Skoda Octavia H.Ä.V.I.S.I Tuulilasi-lehden tuoreimmassa numerossa olleessa vertailussa. EI TULLUT VOITTOA!
Kuis ny suut pannaan?
Kuis ny suut pannaan?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Paitsi että ei se mihinkään hävinnyt vaan tuli hyväksi kakkoseksi konserniveljensä jälkeen. Makuasioita miten ominaisuuksia painotetaan, Skodaa kuitenkin kehuttiin että se tuntuu enemmän autolta kuin Gloffi.
katoaa, eli koeajaja huomasi Otaavia-paremmaksi kuin Golfin ja häippäsi samantien näkymättömiin, minullekin on käynyt joskus, että auto on koeajolla tuntunut niin mukavalta että hävinyt huolestuttavan pitkäksi aikaa, ainakin autonmyyjä jo ovenpielesä on nojailut ja kun avaimet palauttaa, niin todenut, eikö ollutkin yllättävän hyvä ajaa, niin seoli riijuu aikanakin, yö meni et valahti, kun oli niin hyvä ajettava alla.
Golf ja Octavia oli vertailussa tasavahvoja pisteiden perusteella. Vertailuvoitto Golffille pienemmällä mahd.erolla yhdellä pisteellä. Golf 298pistettä-Octavia 297pistettä. Vertailussa ei annettu pisteitä kustannuskset kohdassa hankinta- hinnasta lainkaan,jos hinta olisi pisteytetty olisi voittajaksi noussut Octavia.
Ilmeisesti VAG- konsernin sanelema marssijärjestys lehdelle.
Ocusta todettiin:Octaviassa eniten ison auton tuntua,ja se on viisikosta järkevin valinta matka-ajoon. Jousitus on Golfia mukavampi,ja on myös melutasoltaan hiljaisempi.
Tilojensa puolesta Octavia sopii muita paremmin perhekäyttöön. Tavaratila nielee lastenvaunut ja tavarat ongelmitta.
Golfin kritiikki: kovin kritiikki kohdistuu melutasoon,joka on auton muihin ominaisuuksiin nähden LIIAN KORKEA. Tämän olen todennut myös itse.
Oculle ei tullut kritiikkiä.
Ei tarvitse katua yhtään että päädyin Ocu Combi Eleg. 1,4TSI:hin
Nyt hyvät ihmiset ottaa huomioon, että Octaviassakin on "puolet" Volkkaria. Eihän se ilman vag konsernin osia ja ammattitaitoa missään pärjäisi.
..mihinkään. Tuossa seisoo pihassa vieläkin. Ja ajonestolaite toivottavasti huolehtii siitä, ettei häviäkään ainakaan omia aikojaan. Niin se suu sehän pannaan näin :))))
Kuka helvetti ostaisi Golfin?? Susiruma, pikkuinen ihan kuin Micralla ajaisi. Kyllä octavia on ison luokan auto ja kansa ei ole väärässä, Ocun myynti kasvaa ja volsun laskee. Jos vähänkään on järkeä päässä, niin Octavia 1,4 tsi on paras mahdollinen auto maassamme!
kumpikaan ei ole mikään kauneuden, erikoisuuden eikä muotoilun tai designin ruumiillistuma. Octavia ei ole yhtään sen nätimpi kuin Golf VI. kumpkin tavallisia perushyviä autoja, harmaavarpusia, autoja massoille ja suurille kansanjoukoille, kumpikin tasavahvoja kokonaisuuksia, ketään ulkosesti ärsyttämättömiä, perusautoja massoille yms.
Ocun myynti toki kasvaa mutta mikä automalli on Volsu? Kokonaisuudessaan Volkkaria myydään edelleen paljon ja myös Golfia. Aika tasoihin menee noiden myynnit. Toyota edelleen hakkaa nuo kummatkin myynnissä.
ja ilman VAG:ta Skoda tai Octavia ei todellakaan olsi se auto mikä se on tänäpäivänä vaan se hyvin edistyksellitön, menneisyyteen jämähtänyt itäauto jos VAg ei sitä olisi aikoinaan ostanut ja siihen panostanut kuten omiin merkkeihinsä Audiin ja Volkkariin.
Niin ja Octavia 2 FL versus Golf VI: prikuilleen samankokoiset autot akseliväliä ja takapenkkiä myöden. Ainoa missä Ocu on isompi on tilavampi peräkontti ja massiivisen kontin mukanaan tuoma suurempi perän ylitys. Jos taas vertaa Jettaa ja Octaviaa keskenään eroa ei juurikaan konteissa ole.
