Voiko pakkipusseja ostaa muualta kuin sotilaskodeista? Mistäs sotilaskodit niitä pusseja hankkivat?
En ole koskaan nähnyt tavarataloissa sen tyyppisiä pusseja myytävänä. (Okei, pakastinpusseja, mut ne ei ole tuntumaltaan samankaltaisia kuin aidot pakkipussit.)
Pakkipusseja?
7
15224
Vastaukset
- kelpaavat hyvin.
Itse olen käyttänyt niitä. Pussi koko oli muistaakseni 2 litraa.
- b
Eikös se nyt ole se ja sama onko "aito" pakkipussi vai ei, itse ainakin käytin pakastepusseja vaikkei nyt ehkä ihan niin hyviä olleetkaan, pakista herkuttelu muutenki niin ikävää hommaa. Yksi vaihtoehto olis tietysti käyttää kertsejä ni pääsisit kaikkein helpommalla
- II/08 OHI ON 362!!!
Muistaakseni 2 litraset pakastepussit on aika jämptejä. Kolme litrasen kanssa ei tartte turhia taistella.
- .........
pakkipussien käyttö kiellettiin, kun joku sika oli tukehtunut sellaiseen, kun oli joutunut sianruokien sekaan. Päättivät sitten, ettei sellaisia käytetä. Pussien kanssa oli huomattavasti kätevämpää. Kun ei ollut sellaista, niin joutui leireillä tiskailemaan pelkällä vedellä ja tiskiharjalla, jota kaikki käyttivät, ja sen takia kaikki paskat kaikkien pakeista kertyi siihen harjaan, ja sitten olikin oma vuoro "putsata" oma pakki. Inhoittavaa.
- SemmostaTänään
Itse kuulin, että se johtui siitä kun suomaloiset varusmiehet sikailivat ja heittelivät niitä pitkin luontoa.
Tai sitten johtuu ihan vaan PV:n viherhörhötyksestä. Onhan poliisissakin ihan himskatisti punavihersuvakkeja töissä nykyisin.
- Vanhakrenatööri
Minun aikana kiellon peruste oli ettei pusseja sota-aikanakaan ole niin sitten piti harjoitella ruokamyrkytystä kun kesäkuumalla visvat muhi alumiinipakissa. Muutenkin tyypillinen inttikeksintö koko pakki, just sopivan syvä ettei lusikkahaarukkamysteerillä yltänyt pohjaan saakka tunkematta kättään pakkiin.
Luulis muuten niitä pussukoita löytyvän partioaitasta ja muista erätavaraliikkeistä. - Anonyymi
Tornihuhu kertoo että Kainuun Prikaatissa 2013 oli alokkaat määrätty pesemään pakkejaan alahalliin jossa on siniset tiskiharjat. Muutama töhö oli nähnyt punaiset tiskiharjat vessassa ja päättänytkin käydä siellä pesemässä pakkinsa. Onhan vessa muutaman askeleen lähempänä kun portaikkojen takana oleva alahalli.
Punaiset tiskiharjat vessassa kun on varattu pisuaarien pesuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053101Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391590Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921442- 891349
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461304Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1521219Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze123999Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89912Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44793