärisiä ja keskellä on suomileijona joka on ovaalin muotoisen kuvion sisällä ovaalin ulkopuolella on "laineita" eli:
vihreä, tumman ja vaalea
sininen, tumma ja vaalea
keltainen
oranssi
violetti
vaaleanpunainen
rusehtava
vuosilukuja ei löydy merkeistä mutta toivon että joku osaisi jotakin niistä imformoida :)
Suomimerkkejä tietoa
niistä??
2
882
Vastaukset
- merkit ovat
Saarisia. Niissä on myös vesileima- ja hammaste-eroja. Lape-luettelosta löydät arvot esim. kirjastossa. Etupäässä 20-luvun kamaa.
- myös apua
alkuun http://postimuseo.posti.fi/kiosks/14/ ja kirjastosta tosiaan norma ja lape luettelot......
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1742057
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,851489Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1821414Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta121182Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita401066Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2101003- 42918
- 96854
- 85815
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan49785