Korkea verenpaine + alkoholi

Bileet vai ei

Minulla todettiin alkuviikosta korkeat verenpaineet (160/100), aloitettiin Olmetec, yläpaine tuosta nopeasti normalisoituikin, mutta alapaine on pysynyt korkeana, oli hetki sitten mitattuna 98. Luin jostain, että nuorella ihmisellä alapaine nouseekin herkemmin kuin yläpaine, onko totta? Minulla on vahva sukurasitus sydänsairauksiin ja verenpainetautiin. Elintavoissani on paljon parannettavaa: tässä viimeisen kuukauden kuluessa olen nauttinut lakritsaa erittäin paljon...viime viikolla lähes kilon! Olen myös kesäloman kunniaksi mässäillyt suolaista roskaruokaa ja alkoholia on mennyt reippaasti. Kai jotenkin ajattelin, että ei näin nuorena voi kärsiä korkeista verenpainearvoista, tosi tyhmää.

Mieltäni askarruttaakin nyt eräs ehkä kovin pinnallinen asia: voiko tällaisilla paineilla käyttää alkoholia? Minulla on nimittäin syntymäpäiväjuhlat viikonloppuna ja olen kovasti odottanut niitä, suunnitelmissa on myös alkoholi...onko sitä turvallista ottaa vai täytyykö jättää kokonaan pois ja odottaa paineiden alenemista? En haluaisi ehdoin tahdoin terveyttäni vaarantaa, mutta houkutus on suuri.

2

2383

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Myös korkeaan verenpaineeseen taipuvainen

      onko alkoholia turvallista ottaa 1. tuon lääkkeen kanssa, vai 2. kun on kohonnut verenpaine? Lääkkeestä en osaa sanoa mitään, mutta tuo verenpaine ei ole niin korkea, että se olisi este alkoholin käytölle.

    • M 65-v

      Verenpaine ei estä alkoholin nauttimista mutta ylläpitää korkeaa painetta.
      Ainakin minulla.

      50v ajokorttitarkastuksessa paineet 167/117.

      Myöhemmin aloitetulla lääkityksellä, 10mg Ramiprilliä, paineet putosivat muutamassa kuukaudessa tasoon
      130/85.

      Aloitin varovasti kuntosalilla 5krt/viikko. Syketaso 110 - 130, 1 - 1,5h.
      Puolen vuoden aikana sai jättää lääkityksen pois täysin ja paineei ovat tasossa 115/72.
      Leposyke laski samanaikaisesti 85 -> 60.
      Painoni ei ole pudonnut enkä ole muuttanut ruokailutottumuksiani.

      Pitkän viikonlopun kaljoittelu nostaa paineeni vaikka popsin silloin 5mg Ramiprilliä.
      Tasainen pieni tissuttelu yhdistettynä 5mg lääkitykseen pitää paineet tasossa 140/85.
      Vajaan viikon kuluttua alkava yli kuukauden jakso itseni silpomistako?

      Minulla raittius ja kuntoilu pitävät paineet erinomaisessa tasossa.
      Kertakänni ei niitä nosta mutta pienikin pitempiaikainen, säännöllinen käyttö on minulle tuhoisaa.

      Nautiskelen harkiten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      248
      3161
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      19
      1760
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      23
      1453
    4. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      132
      1285
    5. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1258
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      78
      1228
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1072
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1045
    9. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      972
    10. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      967
    Aihe