Sikainfluenssaako Lotilan koulussa?

Onko peruskoulussa Lotilassa sikainfluenssaa? Saavatko sairastuneet Tamifluta? Auttaako se?
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/69220-h1n1-epidemia-iski-lahtelaiskouluun
8271
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Nimittäin Suomen hallitus maksaa 40 miljoonaa euroa lääkkeistä.

Hampaattomat poliitikot on hiiren hiljaa, eivätkä uskalla kyseenallaistaa virallisen lääketieteen edustajien lääkekampanjaa. Lääkärit ovat lääketehtaiden agentteja.
Kyse on lääketehtaiden röyhkeästä rahastuksesta.
40 milliä maksavat tietenkin veronmaksajat.

Äänestä

Koulut kerkisivät juuri alkaa ja leviäminen alkoi. Parin viikon päästä voi pandemia olla jo täydessä vauhdissa. Pitäisiköhän koulut sulkea vähäksi aikaa niin leviäminen hidastuisi? Ainakin siihen saakka kun kaikille on rokotteita.

Äänestä
  • Media kertoo sikataudin etenemisestä, kuin käsikirjoituksen mukaan.
    Hyväuskoiset hölmöt tahtovat piikittää jopa lapsensa. Mummot tahtovat piikin vaikka väkisin.
    Miksi poliitikot ei kommentoi "influenssaa" mediassa? Miksi? Kiristystä vai lahjontaa?
    Uutisissa jopa kehuttiin, miten lääketehtaat tekee miljoonavoitot.
    Mulle sopisi jos testipiikit työnnettäisiin ensin lääkäreiden perseisiin.

    Eilen kuulin että Englannissa kiellettiin ks. rokotteen testaaminen lapsilla.

    Äänestä

  • Piikki sulle ja mulle kirjoitti:

    Media kertoo sikataudin etenemisestä, kuin käsikirjoituksen mukaan.
    Hyväuskoiset hölmöt tahtovat piikittää jopa lapsensa. Mummot tahtovat piikin vaikka väkisin.
    Miksi poliitikot ei kommentoi "influenssaa" mediassa? Miksi? Kiristystä vai lahjontaa?
    Uutisissa jopa kehuttiin, miten lääketehtaat tekee miljoonavoitot.
    Mulle sopisi jos testipiikit työnnettäisiin ensin lääkäreiden perseisiin.

    Eilen kuulin että Englannissa kiellettiin ks. rokotteen testaaminen lapsilla.

    Ihmetyttää että rokotetta mitä Suomi ei ole edes tilannut testataan täällä lapsiin. Muutenkin vierastan ajatusta että testataan lapsilla. Testata pitäisi vain täysi-ikäisillä jotka itse saavat päättää haluavatko olla koekaniineja. Kai tästä saa taas joku poliitikko sulan hattuun jos ei muutakin.

    Äänestä

Punkin puraisu on vaarallisempi, jopa haita ja muita uhkia vaarallisempi, ehkä myös sikainfluenssaa vaarallisempi.

Heinosen Timokin sairastui sikainfluenssaan?

Äänestä
  • Simo Frangen nauraa lehtikuvassa, joten ei tee ilmeisesti kovin kipeää.

    Äänestä

  • possu on iskenyt kirjoitti:

    Simo Frangen nauraa lehtikuvassa, joten ei tee ilmeisesti kovin kipeää.

    Jos Simo selviää hengissä, minäkin selviän.

    Äänestä

Viranomaisarvioiden mukaan yli 15 prosenttia suomalaisista eli reilut 800 000 henkilöä kuuluu johonkin sikainfluenssan riskiryhmistä. Aika paljon Jos saman laskee lahtelaisista. Yli 15000 lahtelaista siis on vaarassa kuolla jos sairastuu. Suurimmalle osalle lahtelaisista tämä ei ole flunssaa kummempi tauti mutta pitää varoa ettei levitä tautia riskiryhmään kuuluvalle. Jos siis tunnet että tauti iskee niin älä lähde kotoa sitä levittämään muualle vaan ota yhteyttä päijät-neuvoon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Syndrooma Lahti kirjoitti:

Onko peruskoulussa Lotilassa sikainfluenssaa? Saavatko sairastuneet Tamifluta? Auttaako se?
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/69220-h1n1-epidemia-iski-lahtelaiskouluun

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu