Poikasen terra

Albert^^

Minkäkokoista faunaboksia suosittelette pari kk vanhalle viljis poikaselle ensiasumukseksi? Senteissä mitat? Haluaisin pikkuiselle kuitenkin sen kokoisen tilan, että mahtuu piilopaikkoja pari oksaa, kasvi kenties jne. Tiedän että sen pitää olla aika pieni, mutta mitä asiantuntijat suosittelee? Kaikkialla nähnyt viljispoikasten terrat jotenkin niin "pelkistettyinä," että onko terran sisustaminen poikaselle jotenkin huono idea? kiitos avusta etukäteen!Ainiin, ja jos viljiksellä on lämpökivi, tarvitseeko se maton vielä erikseen?

2

354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • defdrt

      Poikaselle hyvä boksi on esim. tämmönen: http://www.petcentreonline.co.uk/ecommerce/Scripts/prodView~idproduct~305.htm

      Mutta siinäkin on päällä kaksi pientä reikää mitkä on ilmeisesti tarkoitettu johdoille. Itse olen ne reiät varmuudenvuoksi tukkinut talouspaperilla jos poikanen on tosi pieni.

      Tuommonenkin asumus käy pieneksi vuoden sisällä, mutta isompia bokseja en ole löytänyt. Paitsi tietenkin smart bokseista itse modatut. Meillä yleensä pikkuvilikset muuttaa isompaan asumukseen (n. 2,5 kertaa isompaan kuin geoflat) viim. puolen vuoden iässä.

      Tollasta boksia on vähän vaikea lähteä sisustamaan kun lämmittelypaikan ja juomakupin lisäksi ei paljoa jää tilaa. Itse laitan molempiin päihin piilopaikat ja lähemmäs viileää puolta vesikipon ja keskelle jonkun pienen juurakkopalan tms kiipeilyjutun. Lämmitys mulla on lämpömatolla toisessa päässä.
      Nahanluonninaikaan täytyy yrittää saada vielä wetboksi sopimaan jolloin joudun ottaa kiipeilyhärvelin pois, toisaalta sillon se käärme vähemmän kiipeileekään :)

      Jos sulla on lämpökivi niin et tarvitse lämpömattoa.

    • ..on, että käärmeen terran pitää olla pitkältä sivultaan vähintään puolet käärmeen pituudesta. Eli ihan poikaset menee karkkilaatikoissa, ruokintatahdista riippuen 6-12 kuukautiset menee noissa geoissa. Itellä on sellanen korkeempi geo, niin oon saanut sinne ahdettua myös oksanpätkän kiipeilyä varten. :)
      Viljikset on kuitenkin sen verran "rentoja" otuksia, ettei ne ihan heti rupea stressaamaan vähän isommassakaan terraariossa. Tärkeintä on tosiaan varmistaa, ettei missään ole käärmeenmentäviä aukkoja! Poikanen mahtuu hyvin jo muutaman millin rakosesta, jos on varaa leveyssuuntaan mennä littanaksi. Kannattaa myös varmistaa kannen kunnollinen lukitus! Niin uskomattomalta kuin se kuullostaakin, palanen teippiä on varmempi lukko, kuin isompikin paino kannen päällä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      724
      2401
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      344
      2017
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      26
      1883
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      10
      1693
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1498
    6. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1042
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1019
    8. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      55
      870
    9. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      63
      865
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      2
      818
    Aihe