Kumpikin hyviä autoja mutta nuo sun perustelut oli ihan täyttä skeidaa...
Haloo. Ainakin voidaan olla takuuvarmoja siitä, että VAG:n kaksi tuotetta Volkswagen ja Skoda on aivan upeita. Itse olen ajanut nyt Scoutilla kohta vuoden, mittariin on tullut yli 22 000 ja ajaminen on aivan uskomaton nautinto. Eiköhän pistetä hynttyyt yhteen ja todeta että ollaan kaikki "FAU"-perhettä? Seatista kokemuksia?
Korjausta. Toi on totta että Suomessa myydään mitä myydään. koko euroopan tasolla volsun myynti on aivan eri tasolla kuin Skodan, näin ainakin olettaisin, korjatkaa jos olen väärässä. Mitä ihmeen järkeä muuten on jatkuvasti tapella Golfin ja Ocun paremmuudesta. Molemmat voittaa testejä vuoron perään, moottorit samoja ja moni muukin tekniikka, ei kait niistä nyt saman konsernin sisällä täysin samanlaisia voida tehdä.
Ainoa missä tuossa vertailutestissä Golf sai yhden pisteen etumatkan ja siis muodollisen voiton, oli turvavarustelu eli se kuskin polviturvatyyny. Johan kokeneet testaajat kuitenkin totesivat että Octaviassa on eniten isomman auton tuntua ja maantieajettavuus Golfia parempi ja siten paras valinta matka-ajoon.
Jos nyt lähdetään siitä faktasta, että kansalaiset ovat mökkikansaa ja muutenkin lomilla ajellaan kauempanakin kuin lähimarketissa, niin olisi sulaa hulluutta laittaa enemmän rahaa töpöperäiseen ja muutenkin asteen verran huonompaan emomerkin automalliin. Kyllä VAG:n nykyajan kunkku on Skoda, siitä ei päästä mihinkään.
En lukenut vertailua kovin tarkkaan, mutta jostain kuvatekstistä jäi mielikuva, että Golfin ääritilannekäytös olisi rankattu Octaviaa paremmaksi. Oliko näin?
Muuten se VAG-konserni taitaa olla haudattu jo vuosia sitten ja nyt pitäisi puhua Volkswagen-konsernista.
Taisi olla perstuntumalta laitettu kaikki lausunnot. Esim. jarruista Skoda sai vähemmän pojoja mutta mitään mittaustuloksia tai muuta faktaa ei ollut nähtävillä.
Golf oli Comfortline ja Octavia oli Ambiente. Onko Golfin varustelutasoilla merkitystä jousituksen ja alustan ominaisuuksiin? Octavian sanotiin olevan "pehmeämpi".
Olihan siellä tekstin seassa noi jarrutusmatkatkin sanottu. Lieneekö eroihin syynä rengastus, skodassa alla 15-tuumaiset ja Golfissa 16-tuumaiset?
Octavia on todellakin susiruma itäauto. En ymmärrä mitä järkeä on ostaa huonolaatuinen Octavia kun vähän enemmän rahaa pistämällä saa laadukkaan Golfin jolle ihmiset eivät naura kuten Octavialle.
Octavia ei todellakaan ole ison luokan auto. Se on Golfin kokoinen paitsi peräkontiltaan isompi.
Tänä vuonna Golfin myynti on pudonnut viime vuodesta 19.3 % ja Octavian 35.9 %. Siitä voit laskea onko kummankaan myynti kasvanut.
molemmissa vilkkuvat vikakoodivalot. Välillä häviää, välillä taasen tulee takaisin. Esitän molempien autojen perusvarustukseksi vikakoodin lukijaa/nollausmenetelmää. Tuiki tapeellinen lisävaruste.
Tiedoksi vaan että kyseisessä vertailussa Octavian ja Golfin välillä oli YHDEN pisteen ero. Kun sen suhteuttaa hintaan, niin kyllä se on Skodalla ajava joka nauraa, muiden mahdollisista häiriintyneistä höhötyksistä ei kannata välittää.
"Octaviassa on eniten ison auton tuntua ja se on viisikosta järkevin valinta matka-ajoon. Jousitus on viritetty Golfia mukavavammaksi ja tsekki on myös melutasoltaan hiljaisempi."
