Kurssin käyneet. Millainen tuo kurssi on, mitään hyötyä tuskin veneilyn kannalta on tähtisuunnistuksesta, kestää koko talven ja maksaakin satasen pintaa.
Onko siis täysin ajan haaskausta, ja tarviiko erikoisia matematiikan taitoja?
2 kursia on tullut käytyä, ja tuollaista olisi tarjolla.
Tosin edellisilläkään kursseilla en kertaakaan kirjaa avannut kotona.
Vinkkejä ja kokemuksia kiitos.
Onko siis täysin ajan haaskausta, ja tarviiko erikoisia matematiikan taitoja?
2 kursia on tullut käytyä, ja tuollaista olisi tarjolla.
Tosin edellisilläkään kursseilla en kertaakaan kirjaa avannut kotona.
Vinkkejä ja kokemuksia kiitos.
Vastaukset 14
Vanhimmat
jos Avomerilaivurikurssia tarkoitat.
Tähdistä navigoinin tarkkuus riittää, ettei isoilla vesillä mene saaresta ohi huomaamatta. Itämeren alueella esim. Gotlantiin tod.näk. osuu vaikkei taivaalta paikkaa tarkistaisikaan :-)
Missään navigoinnnissa ei tarvita peruslaskutoimituksia monimutkaisemipia juttuja, sillä tarvittava algebra on laskettu taulukoihin, tai muuten puristettu mekaanisesti muistettaviin kaavoihin.
On kuitenkin asia joka on mukaa tietää vaikkei tarvikkaan soveltaa käytännössä.
Jos aikasi on kovasti kortilla ja silti on rahasta pulaa, niin pysyttele poissa. Turha sitä täältä on kysellä kun kaikki tietävät, että seilaaminen saarien välillä ei edellytä navigointia tähtien avulla vaan maisemien seuraaminen riittää.
Kurssilla istuminen vie päivän viikoittain syksystä kevääseen. Eikä tätä viedä läpi harjoitustehtäviä kotona laskematta, saati kirjoja avaamatta. Tuntuu olevan kunnia-asia tällä palstalla.
Tenttikin on monituntinen (14 - 22), eikä sitäkään selvitetä lonkalta heittäen.
Totta on, ettei kurssi vaadi matemaattista neroutta. Lähinnä vaaditaan viitseliäisyyttä ja kiinnostusta merenkulun perinteisiin.
Sositeltavaa aivoaskaretta talven synkkyyteen. Plussana yleensä mukava porukka.
Avomerilaivurikurssin suorittaneena voin sanoa että käytännössä sen tiedoilla et tee mitään mutta jos olet kiinnostunut ko. navigoinnista niin mene ihmeessä kurssille.
Kurssi kestää syksystä kevääseen, pari tuntia illallassa kerran viikossa. Harjoitustehtäviä on paljon ja niitä kannattaa todellakin laskea kotona.
Tentissä saa olla mukana kaikki materiaali mitä kursseilla käyty läpi ja tehtävät käytännössä samoja mitä kursseilla laskettu. Osaaminen perustuu tehtävien rutiininomaiseen suorittamiseen, asiat joko osaa tai ei osaa. Esim. omasta ryhmästä tentistä tuli pääasiassa lähes täysiä pisteitä tai hylättyjä.
Mene kurssille ihmeessä jos kiinnostaa. Jos ei nappaa, jätä kesken.
Vastauksia: On mielenkiintoista aivojumppaa. Pitää laskea sujuvasti ja paljon vähintään suorakulmaisten kolmioiden tasotrigonometriaa (merkintälaskua), eikä saa pelästyä hankalan näköisiä trigonometrisia lausekkeita. Ei saa pelästyä myöskään pitkiä, toisiinsa ketjuuntuvia laskutoimituksia, tentissä oli 4 laskua ja aikaa 8 tuntia, laskuun meni minun käsialalla koko konseptipapru/lasku ja kaikki 8 tuntia hupaisasti. Ns. yleissivistyksellä ei mene läpi ellei ole käsittämätön matikkanero tai tehnyt asiaa jo aiemmin. Mitään hyötyä käytännön rannikkoveneilijälle ei hommasta ole, jo sen takia että harvassa paikassa Suomenlahdella pääsee tekemään havaintoja riittävän stabiililta alustalta vapaata horisonttia vasten. Sitä paitsi sekstantti maksaa 600e, sillä hinnalla saa jo riittävän hyvän GPS-navigaattorin. Ainoa hyöty: Saa komian viirin veneen perään liehumaan, jota joka pojalla ei olekaan.
Koneinsinöörin matematiikalla?
Sextantin saa 200 eurolla.
Kurssin suorittaa varsin mukavasti ihan peruskoulumatikalla. Trigonometrisiä funktioita ei tarvita, koska oikein laadituilla kaavakkeilla sekä taulukkokirjoilla (NP401, nautical almanac, mahdollisesti departuuritaulukko edelliseltä kurssilta) pärjää mukavasti - ja varsinkin, kun laskimista löytyy sekä e.m. funktiot että asteyksiköt. Toisaalta, jos trigoa ei lainkaan ymmärrä, oppiminen jää kyllä aika ohueksi, mutta tutkinnosta kyllä pääsee läpi. Harjoittelua tosin vaatii melko paljon, eli ei voi siltä osin lainkaan verran edellisiin kursseihin.
Kokemuksesta voin sanoa, että kyllä Itämereltäkin löytyy mahdollisuuksia sekstantin käyttöön: jos esim. menet Utöstä kohti Gotlantia, taatusti joskus osut alueelle silloinkin, kun yöllä on riittävän tyventä ottamaan havainnot alas. Käyttökelpoisen sekstantin saa parilla sadalla, ja huvivenekäytössä se kestää eliniän. Ei taatusti vanhene. Tämän vuoksi olen sitä mieltä, että ainoa hyöty ei ole komea viiri.
Mutta sikäli samaa mieltä, että mielenkiintoista aivojumppaa kurssi tarjoaa!
No sanoisin, että Utön ja Gotlannin välillä on mukava määritellä sijainti sekstantilla, mutta ei siitä mitään hyötyä saa koska tarkemman tuloksen saa katsotuksi 100 euron gps:stä ;)
Siniä, cosinia, tangenttia ja juurta väännetään. Muovisekstantin saa 200e:lla, kurssilla sitä ei tarvita.
Jos aivan menee laskutoimitukset mallin mukaan passiiviseksi matkimiseksi, jää kurssin anti varmaan ohuehkoksi ja eritoten tylsäksi. Samalla lisääntyy virheiden mahdollisuus, pikku fiba laskujen alkupään välituloksissa vie koko rätingin kiville.
Itselleni parasta antia oli taivaankappaleiden ja maapallon liikehtimisen ymmärrys, sitä puolta ei ole oikein koskaan tullut sen kummemmin pohdittua.
Tekisi mieleni päästä kanssa kokeilemaan sekstanttia, sen verran harvoin tulee kumminkin sopivissa oloissa seilatuksi ettei ole tullut laitetta hankittua.
1. Pitkillä legeillä sekstantilla puuhastelu on mukavaa ajankulua. Varsinkin pimeään aikaan, kun välillä käy aika pitkäksi ja väsyttääkin. Perinteiseen paikanmääritykseen huolellisesti tehtynä saa mukavasti menemään tunnin-pari. Ja sitten voi ottaa taas uudet havainnot... ainakin minun mielestäni se on ollut mielenkiintoista ja viihdyttävää.
2. Tosiaan, halvallakin gepsillä saa täsmällisemmän sijainnin - millä avomerellä ei juuri merkitystä ole. Mutta ainahan voi leikkiä sillä katastrofiajatuksella, että sähkölaitteet eivät toimi ;-)
Eli hyöty on lähinnä se ajankulu. Ja samalla pysyy taito tallella sitä blackoutia varten :-)
Kaikki aikasemmat vastaajat ovat peräänkuuluttaneet tyyntä keliä, miten eräässä MVL Estonia nimisessä aluksessa hoidettiin paikanmääritys, toki heillä oli pieni sähkökatkos meneillään, onneksi oli tyyni sää... :D
vaan edes osittain pilvetön taivas. Vaikea ottaa havaintoja alas, jos ei näy mitään havaittavaa...