Kaksikielisen Suomen puolesta-säätiöstä, sen johtajan paikalta. Gustavson, myös Koneen johtajia, jakaa rahaa vain porvarillisille ehdokkaille ja tahoille. Hän ei anna rahaa esim. perussuomalaisille, koska perussuomalaiset eivät Gustavsonin mukaan täytä RKP:n perustajien vaatimuksia. Samoin porvarillinen Heimo Hakala Lohjalta ei saa rahaa, koska hänen ajatuksensa eivät RKP:tä miellytä. Hakala ei tosin Gustavsonin rahoja tarvitsekaan, on saanut valtuustossa vallan muutenkin, mikä RKP:tä suuresti harmittaa. Kristillisille Gustavson on antanut rahaa, mutta tuskin Sari Essaiahille.
Olisi mielenkiintoista saada tietää, ketka porvarilliset saivat rahaa. Ja SDP-läiset. Niinistö, Stubb tietenkin, Vanhanen, kaikki he. Virkkunen aivan selvästi. Eipä ihme, että pakkoruotsi pysyy.
Olisi mielenkiintoista saada tietää, ketka porvarilliset saivat rahaa. Ja SDP-läiset. Niinistö, Stubb tietenkin, Vanhanen, kaikki he. Virkkunen aivan selvästi. Eipä ihme, että pakkoruotsi pysyy.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sauli Niiinistö oli ensimmäisenä kansanedustajakautenaan koulujen pakkoruotsia vastaan.
Myöhemmin noustessaan Kokoomuksen hierarkiassa hän alkoikin pakkoruotsittajaksi.
Olisi kiva tietää, mikä Niinistön pään käänsi.
Vai huomasiko hän vain yhtäkkiä pakkoruotsituksen autuuden?
Virkkusen naamasta sen näkee parhaiten.
Kunnon mies on.