Ryyppäsin perjantain ja lauantain, tuli oltua todella kännissä molempina päivinä. Lauantaina piti vielä juoda runsaasti energiajuomia koska perjantain jäljiltä oli univelkaa ja väsymystä. Sunnuntaina nukuin suurimman osan päivästä tai makasin sängyssä. Olo oli täysin voimaton, päätä särki ja tuntui että koko kropan lihakset ovat aivan jumissa ja kipeät. Kävellessä huimasi. Maanantaina olo oli edelleen aivan voimaton, että tuntui että ei ole sormissa voimaa tyhjentää tiskikonetta astioista, kun astiat painavat niin paljon. Muutenkin ajatus ja lähimuisti pätki vielä maanantaina. Tänään tiistaina muisti alkaa jo olla normaali, mutta edelleen on aivan voimaton olo vaikka söin kunnolla ja aamulla join kahvia. Päänsärky alkaa jo helpottaa.
Olen 20-vuotias terve nuori mies (urheilen), ja olen huomannut että rankan viikonlopun jälkeen krapula voi kestää loppuviikkoon asti voimattomuuden tunteena, joskin päänsärky ja muut normaalit krapulan oireet häviävät jo ensimmäisinä arkipäivinä. Olen juuri krapuloiden takia vähentänyt alkoholin ottamista viikonloppuina, esim. kerran kuukaudessa kunnolla. Arkisin en juuri koskaan ota edes ruoan kanssa olutta.
Miten teillä muilla saman ikäisillä? Kuinka kauan teillä kestää toipua kosteasta viikonlopusta?
Krapulan kesto
6
2277
Vastaukset
- JJ
toi sun kertomukses.. Ite oon 21-vuotias, myöskin suhteellisen terve nuori mies, mutta eipä oo kyl koskaa mitää noin pitkä kestost krapulaa ollu, vaik toisinaan oikee vitun rankan viikonlopun jälkee koko sunnuntai menee melkein koomassa maates jossai.. Tosin harvemmin kyl mistää karpalost kärsin, mut ny on menny pari viime vloppuu sen verra terhakkaast et ei jumalauta mikä olo ollu sen jälkee... Mut tosiaan ei oo kyl koskaa krapula kestäny siit päiväst pidempään...
- r-aksu
pakko nostaa tää esille, koska omasta mielestä parhaat kännit irtoaa marinolilla. viime viikonloppuna join juuri tuota "vaaleanpunaista pantteria" eikä siitä vittu tule edes krapulaa, mulle ainaskaa.. onhan se aika rappio meininkiä, ja naisia ei kannata ryyppypäivänä edes lähestyä, ku haisee niin tentulle. se haju pysyy sitte koko sen ryyppypäivän, ja sitä seuraavanki. joten krapulapäivänä ei kannata mennä töihin, hitaat liikkeet, ja paskan haju herättävät huomiota.
- kaffeemuki
...jota tukee monien muidenkin raitistuneiden mielipide on se, että jos viikonloppujuominen on säännöllistä, ts. jos kännää aina perjantait lauantait, ei ehdi päästä ollenkaan normaalikuntoon seuraavan viikon aikana ennen seuraavaa juomiskertaa.
Tätä voi olla vaikeaa uskoa kun on vasta parikymppinen, mutta jos on riippuvuuteen taipuvaista sorttia, krapulat tulevat väistämättä pahenemaan vuosien mittaan. Juominen pahenee vain niin salakavalasti, että niihin olotiloihinsa ehtii tottua, eikä ymmärrä mistä oma jatkuva alakuloisuus ja vitutus johtuu. Siinä vaiheessa kun ihminen alkaa miettiä (ja läheiset alkavat huomautella), pitäisikö vähentää vähän, ollaan jo ongelmajuomisen puolella, mitä ei kukaan mielellään myönnä - ja kierre saa jatkua.
Aivokemia on sekaisin joka juomakerran jälkeen paljon pidempään kuin uskoisi. Mieliala alkaa kohentua vasta parin viikon juomattomuuden kohdalla. Kokeilkaa, viikonloppujuopot, jos ette usko. Olkaa kaksi viikonloppua peräkkäin kokonaan ottamatta ja katsokaa, kirkastuuko mieliala. - 35v vanha pieru
No kato, kokemus tekee mestarin. Muistan kyllä kun ekojen kännien jälkeen olin about viikon ihan pihalla ja krapulassa. Nyt tuplasti vanhempana etelän lomareissuilla parin viikon ahkera tenutuskaan ei rassaa paljoakaan.
Mutta fakta on se, että jos et halua kärsiä krapulasta niin sitten vedät illalla pääosin pelkkaa jaffaa (tai sitten feikkaat porukassa ja litkit alkoholitonta olutta :). - kohtalotoveri
Ite olen 19v suhteellisen terve mies. otan lähes joka vloppu perjantain ja lauantain. krapula kestää sen sunnuntai-maanantain,melkein aina sinne maanantaihin asti
- robo-manus
Perjantaina kun alottaa illalla tenuttamaan ja jatkaa sitä heti lauantaina aamupäivällä herättyä jonnekkin 04-05 sunnuntaiaamuun asti, niin kyllä kestää olot helposti tiistaihin asti. Siihen kyllä saa sitten juoda ihan urakalla ja jättää nukkumiset muutamaan tuntiin. Ite oon n.25v terve äijä. Monesti hirvein olo on maanantaina eikä sunnuntaina niinkuin äkkiseltään luulisi,ajatus toimii hitaasti ja esim. puhelimessa puhuminen on jotenkin vaikeaa, töissä ihmisten kohtaaminen pelottaa jotenkin helvetisti, perkeleellinen väsymys ja vitutus päällä ihan jatkuvasti yms. kivoja oireita ilmenee. Keskiviikkona sitten alkaa olo olemaan suht normaali. Loivennuksestakaan ei ole ollut apua kuin hetkeksi, muutaman kaljan jälkeen olo paranee hetkellisesti mutta palautuu entiselleen hetken päästä loivennuksen lopettamisesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23745139Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12025951SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32215641Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16210778Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229697Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369211Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla848456Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!307213Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2396811Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2196463