.. maine ja kunnia. Sitten kun ne puolaviat, virtalukko jne alkavat, voi olla toinen mieliala. Milloinkas alkaa vikakoodivalot vilkkua...katsastuksessakin oli vika muistissa, vaikka valo ei näyttänyt vikaa->hylätty. Nämä ongelmat välttää kun vaihtaa VW:n uuteen ennen kuin 60 tkm koittaa. On nimittäin kokemusta neljästä kyseisen konsernin autosta. Ja sen verraan vielä siitä long-life ohjelmasta, että sekin lysti loppuu alle 60 tkm. Öljyä pitää lisätä heti kymppitonnin ajon jälkeen. Eli erinomaisia autoja kunhan muistaa vaihtaa ajoissa uuteen. Seatista ei ole kokemuksia, liekö se sitten paras noista.
Ei kukaan osta autoa myyntiprosenttien mukaan , eihän ?
Uusi Octavia on tyylikäs ja naurun sijasta aiheuttaa uteliaita kysymyksiä sekä kiinnostusta autoon , ei tapahdu ihan joka auton kohdalla .
Jos otat , ota Ocu .
Heh, heh, heh...
Silloin kun Octavia on voittanut testejä pisteen - kahden erolla ja johtuen isosta takakontista tai edullisemmasta hankintahinnasta johtuen, on tällä palstalla huudeltuu SUUREEN ääneen, että voitto mikä voitto...
Voi teitä pellejä...
Kun Skoda hävisi yhdellä pisteellä niin provopelle siinä HUUTAA SUUREEN ÄÄNEEN. Suotakoon sinulle se nautinto.
suvussa on jo kaksi ja pois vaihtavat. Joka paikka rämisee ja kolisee ja suku vittuilee.
Eiköhän tämän vertailun pointti ollut siinä, että Octavia ja Golf olivat vain YHDEN pisteen päässä toisistaan, seuraavaan ranskikseen oli eroa 22 pistettä, siitä seuraavaan ranskikseen 8 pistettä ja todelliseksi häviäjäksi jäi japskimerkki joka jäi voittajasta peräti 35 pistettä.
pankaas kertoen mitä ne muut automerkit/mallit olivat -ihan vaan mielenkiinnosta!
Megane 1.6,Peugeot 308VTi 120,Mazda3 1,6
Harmi ettei Aurista ollut mukana,olisi nöyryytetty sitä kaksinverroin!
Skoda on marginaalimerkki automaissa kuten saksassa, italiassa, espanjassa ja ranskassa. Turhaa sen hyvyyttä täällä selitellään. näin muuten lomalla italiassa viikon aikana kaksi skodaa. missä luuraa hinta-laatutietoiset italiaiset? onko testimenestystä euroopassa?
Itse ajoin prätkällä edestakaisin Italiaan saakka ja kyllähän siellä oman maan valmisteiden lisäksi oli Skodaa liikenteessä vaikka kuinka paljon. Toki vähemmän kuin Tsekissä tai Puolassa. Itävallassa taas Skoda on todella yleinen kuten myös Slovakiassakin ja Tanskassahan se myy vielä paremmin kuin Suomessa.
Onko jotenkin yllätys, että noissa maissa sattuu olemaan omaa autoteollisuutta? Käypäs Tsekissä (autoteollisuutta yli 100 vuotta) - miltei joka toinen auto tuntuu olevan Skoda! Ja vaikka löytyy edelleen 120:stä ja Favorittia, niin utta Ocua ja Fabiaa on silti kadut ja tiet täynnänsä.
Etpä huomannut mainita Saksaa, jossa Skodalla myös pyyhkii hyvin, ollut jo monta vuotta myydyin ei-saksalainen merkki. Tämän päivän myyntilukuja en tiedä, mutta oli jo muutama vuosi sitten Skodan tärkein ulkomarkkina-alue, myynti oli monikymmenkertainen marginaaliseen Suomen myyntiin verraten.
Juuri tulin lomalta Italiasta ja näin varmasti vähintään kaksi Skodaa varttitunnissa! Silloin kun edes viitsin trafiikkia silmäillä. Onhan siellä muutakin mielenkiintoista, ainakin minun mielestäni.
Saksa, Italia, Ranska... tottakai kaikissa näissä maissa oman maan tuotteet ovat hallitsevassa asemassa. Mutta kyllä Skodaa löytyy ihan riittävästi. Näköjään joidenkin mielestä ihan liikaa kun jaksetaan moista asiaa urputtaa.
Näköjään kunnon automaat kuuluu rapustaa pienellä alkukirjaimella?? No, jokainen taaplaa tyylillään. Ehkä tuo välinpitämättömyys kertoo jotain muistakin asenteista. Autojenkin suhteen.
Octavian testivoittoja löytyy maahantuojan linkistä, Tuorein voitto Saksassa Autobild 2/09 farkkuvertailun voittaja Octavia 1,4 TSI , 2Golf variant.(ei päivitetty sivulle)
Auto Motor Und Sport 18/2009
1. Octavia Combi TSi
Ocusta kerrottiin: Selvempää voittoa voi tuskin olla. Octavia Combi ei ole ainoastaan mukavin vaan se tarjoaa myös eniten tilaa ja kuluttaa vähiten.
Sen lisäksi se on läpensä hyvä auto.
Ei Skodan omistajien tarvitse selitellä mitään lukuisat testivoitot puhuu puolestaan samoin käyttäjien hyvät kokemukset. Ainoat ketkä tällä palstalla selittelee Skodan huonoutta ilman minkäänlaisia faktoja on kaltaisesi PASKANJAUHAJAT muut provoilijat.
kun eurooppalaisia vertailutestejä lukee. On jäänyt viimeiseksikin vertailuissa.
Toimiihan se Octaviakin ensimmäiset 50 tkm mutta sitten on omistaminen yhtä tuskaa.
Kerro lehdt ja numerot joissa jäänyt viimeiseksi.
Näkyy nuo Skodat pelaavan kyllä noin 300 tonniakin kepoisesti. On vaan vielä sen verran tuore malli esim. tuo Ocu 1, että on vaatinut tuokin matka aika reippaita vuosikilometreja perheajoilla ja lisäksi auto oli melko harvinainen vielä joskus 10 vuotta sitten. Tuo 50 tkm on mulla itsellä vasta 3x mittarissa (11-vuotias Ocu), mutta kun ruostetta ei ole ja verhoilu edelleen jämäkässä kunnossa niin 300 tonnia ei tuottane tuskaa.
Tekniikkaa en viitsisi edes mainita kun ei ole ollut kuin muutamat perustyyppiviat, joiden korjaus menee melkolailla marginaalisiin kustannuksiin auton kokonaiskustannuksia laskiessa. Hyvät sekundaosat on Pirkka-Volkkariin osattu valita (tämä kommentti oli tosin lainaus palstan Provopetteriltä)!
Tuossapa muutama 295 tkm kulkenus Skoda:
http://www.nettiauto.com/listAdvSearchFindAgent.php?id=40310524&posted_by=&id_make=72&tb=tmp_find_agent&PN[0]=adv_search&PL[0]=advSearch.php?id=40310524@tb=tmp_find_agent&id_model=
jäi viimeiseksi.
Ocu I oli paremmin tehty kuin tämä Ocu II joka tuntuu olevan aika kurja kyhäelmä.
Suoraan sanottuna pannukakku kuten testissäkin sanottiin:
http://www.aftonbladet.se/bil/biltester/article268267.ab
"Helhet Pannkaka. Upp som en sol (förra generationen), ner som en pannkaka (nykomlingen). Det finns en hel hög med bilar som ger bättre värde för pengarna."
Kun tuota vuonna 2005 (helmikuussa) kirjoitettua tekstiä lukee, niin siinä ei kyllä tarkkaan ottaen missään kohden sanota, että autossa olisi jotain huonoa. Päinvastoin, Skodaahan jopa kehutaan siinä.
Ainoa syy miksi toimittaja marmattaa, on hänen mielestään kallis hankintahinta. No, en tiedä mikä varustetaso Ruotsissa myytävissä autoissa oli, mutta Suomessa hinta ei todistetusti ole ollut myyntiä vähentävä tekijä.
Tämä herra Iltalehti on yksi niitä harvoja jotka moittivat Octaviaa. Muissa lehdissä moitteita ei juurikaan ole näkynyt. Joten eiköhän jo unohdeta tuo kirjoitus.
paremman vastineen rahalle ja Octavian laatu on huono. Unohda sinä vain testi.
Heh heh. Onko tuo Aftonbladetin numero oikein laittettu jemmaan, jotta sitä voi näyttää lapsenlapsillekin! Tunnemaailman asioita, minkä todistaa sekin että tuossa testissä(?) Skoda saa vähiten tähtiä kohdassa "känsla". MOT. 8)
parantaa. Heikko laaduntunne näkyy jo päällepäin.
Et varmaan itsekään usko kirjoituksiisi, mutta mantraa pitää hokea kun on sille tielle lähtenyt.