Englannissa jokainen sikainfluenssaan sairastunut saa antiviruslääkityksen. Miksi Suomessa pihtaillaan Tamiflun määräämistä? Eikö lääkettä ole tilattu tarpeeksi ja senvuoksi saajat pitää priorisoida? Tuntuu kummalliselta, että oloa helpottavaa lääkitystä ei anneta, jos sitä kerran olisi saatavilla.
Tarpeeksi lääkkeitä?
Täti
390
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Näinhän se on. Eivät tilanneet tarpeeksi silloin kun niitä vielä sai ja nyt lääkkeet ovat seurannassa. Tietysti selityksiä keksitään ja lääkkeen tehoa vähätellään "perusterveiden" ihmisten hoidossa jotta niitä säästyisi.
http://apteekkari.sivuviidakko.fi/uutisarkisto/yksittainen-artikkeli/influenssalaakkeiden-maaraamista-rajoitetaan.html
Ihmetellään, että kun apteekista on loppu.
Ei ne sieltä ilman reseptiä mihinkään lopu.
Kyllä lääkärit ovat itselleen, sukulaisilleen, tuttavilleen yms. muille määränneet lääkettä. Pitäisikö sanoa vastuuttomasti?
mutta ne jotka joutuvat vaikeampaan vaiheeseen, voivat tarvita jopa kolmen eri antiviruslääkkeen kombihoidon ja lisäksi antibiootteja. Arvelen että komplisoitujen tapauksien varalta on priorisoitua odottaa normaaleja flunssatoipumisia ensin ja säästää vahvat annokset tosi kuolemanvaaraan. Pikkuinen pillerikuuri suomalaiseen perinteiseen ja tieteellisesti todettuun tapaan, jossa otetaan tuskin puolta määrätystä kuurista, tekee viruksesta vain entistä pahemman vähitellen.