Voiko olla jotenkin tyypillistä rytmihäiriökohtausta aivan odottamatta. Itselläni tämä tapahtui kun luin kaikessa hiljaisuudessa sanomalehteä. Pulssi nousi yllättäen tuonne lähelle 160 ja sydän oireili "muljahdellen". Mittasin samalla verenpaineita koko kohtauksen ajan (45 min) ja nämä arvot nousivat aina 185/130 ja kun mittaustulokset suurenivat niin pulssi nousi samalla hätäännyksen myötä aivan uskomattomiin lukuihin. Verensokerini meni 5.0 tasolle jota harvoin tapahtuu. Ruokailu oli normaalin kevyttä raasteruokaa ja muutenkin koko päivän vihannespainotteinen.
Ambulanssin tulo kesti ikuisuuden ja tässä hässäkässä sattui juuri se, että hälytyskeskuksen numero oli kaikessa kiiressä täysin "hukassa".
(muille opiksi - muistakaa seuraavan kerran panna numero talteen vastaisuuden varalle sillä eihän sitä koskaan tiedä milloin on tosi paikka edessä)
Ensimmäisen asteen blokki ja beetasalpaajilla huomiseen. Hälytyskeskuksennumeron pitäminen lähellä jos täytyy tulla uudelleen.
Kysisinkin mitä näillä blokeilla tarkoitetaan ja onko kokemuksia muilla vastaavasta pelättävästa ilmiöstä?
Ambulanssin tulo kesti ikuisuuden ja tässä hässäkässä sattui juuri se, että hälytyskeskuksen numero oli kaikessa kiiressä täysin "hukassa".
(muille opiksi - muistakaa seuraavan kerran panna numero talteen vastaisuuden varalle sillä eihän sitä koskaan tiedä milloin on tosi paikka edessä)
Ensimmäisen asteen blokki ja beetasalpaajilla huomiseen. Hälytyskeskuksennumeron pitäminen lähellä jos täytyy tulla uudelleen.
Kysisinkin mitä näillä blokeilla tarkoitetaan ja onko kokemuksia muilla vastaavasta pelättävästa ilmiöstä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hei, teidän sydänsairaiden tulisi ehdottomati syödä kalkki-magneesiumlisää. Se rauhoittaa sydänsairaan sydänoireilua.
Ennenkuin tätä ydinasiaa tiesin, sain hypätä yhtenään sydänfilmissä ja rytmihäiriöitä riitti. Olen sairastanut 16 vuotiaana sydänlihastulehduksen, josta saakka näitä sydänvaivoja on sitten riittänyt. 30:senä sydän rytmitettiin uudelleen.
Neljä - viisi vuotta sitten yritettiin sähköistä rytminsiirtoa, mutta ei onnistunut.
Nyt olen syönyt kolmisen vuotta kalkki-magneesiumlisää reippaan laisesti. Ja mitä onkaan tapahtunut?
Ei ole yhtään kertaa tarvinnut hakeutua sydänfilmiin kontrollien väliaikoina. Enkä tunne sydämen aiheuttamia rytmihäiriöitä. Eli niitä ei esiinny normaalihäiriön lisäksi enää ollenkaan.
Tuohon kalkki-magneesiumlisäsyöntiin yllytti eräs lääkäri.
http://www.tohtori.fi/?page=5530281&id=3886462
En yhtään epäile ravintolisän vaikutusta sinun tapauksessasi, enkä myöskään epäile sen vaikutusta monilla sydänsairailla. Se, että yksi lääkäri on sitä jollekin sydänsairaalle suosittanut, ei kuitenkaan tarkoita, että sitä olisi syytä suositella kaikille ilman varauksia. Terveysvaikutteisilla ravintolisillä kun voi olla yksittäisen ihmisen tapauksessa ikäviä sivuvaikutuksia, tai ilkeitä vaikutuksia muiden lääkkeiden toimintaan.
Ei ole meidän maallikoiden asia ryhtyä lääkäriksi ja määrätä kenellekään lääkkeitä (edes ravintolisiä) edes tutkimatta potilasta. Sitä nimittäin tuo "teidän sydänsairaiden tulisi ehdottomati" on – puoskarointia.
