Raha on isäntä

Maaseudun Tulevaisuuden "Viikon älähdys" palstalta poimittu:

"Valtio on muuttunut pelkäksi liiketoiminnaksi, kun isänmaanpetturitkaan eivät enää petä kansaansa ideologisista syistä, vaan pelkästään rahasta."

Siinä kiteytyy sanoiksi viimeaikojen tapahtumat.
159
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Totta ja oikeaa kirjoitusta.

Mikä erottaa nykyisen lamahallituksen viime laman aikaisesta hallituksesta (-90 luvun alussa)?

Vastaus: nykyhallitus pelastit pankit ennen lamaa viime lamahallitus pelasti pankit laman jälkeen.

Laman maksavat pieni- ja keskituloiset tavalla tai toisella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Käsi ojossa kirjoitti:

Maaseudun Tulevaisuuden "Viikon älähdys" palstalta poimittu:

"Valtio on muuttunut pelkäksi liiketoiminnaksi, kun isänmaanpetturitkaan eivät enää petä kansaansa ideologisista syistä, vaan pelkästään rahasta."

Siinä kiteytyy sanoiksi viimeaikojen tapahtumat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu