Pakkipusseja?

Pakkipusseja?

Voiko pakkipusseja ostaa muualta kuin sotilaskodeista? Mistäs sotilaskodit niitä pusseja hankkivat?

En ole koskaan nähnyt tavarataloissa sen tyyppisiä pusseja myytävänä. (Okei, pakastinpusseja, mut ne ei ole tuntumaltaan samankaltaisia kuin aidot pakkipussit.)

7

18579

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kelpaavat hyvin.

      Itse olen käyttänyt niitä. Pussi koko oli muistaakseni 2 litraa.

    • b

      Eikös se nyt ole se ja sama onko "aito" pakkipussi vai ei, itse ainakin käytin pakastepusseja vaikkei nyt ehkä ihan niin hyviä olleetkaan, pakista herkuttelu muutenki niin ikävää hommaa. Yksi vaihtoehto olis tietysti käyttää kertsejä ni pääsisit kaikkein helpommalla

      • II/08 OHI ON 362!!!

        Muistaakseni 2 litraset pakastepussit on aika jämptejä. Kolme litrasen kanssa ei tartte turhia taistella.


    • .........

      pakkipussien käyttö kiellettiin, kun joku sika oli tukehtunut sellaiseen, kun oli joutunut sianruokien sekaan. Päättivät sitten, ettei sellaisia käytetä. Pussien kanssa oli huomattavasti kätevämpää. Kun ei ollut sellaista, niin joutui leireillä tiskailemaan pelkällä vedellä ja tiskiharjalla, jota kaikki käyttivät, ja sen takia kaikki paskat kaikkien pakeista kertyi siihen harjaan, ja sitten olikin oma vuoro "putsata" oma pakki. Inhoittavaa.

      • SemmostaTänään

        Itse kuulin, että se johtui siitä kun suomaloiset varusmiehet sikailivat ja heittelivät niitä pitkin luontoa.

        Tai sitten johtuu ihan vaan PV:n viherhörhötyksestä. Onhan poliisissakin ihan himskatisti punavihersuvakkeja töissä nykyisin.


    • Vanhakrenatööri

      Minun aikana kiellon peruste oli ettei pusseja sota-aikanakaan ole niin sitten piti harjoitella ruokamyrkytystä kun kesäkuumalla visvat muhi alumiinipakissa. Muutenkin tyypillinen inttikeksintö koko pakki, just sopivan syvä ettei lusikkahaarukkamysteerillä yltänyt pohjaan saakka tunkematta kättään pakkiin.
      Luulis muuten niitä pussukoita löytyvän partioaitasta ja muista erätavaraliikkeistä.

    • Anonyymi

      Tornihuhu kertoo että Kainuun Prikaatissa 2013 oli alokkaat määrätty pesemään pakkejaan alahalliin jossa on siniset tiskiharjat. Muutama töhö oli nähnyt punaiset tiskiharjat vessassa ja päättänytkin käydä siellä pesemässä pakkinsa. Onhan vessa muutaman askeleen lähempänä kun portaikkojen takana oleva alahalli.
      Punaiset tiskiharjat vessassa kun on varattu pisuaarien pesuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      132
      920
    2. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      27
      896
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      42
      793
    4. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      715
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      48
      664
    6. Onko kaivattusi älykäs

      vai onko helposti vedätettävissä
      Ikävä
      56
      576
    7. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      67
      568
    8. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      76
      567
    9. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      57
      565
    10. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      36
      558
    Aihe