Jostain luin että magnesia auttaa ja niinpä ostin 350 mg magnesia, sydämen lihaksistolle ja hermoston hyvinvointiin jne. violetti purkki.
Otatko sitten kalsiumia yhtäaikaa vai miten teet?
Niitäkin ostin 500 mg Calsigran ja vielä otetaanko niitä aamupäivällä, vai illalla vai ruuanko kanssa tai ilman. Kas kun näistäkin jokainen taitaa olla eri mieltä, purkeissa ei kerrota sen kummemmin tästä.
Kiitos jo etukäteen !!
On erittäin todennäköistä, että rytmihäiriösi ei ole akuutisti hengenvaarallinen. Potentiaalisesta hengenvaaraasta kertovia tekijöitä ovat olemassaoleva sydänsairaus ja kohtaukseen liittyvä tajunnanmenetys. Jos kohtaus uusiutuu, on siihen kuitenkin puututtava, sillä aivohalvaus on mahdollinen komplikaatio rytmihäiriön pitkittyessä. (Ja aina on tietenkin mahdollista, että juuri sinun rytmihäiriösi on yksi niistä harvinaisista äkkikuoleman vaaraa aiheuttavista.)
Jos rytmihäiriö uusiutuu, olisi hyvä jos kerkeäisit päivystykseen ennen sen päättymistä, jotta siitä saataisiin EKG ja siten diagnoosi. Jos kyse on todennäköisimästä vaihtoehdosta eli eteisvärinästä, on kohtauksen alkamisesta kaksi vuorokautta aikaa hoitaa se pois, muuten joudut tujuille lääkkeille, jotta et saisi komplikaationa aivohalvausta. Ambulanssia et todennäköisesti tarvitse, jos olet rytmihäiriön aikana toimintakykyinen etkä esimerkiksi pyörtyile tai kärsi voimakkaista rintakivuista. Älä aja itse autolla tai pyörällä, vaan ota kaveri kuskiksi tai käytä bussia tai taksia.
Beetasalpaaja on yleisesti rytmihäiriön hallintaan ja estämiseen käytetty, varsin turvallinen lääke. Sillä on vaan sellainen paha juttu (jota ilmeisesti eivät kaikki yleislääkärit edes tiedä!), että ns. vagaalisen eteisvärinän kanssa se on yleensä tehoton ja saattaa jopa pahentaa sitä. Vagaalinen eteisvärinä alkaa tyypillisesti levossa, ruokailun jälkeen tai herättää unesta. (Tämä ei kuitenkaan riitä diagnoosiksi, joten älä lopeta lääkkeitäsi pelkästään tämän takia, vaan ota asia esille lääkärin kanssa.)
Ensimmäisen asteen blokki on sydämen rytminsäätelyjärjestelmän vika, joka muuten terveellä ihmisellä on käsittääkseni aika vaaraton.
Jos sinulla on ennestään jokin sydänsairaus tai käytät pitkäaikaislääkkeitä, ota asia esille hoitavan lääkärisi kanssa.
Jos lääkärisi on antanut muunlaisia ohjeita, noudata lääkärisi ohjeita.
Itse olen potenut kohtauksittaista eteisvärinää tammikuusta 2008 alkaen. Ensimmäinen kohtaus alkoi yllättäen illalla sängyssä kirjaa lukiessa. Olo oli aivan karmea: sydän hakkasi itselleen reittiä rinnasta ulos ja uskoin kuolevani. Soitin melkein heti sairausneuvontapuhelimeen, jossa kehoitettiin menemään päivystykseen. Itse en saanut autoa ajaa, mutta tarvetta ambulanssille ei ollut. Päivystyksessä triagen jälkeen minut otettiin heti seurantaan, ja rytmihäiriö saatiin EKG:lle. Kohtaus kesti lopulta runsaat puoli vuorokautta, ja koko sen ajan odotin pääsyä sähköiseen rytminsiirtoon (ns. kardioversio). Sähköshokkia ei kuitenkaan tarvittu, sillä rytmihäiriö kääntyi pois itsestään. Sen jälkeen olen saanut pidempiä (kymmeniä minuutteja tai muutamia tunteja pitkiä) kohtauksia muutaman viikon välein. Tiistaina menen jatkotutkimuksiin uutta estolääkitystä varten.
Kiistö: en ole asiantuntija enkä lääkäri.