Tässä on vastaus kaikkien tavallisten kansalaisten pankki ahdinkoon.
http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/1961501.html
Oma pankki meille köyhille .
http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/1961501.html
Oma pankki meille köyhille .
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei ole olemassa minkäänlaista pankkiahdinkoa.
Toivottavasti Suomessa ei ala enää kommunismi kukkimaan kun se on saatu jo lähes maailmalta kitkettyä. Kyllä se on normaali kapitalistinen malli, jonka mukaan köyhätkin elävät siinä missä rikkaatkin. Jos rikkailla menee hyvin (hyvinvoivat yritykset ja rahalaitokset), menee köyhilläkin hyvin.
Vika onkin siinä, että sitten kun alkaa talous tökkiä, niin rikkailla menee edelleen verrattain hyvin, mutta perustyöläisillä kokolailla kurjasti.
Muutenkin on perin surullista kuinka pankit ovat edesauttaneet lamaa myöntämällä ylisuuria lainoja.
Lisäksi niin 90-luvun kuin nykyisen laman aikana on usein käynyt niin, että velkatalot on pakkokaupattu pankin toimesta pilkkahintaan pankinjohtajien tutuille ja liikekumppaneille, jolloin velalliset ovat jääneet edelleen suuren velkataakan alaisiksi.
Se ei ole enää nykyisten asuntolainojen lainaehtojen mukaista. Mikään pankki ei voi enää nykyään toimia näin.
kansan pankkihan oli jo, Työväen säästöpankki, maksoi parempia korkoja, mutta kuinka sitten kävi.
suomessahan on pankkeja jo liikaa kun useat ovat siirtäneet muualle suurempien korkojen ja talletussuojan takia,
ennemmin pitäisi tiukentaa lakia jotta joku poistuisi.
Ei tule halvaksi perustaa joka niemeen ja notkoon pankkikonttoria, ja palkata sinne virkailijoita.