kuinka mootorista irtoaa vauhti pyörä. everune 9.9.
olen avannut päällä olevan mutterin,joten käsitykseni mukaan on nyt irti mutta ei irtoa liekkö jumahtanut vai onko jollain muuten viellä kiinni. ehkä palikka kysymys mutta en viitsi mottoria särkeäkkään . vastailkaa ken tietää varmasti suurimmassa osassa mootoreita sama systeemi.
kiitos....
olen avannut päällä olevan mutterin,joten käsitykseni mukaan on nyt irti mutta ei irtoa liekkö jumahtanut vai onko jollain muuten viellä kiinni. ehkä palikka kysymys mutta en viitsi mottoria särkeäkkään . vastailkaa ken tietää varmasti suurimmassa osassa mootoreita sama systeemi.
kiitos....
Vastaukset 6
Vanhimmat
Useimmissa moottoreissa on vauhtipyörä kartiokiinnityksellä ja kiilalla varmistettuna. Moottorista riippuu, onko paras tapa sen irroittamiseen ulosvetäjä vai sopivalla voimalla lyöty isku kampiakseliin, eli siihen akseliin, josta mutteri on poistettu.
Jos vauhtipyörässä näkyy kierteet siinä syvennyksessä, jossa mutterikin oli, niin siihen on olemassa ihan moottorikohtainen ylosvetäjä. Jos kierteitä ei ole, mutta vauhtipyörässä on ylimääräisiltä näyttäviä kerikiä kierteineen kolme kappaletta, on siihenkin olemassa oma moottorikohtainen ulosvetäjä. Joissakin moottoreissa (kuten seagull) ei ulosvetäjää sa käyttää ollenkaan, vaan ainoa tapa vautipyörän irrottamiseen on voimakas isku kampiakselinpäähän, jossa mutteri on vielä paikallaan mutta löysänä.
Tuota nimeomaista moottoria en tunne, joten odotteleppa rauhassa paremmin tietävien kommentteja asiaan...
puuttuu suojaava viiste ja jos siihen iskee, menee kierre vituiksi ja mutteri ei mene siihen enää. Jos taas mutteri on paikallaan, se jumii helposti kiinni. Yksi tapa on kammeta vp:n alta vipalla ja kolauttaa sivulta (jos ei starttikehää) tai paaltä vasaralla vauhtipyörään.
MISTÄ NÄITÄ ULOS VETÄJIÄ SAAPI???
KONEESSA ON STARTTI KEHÄ JOTEN SIVUSTA EI PAUKUTELLA VARSINKIN KUN SÄHKÖ STARTTI TOIMII. KUMI VASARA VARMAAN SOPIVA KOPUTTELUUN.
kokeilisin työkaluja myyvää autotarvikeliikettä tms.
Porasin kymppimillin lattaan keskireiän, 11 miiliä, ja sen ympärille sopivalle säteelle kolme kasimillistä reikää kolmioon.
Ja sitten kaksitoista millisellä kierretapilla kierre keskireikään. Ja sopivalla kierteellä olevat kuusimilliset ruuvit kasimillisten reikien kautta vauhtipyörään, ja kaksitoista millisellä pultilla aloin ängetä kampiakselin päästä. Hyvin mosahti vauhtipyörä irti.
kiitos vinkeistä en vuhtipyörää irroittanut mutta moottori taas pelittää