Eli olen tässä hieronnut kauppoja Audi A6 2,8 quatro VM;2000.Onko kokemusta minkälainen auto olemassa ajettu 190tkm ja tuotu sveitsistä. Mitä hyvää löytyy ja huonoa. Minkä verran maistuu soppa?
Audi a6 2,8 quatro
10
3664
Vastaukset
- BMW vai ....
Itse ajattelin samanlaista tosin A6 18t quatro vm 2000 ja siitä uudempaan joten kertokaa nyt vannoutuneelle bmw miehelle onko siitä audista autoksi, kulutus, tyyppiviat, jne.
- alempana!!!!!
Toi on oikeesti huippumootto audilta, 1.8l turbo. Se on jännä nähdä kun niillä on ajeltu ongelmitta 400tkm vaikka kyseessä on pieni moottori! PS ei kannata lastuttaa vakio turbolla, se taas vaihtuilee sen jälkeen!
Samaa voinee sanoa bmw:llä, kutosmoottorit taas ovat siellä hunajaa niin kestävyydeltään kuin piniltä kulutuksiltaan.
En tiedä, vaikea valinta... Kummatkin kestäviä.
Mutta ehkä kun miettii niitä kuluja niin bmw, ei ole mitää yleisimpiä ja kalliimpia vaihtoja kuten jakopäänremmi, vetonivel tai sen suojakumi pikä on itsellä mennyt jo kahdesti kovilla pakkasilla! Mutta se mun mielipide. tv: ei merrkiuskollinen, tahtoo mennä kaikki läpi :D - jariff@1
alempana!!!!! kirjoitti:
Toi on oikeesti huippumootto audilta, 1.8l turbo. Se on jännä nähdä kun niillä on ajeltu ongelmitta 400tkm vaikka kyseessä on pieni moottori! PS ei kannata lastuttaa vakio turbolla, se taas vaihtuilee sen jälkeen!
Samaa voinee sanoa bmw:llä, kutosmoottorit taas ovat siellä hunajaa niin kestävyydeltään kuin piniltä kulutuksiltaan.
En tiedä, vaikea valinta... Kummatkin kestäviä.
Mutta ehkä kun miettii niitä kuluja niin bmw, ei ole mitää yleisimpiä ja kalliimpia vaihtoja kuten jakopäänremmi, vetonivel tai sen suojakumi pikä on itsellä mennyt jo kahdesti kovilla pakkasilla! Mutta se mun mielipide. tv: ei merrkiuskollinen, tahtoo mennä kaikki läpi :Dtuohon en usko
- AIKUUSTEN OIKEESTI!
Omistan siis audin, en bmw:Tä! 1.8t, audin parasta osaamista! MUTTA. Voin kertoa, älkää sotkeentuko kyseiseen moottoriin. On kansivikaa, on akselivikaa ja se mieletön kulutus.... Edellinen vastaaja juuri meinannut esim 2.8l bmw???!!! tai 2.8laudi?? Audin v6 vaparimallit ovat ihan järjettömiä kuluttamaan bensaa!
Pieni vertaus bmw ja audi: Audilla 2.8l v6 noin samat tehot kuin bmw:n 2.8l suorassa, bensankulutus on miltein tuplana audissa kuin bmw:ssä. Mutta vaikka audi vie paljon enemmän, kumminkin bmw tai kyseinen malli on taas paljon nopeanpi niin ohituksissa, kiihtyvyyksissä ja huipuissa... Mutta audilla v6:mallissa vikoja ja mieletön bensankulutus. Ei tuossa tarvitse kyllä miettiä... JA KOKEMUSTA ON KUMMASTAKIN! Itse sanoisin AUDI mutta 1.8t tai bmw 2.8 jos pitää olla isompi moottori.- BMW vai ....
Kansivikaa ja akselivikaa en ole kuullutkaan kerro lisää, kuulisin mielelläni jotain lukuja myös audin 1.8t.n kulutuksesta. Sekä myös miten se facelift malli eroaa vanhemmasta. Paljonko on jakohihnan vaihtoväli?. Nimenomaan quatro malli kiinnostaisi.
Viimeiset 2 autoa on ollut "6"bemareita joten niiden kulutuksistä ja tehoista jo jotain taidan tietääkin. - AKSELIVIALLA
BMW vai .... kirjoitti:
Kansivikaa ja akselivikaa en ole kuullutkaan kerro lisää, kuulisin mielelläni jotain lukuja myös audin 1.8t.n kulutuksesta. Sekä myös miten se facelift malli eroaa vanhemmasta. Paljonko on jakohihnan vaihtoväli?. Nimenomaan quatro malli kiinnostaisi.
