Pohjanmaan rannikolla juhlitaan aina elokuun viimeisenä viikonloppuna huvilakauden päättäjäisiä (Kokkola-Pietarsaari seudulla Venetsialaisia).
Onko Pirkanmaalla mitään vastaavaa juhlaa?
Onko Pirkanmaalla mitään vastaavaa juhlaa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
huomaa,että huvikausi on edes päättynyt.Hokataan vasta seuraavana kesänä että ai jaa, taas on kohta kesä mennyt kun on juhannus.
Viisumisi Hämeeseen on juuri peruutettu. Etkä uutta saa :)
Alkuperäiselle: En tiedä Pirkanmaasta, mutta Hämeenlinnassa on ainakin ennen ollut Ahvenistolla samanlaiset Venetsialaiset olympiamaisemissa
Paitsi tänä vuonna ne oli jo 22.8
on aina elokuun vikana viikonloppuna Venetsialaiset, höyrylaiva puksuttelee ja mökkiläisten toivotaan laittavan tulia rantoihin. Kaupunki valaisee Putaansillan/Riippareiden lähistöllä olevat saaret. On kaunista:)
Längelmäveden rannoilla on Venetsialaisia pidetty - Kangasalan seudulla - ym.
Nyt ollaan toisella paikkakunnalla asumassa - en ole nyt kysynyt onko tänään
Kangasalla Venetsialaisia??? Jos joku Kangasalta osaisi vastata?
Kaunista iltaa kaikille Pirkanmaalla toivottaen Mummeli.