Tässä taanoin luin Riista lehteä ja siinä Jaakko Kolmonen mainitsi että Linnun lihan makuun vaikuttaa se kuinka se käsitellään heti ampumisen jälkeen. Hän sanoi että kun lintu pistetään niin silloin lihaan ei tule mudan makua.
Siksi herääkin kysymys: Miten Lintu pistetään? Tai minne sitä pistetään?
Voisihan tätä kokeilla jos osaisi
Linnun pistäminen
8
1383
Vastaukset
- kokeileppas
Pistäminen suoritetaan helpoiten katkaisemalla kaula kaularangasta alaspäin (kaularanka jää ehjäksi).
- Totta sanoakseni
Pistäminen tapahtuu helpoiten pistämällä kyrpä otuksen persereikiään. Siinä sivussa voi metsästäjä saada niinkun orgasmi-ejakulaalation.
Eivät metsästäjät sellaista muuten saisikaan. Kukaan järki ämmä ei niille pillua anna.
Siksi ne kuvittelee, että metsästysase on niinkun kyrvän jatke.
Tomppeleita ovat! - olla kokemusta
Totta sanoakseni kirjoitti:
Pistäminen tapahtuu helpoiten pistämällä kyrpä otuksen persereikiään. Siinä sivussa voi metsästäjä saada niinkun orgasmi-ejakulaalation.
Eivät metsästäjät sellaista muuten saisikaan. Kukaan järki ämmä ei niille pillua anna.
Siksi ne kuvittelee, että metsästysase on niinkun kyrvän jatke.
Tomppeleita ovat!tuosta tempusta. Ennen vanhaan siitä sai linnaa, mutta olet sitten jo vapaalle taas päässyt???
- Nykypäivää
Hyvä herra, te olette ihme sadisti, joka elätte keskiaikaa. Silloin eläviä olentoja kidutettiin, koska TYHMÄT ihmiset luulivat sen kuuluvan normaliin elämään. Koska Te vielä 2000-luvulla tapatte Luojan luomia eläimiä HUVIKSENNE, te olette vielä idiootimpi kuin keskiajan paskahousut.
Eikö Teillä ole rahaa mennä ostamamaan makkaraa lähikaupasta? Jos ei, kuinka Teillä on rahaa ostaa panoksia tyhmään metsästysaseeseenne?
Jumala katsoo Teidän hommianne pilven reunalta, puistelee päätään ja lähettää Teidät helvettiin.
Sinne joudatte, tervemenoa!!!- HELVETTI
teitä saatanan ituhippejä oikein vaivaa??????Menkää jo helvetti muualle saatana jumalanne ja kyrpienne kanssa saatana ja antakaa muiden keskustella asioista jotka kiinnostaa.Itse syön mieluummin lihaa minkä tiedän olevan puhdasta.
Ja aloittajalle vielä että titääkseni lintua ei pistetä niinkuin esim hirveä vaan oiskos se niinkuin suolet pois..? - GREENPEEZE
se makkarakin oo jotain elävää joskus ollut, saattaa tosin ulkomuoto hämätä. Ja paremman elämän ne metsässä lentävät linnut on eläny ku ne kanat tai porsaat jotka ei mahdu kääntymään siellä aidan sisällä. Ja tätä mielipidettä tukevat mm. myös huippu kokit kuten gordon ramsay ja jamie oliver...
- Ohjetta annetaan
Pistä kyrpäsi Linnun persereikään!
- ews
Kysehän on veren laskusta, koska veri on semmosta litkua mikä pilaantuu ensimmäisenä olipahan kyse mistä elukasta tahansa kalat mukaan lukien. alkusyksystä kun on vielä lämpimät kelit, olis tärkeetä saada saaliit jäähtymään mahdollisimman nopeasti. Linnut suolistetaan heti ampumisen jälkeen ja laitetaan riippumaan kaulasta, niin suurin osa verestä poistuu suolistuksen ja riiputuksen aikana. Lihaan jäänyt veri lähtee, kun lihoja keitetään ennen varsinaista ruuanlaittoo. Veri nousee vaahdoksi keittoveden pintaan.
Linnun pistämisestä en kyllä oo ihan varma, kun ei se veri paljo kuolleessa elukassa kuleksi.
30 v. oon metästelly ja tuolla systeemillä on aika hyvin toiminu.
Syksyvä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.16810330- 552823
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan812539- 852371
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1472104Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2431937- 441402
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �131385Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta
Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va1151197Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!
Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei34873