laina

Meillä on kerrostalo asunto jonka aikoisimme myydä ja alkaa rakentaa omaa talo...mutta onko mahdollista ensin myydä ja siitä saaduilla rahoilla aletaan rakentamaan taloa ja sitten kun lisä lainaa tarvitaan niin sitten vasta haetaan jota aivan varmasti saadaan pankkikin niin sanonut. onnistuuko noin koska kerrostalo asuntokin on tietysti lainalla ostettu? ja asunto sen vakuutena..
10384
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Tuohon ei ole patenttivastausta, voit saada tuon neuvoteltua pankissa. Kuitenkin noin menetellessä lainanne olisi hetken ilman vakuuksia, joten pankki voi vaatia siihen maksullisen takuun tai henkilötakaajia, kunnes rakennettu/rakenteilla oleva tontti saadaan kiinnitettyä lainan vakuudeksi. Pankeilla on erilaisia "malleja" näihin, kysyppä pankistasi.

Äänestä

Ei onnistu. Kerran lainan panttina on asunto ja jos pantti myytäisiin ei lainalla olisi enää panttia. Pankki ei luovuta panttina olevia osakekirjoja ennen kuin se on saanut rahansa.

Äänestä
  • pitääkö sitten hakea kokonaan uusi laina ja maksaa vanha pois vai miten menetellä

    Äänestä

  • ............. kirjoitti:

    pitääkö sitten hakea kokonaan uusi laina ja maksaa vanha pois vai miten menetellä

    On se että myyt asunnon ja maksat velkajäännöksen pankille. Sitten otat uuden lainan uusilla ehdoilla uuteen hankkeeseen.

    Viittaa ensimmäiseen vastaukseen, kannattaa varmaan kysyä pankista. Jos nykyinen laina on hyvillä ehdoilla ja matalalla marginaalilla, voi jonkin toisen pantin tai vakuuden asettaminen sopia pankille.

    Äänestä

Myimme asunnon, pankki otti omansa ja meille jäi vähän rahaa.
Tällä vähällä rahalla ostimme tontin kokonaan.
Pankki lainasi rahaa aina valmiusasteen mukaan.

Alussa älyttömästi (perustamiskustannukset ja muut tosi kalliita) ja
sitten lopussa esim. varustukseen ja viimeisen kerran pihan laittamiseen.
Olisko ollut 70 %, 20% ja 10 % valmiusasteet.

Ihan tarkkoja juttuja en muista, mutta pankki aina vaati rakennusvalvojan selvityksen, missä mennään. Paikalla pankin edustaja ei käynyt, mutta hän arvioi aina, minkä hintainen asunto oli siinä vaiheessa ja paljonko sitä lainaa saa sillä valmiusasteella ja sillä tontilla. Pankilla on hyvät yhteydet kiinteistövälittäjiin, joten sieltäkin sitä arvoa sai selville.

Ilman vakuuksia ei tule rahaa ja ilman muuta entinen asunto on maksettava pois ennen uuden asunnon tai talon rakentamista. Näin se vain menee. Pankki ei ota riskiä missään vaiheessa.

Äänestä
  • hölmö kysysmys mutta maksetaanko pankille laina summa eikä niitä korkoja joita lainasta tietenkin tulee...jos pitää korkoineen maksaa niin mistä ne rahat revitään jos ei saa nin paljon voittoa?

    Äänestä

  • ............. kirjoitti:

    hölmö kysysmys mutta maksetaanko pankille laina summa eikä niitä korkoja joita lainasta tietenkin tulee...jos pitää korkoineen maksaa niin mistä ne rahat revitään jos ei saa nin paljon voittoa?

    Siis: Ilman muuta pankille maksetaan se laina, mitä on otettu ja korko siihen päivään saakka, kun se laina maksetaan. Voi tulla jotain lisämenoja, mutta aika pieniä summia, jos niitä on tullakseen, esim. lainanmuutos tai jotain ?? Tuskin kuitenkaan mitään sopimusrikkkomussakkoja, tai mistäpä sitä tietää kenenkin ehdot.

    Mutta; jos asunto menee halvemmalla, eikä pankki saa omiaan pois (laina korko plus mahdolliset lisämaksut), jäät pankille velkaa aivan normaalisti.

    Sitä en tiedä, miten konkreettisesti asia menee, mutta jos ei ole asuntoa, ei ole myöskään takuita lainaa varten jos suuresta summasta kysymys.
    Luultavasti; Ja jos ei ole asuntoa, ei myöskään korko ole sitä mitä asuntolainoissa "yleensä" eikä verotuksessa saa alennusta koroista.

    Näinä aikoina on suuri vaara, että asunnon joutuu myymään halvemmalla, mitä itse on maksanut, pakkomyynti on se vihoviimeinen mitä kenellekään toivoo. Yleensä syynä maksuvaikeudet tai avioero.

    Äänestä

Rakentaa ensin ja senjälkeen kun talo on valmis, haetaan laina, jonka vakuudeksi tulee uusi koti.

Äänestä
  • Tuskin yksikään rakentaja lähtee aloittamaan jos ei laadita maksusopimusta jossa ei olisi käsirahaa ja osasuorituksia rakennusvaiheessa.

    Äänestä

  • että rakentavat kirjoitti:

    Tuskin yksikään rakentaja lähtee aloittamaan jos ei laadita maksusopimusta jossa ei olisi käsirahaa ja osasuorituksia rakennusvaiheessa.

    Käytännössä pankki tavallaan omistaa velkaosuuden verran asuntoa.
    Joten myydessä myyjälle jää se osuus rahoista mitä velanmaksun jälkeen jää.
    Lama-aikana se käteen jäävä osuus voi olla velkaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nimetön. kirjoitti:

Meillä on kerrostalo asunto jonka aikoisimme myydä ja alkaa rakentaa omaa talo...mutta onko mahdollista ensin myydä ja siitä saaduilla rahoilla aletaan rakentamaan taloa ja sitten kun lisä lainaa tarvitaan niin sitten vasta haetaan jota aivan varmasti saadaan pankkikin niin sanonut. onnistuuko noin koska kerrostalo asuntokin on tietysti lainalla ostettu? ja asunto sen vakuutena..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu