Moottorin koko/kulutus

Onko mitään yleiskaavaa, josta näkee moottorien summittaisen kulutuksen/tunti?
eli
10hp
20hp
30hp
40hp
50hp
60hp
43352
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

10hp kaikki mitä tankkiin laittaa
20hp kaikki mitä tankkiin laittaa
30hp kaikki mitä tankkiin laittaa
40hp kaikki mitä tankkiin laittaa
50hp kaikki mitä tankkiin laittaa
60hp kaikki mitä tankkiin laittaa

Äänestä

Jos porhallat koko ajan täysillä niin karkeasti puolet teholukemasta tai hieman alle. Osakaasulla sitten reilusti alle. Riippuu ihan koneen kuormitusasteesta.
Oikeasti tuntikulutuksella ei ole mitään merkitystä kuin puimakoneen moottorissa. Kaikki kulutuslukemat pitää verrata ajettuun matkaan. Oletkos koskaan kuullut että auton kulutusta kerrottaisiin tunneissa/litra.
Ennen oli Crysler- merkkisiä perämoottoreita. Niissä tuntikulutus oli se sama joka oli maalattu koneen kylkeenkin. Niissä sanottiinkin olevan bensajäähdytys.

Äänestä
  • 2-tahtisen moottorin kulutus on karkeasti käytetty teho hevosvoimina/2 eli jos 10 hv:n moottori huutaa täysillä, on kulutus 5 litraa tunnissa.

    Nelarilla jakaja on 3 ja dieselillä 4.

    Pitää kuitenkin muistaa, että riippumatta moottoriin leimatusta numerosta kulkee sama vene samalla teholla. Siis siinä missä 10 numeroinen kone huutaa täysillä, päästään 20 numeroisella koneella samaan nopeuteen osateholla eli 10 hevosvoimalla. Ja kulutus on sama.

    Kippari-lehti muuten testasi eräässä veneessä kolme eri moottoria. Taisivat olla 40, 50 ja 60 numeroiset. Tietyllä nopeudella johon 40 numeroinenkin ylsi, oli siinä pienin kulutus. 50 numeroinen vei aavistuksen enemmän ja suurempitilavuuksinen 60 numeroinen vei kaikkein eniten. Erot olivat pieniä.

    Äänestä

2T koneet n. 425 g/hv
4T koneet n. 285 g/hv
Diesel koneet n. 215 g/hv

Eli mikäli ajat 2T 100 hv koneella täysiä on sen kulutus noin 42,5 kg polttoainetta eli noin 50 l.

Uudet tekniikat ja mm. turbot hiukan parantavat näitä lukemia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Onko kokemuksia kirjoitti:

Onko mitään yleiskaavaa, josta näkee moottorien summittaisen kulutuksen/tunti?
eli
10hp
20hp
30hp
40hp
50hp
60hp

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu