Vanhentunutta lihaa kätketään marinadiin ja sitä myydään kauppojen tuoretiskeillä. Vanha liha saa ylleen marinadin, jolloin kuluttaja ei pysty tarkastamaan lihan tuoreutta.
Samoin kalaa, sitäkin myydään vanhentuneena. Kalan kohdalla prosessi on seuraava: tuore kala otetaan myyntiin. Jos se ei mene kaupaksi, se pakastetaan. Seuraavana päivänä se ilmestyy taas "tuoreena" myyntiin, jne.
Valvonta on kepuministerin vastuulla, mutta ei taida valvonta taaskaan toimia (vrt. edellinen salmonella). Taitaa olla yksi ja sama mitä kuluttajille myydään ja missä kunnossa. Suomessa on maailman paras ruoka-lausahdus olikin vain pelkkää politiikkaa.
Samoin kalaa, sitäkin myydään vanhentuneena. Kalan kohdalla prosessi on seuraava: tuore kala otetaan myyntiin. Jos se ei mene kaupaksi, se pakastetaan. Seuraavana päivänä se ilmestyy taas "tuoreena" myyntiin, jne.
Valvonta on kepuministerin vastuulla, mutta ei taida valvonta taaskaan toimia (vrt. edellinen salmonella). Taitaa olla yksi ja sama mitä kuluttajille myydään ja missä kunnossa. Suomessa on maailman paras ruoka-lausahdus olikin vain pelkkää politiikkaa.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Lehden mukaan maa- ja metsätalousministeri on luvannut tiukentaa tuoretiskien valvontaa ja tarvittaessa säädöksiä. Taitaa tuokin hoitua samalla tavalla kuin norppienkin asia...
Muutenkin etsivät punaisilla lapuilla merkittyjä (ale)tuotteita....
Se, että vanhentuvaa lihaa ja kalaa piilotetaan marinadeihin ja näin jatketaan niiden myyntiaikaa, johtuukaupan ketjuuntumisesta, eli kaupan kartelleista; siitä, että ketjun keskusjohto Helsingissä päättää valikoimista ja asettaa myymälöille myynti- ja tulostavoitteet, joiden saavuttamisesta myymäläpäälliköt ja lihamestarit joutuvat vastaamaan.
Nykyinen tiukka ketjujohtohan toimii niin, että keskusyksikkö Helsingissä laskee montako kiloa kyljyksiä tai kirjolohta ketjun jokaisen myylälän on myytävä suhteessa myyntipinta-alaansa ja asiakaspotentiaaliinsa ja tämä määrä tavaraa syötetään myymälään automaattisesti, meni se kaupaksi tuoreena tai ei.
Kun myymäläpäällikkö ja lihametari - palkkarenkejä kumpikin - ovat vastuussa myymälänsä hävikin pysymisestä pienenä ja tavoitteeksi asetetun myynnin saavuttamisesta, niin he panevat vanhenevat lihat ja kalat marinaadiin jatkaakseen niiden myyntiaikaa, kun pilaantuva maku kätketään mausteisiin.
Kepulla ei ole tämän kanssa mitään tekemistä. Kyse on siitä, että kaupoissa ei ole enää kauppiaita, vaan keskusliikkeiden ketjusopimusten orjuuttamia renkejä, joiden ontehtävä niin kuin ketjun keskusjohto sanoo eikä niin, mikä olisi asiakkaille parasta.
Se, että keskusta sietää tällaista, vaikka se asian laidan hyvin tietää, on tietenkin omituista.
-Jäbä
Ylin valvonta on kepuministerin vastuualuetta ja silloinhan kepulla ON asian kanssa tekemistä. S.L.A. johtaa MMM:ää, josta voidaan antaa tiukemmat ohjeet. Ei vaan taida mitään tiukennuksia tulla ainakaan niin, että vanhan tuotteen myyjät saisivat tuntuvat rapsut. Nykymenetelmillä vanhentunut tuote löytyy melko vaivatta, mutta tuleeko lisää elintarvikevalvojia? Eipä taida tulla, kun ei tullut norpillekaan mahdollisuutta elää ja uida ilman verkkoja.