Viimeiset 2 autoa on ollut "6"bemareita joten niiden kulutuksistä ja tehoista jo jotain taidan tietääkin.Audin v6 moottoreita! En bmw! Itselläni on ollut 328 e46 ja nyt tuoreempi audi 1.8t. Eli kummatkin ihan huippuja, paitsi että jokainen tietää että jos moottori on tehty hihnalla, se kertoo ihan pelkästä rahastuksesta! Korostan että jos hankit 1.8t, ota se manuaalina äläkä lastuta, paitsi jos vaihdat isomman turbon.... Kulutus näissä pyörii samoissa verrattuna edelliseen bmw:hen, ja kulkee tosin erilailla mutta enpä vikaa bmw:stä löydä mutta audin ulkonäkö miellytti minua enemmän! audilla päästänyt nyt 40tkm ongelmitta, huollot ajallaan.... Minkä tein bmw:llä myös 60tkm eikä ongelmia. Mutta niin, kummatkin hyviä
- muutokset
BMW vai .... kirjoitti:
Kansivikaa ja akselivikaa en ole kuullutkaan kerro lisää, kuulisin mielelläni jotain lukuja myös audin 1.8t.n kulutuksesta. Sekä myös miten se facelift malli eroaa vanhemmasta. Paljonko on jakohihnan vaihtoväli?. Nimenomaan quatro malli kiinnostaisi.
Viimeiset 2 autoa on ollut "6"bemareita joten niiden kulutuksistä ja tehoista jo jotain taidan tietääkin.Facelift muutoksista suurimmat:
-Vakiona ESP, luistonesto
-Parempi äänieristys
-Erilainen tehokkaampi jarrutehostus, jarruassistentti
-Etuakseliston painoa vähennyttä->ohjaustuntuma parempi
-Vahvistetut tukivarret
-Paremmat iskunvaimennin- ja jousiasetukset
-Parannettu tuulilasinpyyhinsysteemi(aero twin)
-Etu- ja takavalot erilaiset, tehokkaammat ajovalot erilaisilla umpioilla
-Etuvalojen pesurien luukut upotettuna puskuriin
-Alumiininen konepelti faceliftissä, alumiiniset pyöräntuennat
-Mittaristo hieman erilainen
-Pakoputkenpäät näkyvissä
1.8T kulutus pienimmillään alle 7l/100km
- eifaceliftmalli
Huonoa on, että ei ole facelift malli (eli 2002 ja uudemmat). Faceliftissä paljon muutoksi vanhempaan malliin, vaikka äkkiseltään ulkoisesti sitä ei huomaakaan.
- A6`
2,8 quattro vie automaattina esitteen mukaan 11,5l/100 km siis yhdistetty, manuaalina pikkasen vähemmän. Aika paljon siis, mutta pitää kyllä ihan helvetin hienoa ääntä, kun vähän polkasee
- Sellastasitten
Tuo 2.8 Wii Kutone vie samanverran soppaa ko Bemarin 4.4 v8 E39 (M62B44) Itsellä oli tuollaine 97 touringina ja kaupungissa vei sellasta 16-17L kevyellä jalalla. Siinä vaan erona tehot jotka on vähän erisarjaa ku audin 2.8 :D 300hp/440nm . Noissa audin lootissa hirveesti vikojaki jos on Tippi... Ainaki 2.8 mut 4.2 vissii vähän parempi? En suosittele ostamaan sitä 2.8 osta samantien kasi 4.2 Quattro (A6 / A8) ku sama kulutus et häviä mitää ja saat rahalle vastinetta. Älkää myöskää ostako sitä Biturbo 2.7 jossei teillä ole rahaa laittaa siihe lastua / Lootaan kytkinlevyjä ym... Hyvä aihio virittää mut vakiona laiska soppa rosveli. eiköhä se siinä ollu. Mut tosissaa jos sinne kiekot laittais vaikka 2 X Holset HX 35 jollain 0,35 per kiekko lastu peräs ja loota vahvistus vois saada kulutuksenki siedettävälle tasolle tehoihin nähden.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä293095- 1191255
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu61097- 58971
- 68937
olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26907Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä38881Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu163858Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.65844Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75794