Jos vähittäiskauppa olisi itsenäisten perheyrittäjien hallussa, ja valikoima- sekä hintapäätökset tehtäisi kaupasta, ei kauppiaan tarvitsisi ostaa liikaa lihaa eikä kalaa eikä kätkeä vanhentuvia tyotteita marinadeihin.
Silloin valvontaakin tarvittaisi vähemmän, jos ollenkaan, kun aito kilpailu pitäisi huolen siitä, ettei kukaan kauppias voisi myydä vanhaa, koska silloin hän menettäisi asiakkaansa.
Veikkaan, että nyt käy niin, että marinoidut tuotteet jäävät myymättä joksikin aikaa, kun kuluttaja on saanut sen mielikuvan, että se on vanhentunutta tavaraa, jonka eltaantunut maku peitetään mausteliemillä.
Itse kyllä ihmettelin hieman koko uutista, sillä olen koko ikäni tehnyt omat marinadini itse, kun en ymmärrä tätä nykyistä uusavuttomuutta sen suhteen, että kaikki on ostettava puolivalmiina mössönä lisä-, väri- ja säilöntäaineineen.
Ei sellainen ole koskaan laadukasta ruokaa, eikä maukastakaan.
-Jäbä
Viime kesänä kaupat möi marinaadissa saksalaista emakonlihaa pilkkahinnalla grillilihana ja kaikki kehu. En usko että sekään liha oli eilen teurastettua.
Nyt -Jäbä toimeksi, kaikki työttömät kokoomusnuoret lihatiskeille vahtiin ja tarkastaan ostosten tuoreus, Nähtäis kerrankin mihin kokoomus pystyy puheiden lisäksi käytännön elämässä.
Ei Keskustaa ja keskustalaisia saa syyllistää sellaiseen mihin he eivät voi vaikuttaa. Oikeita syitäkin on aivan tarpeiksi...
Miten sian- tai kanankasvattaja tietää miten kuljetus-teurastamo- kuljetus-jalostus- kuljetus- kauppa ketju toimii?
Rehelisyyttä keskusteluun, koskahan sitä tulee kepun piolelta...
Yhdenkään kauppiaan ei tarvitse ostaa liikaa lihaa tai kalaa, kyllä sen määrän pitäisi olla jokaisen itse päätettävissä. Eihän kukaan voi käskeä kauppiasta tilaamaan tai ostamaan 100 kiloa lihaa, jos tarve ja myynti on vain 60 kiloa. Jos näin jossain tapahtuu, niin silloin on jotain todella pahasti vialla.
Jos käy niin, että joku (yksityis)kauppias tekee virhearviointeja ja tilaa liikaa, on se ihan oma vika. Virhettä ei saa pistää asiakkaan maksettavaksi, vaan tappio on kärsittävä omissa kuluissa. Näin tekee selkärangan omaava kauppias. Tuo kylläkin pistää miettimään, että kuinkahan paljon tuota vanhaa marinadilihaa tai kalaa on yleisesti myynnissä.
Meilläkään ei tehdä sitä virhettä, että liha ostetaan valmiiksi maustettuna tai jossain liemessä uitettuna. Lihan tuoreuden näkee jo tiskillä, ja jos ei näe, niin aina voi pyytää saada tutkia lähemmin lihaa. Siinä se vanha liha viimeistään paljastuu. Jauhelihassa on joskus yritetty kusettaa sen olevan juuri jauhettua, mutta tarkempi haistelu paljasti sen olevan juuri muutama päivä sitten jauhettua.
Liha on parasta silloin, kun sen maustaa omien makumieltymystensä mukaisesti. Kauppiaan tai ketjun valmiit mausteet kun voivat olla melko tymäköitä.
Ei meillä ole kauppiaita. on vain keskusliikkeiden kauppaketjujen palkattuja myymälänhoitajia. Heistäkin iso osa toivoisi olevansa jollain muulla alalla.
Ei kaupan enää tarvitse mitään tuotteita tilata. Ketjuissa on automatisoitu kaikki logistiikka, kun joka myymälälle on laskettu tunnusluvut paljonko mitäkin tuotetta siitä PITÄÄ mennä läpi kuluttajille.
Se liha toimitetaan ja myymälän tehtävä on myydä se. Ei siinä "kauppias" pullikoi vastaan yhtään mitään, kun hän ei mistään mitään enää päätä.