Olemme kiinnostuneet 2003 rakennetusta paritalon puolikkaasta. Kysessä on useamman paritalon muodostama as oy.
Haluaisimme teetättää asuntoon pelkkää kosteusmittausta kattavamman kuntotarkastuksen. Mies kyseli hintoja ja sellainen maksaisi noin 900e.
Välittäjän mukaan myyjä ei ole kiinnostunut tällaista tarkastusta teettämään, eli ei halua siitä mitään maksaa. Voisi ehkä pelkän kosteusmittauksen kuluihin osallistua. Talo on ollut myynnissä huhtikuusta asti ja olemme nyt tinkimässä pyyntihinnasta pois ~15%.
Tämä on meidän eka asuntokauppaviritelmä ja ollaan ihan pihalla mitä tehtäisiin. Maksetaanko itse se 900e ja jos siellä jotain ongelmaa on niin menetetään koko summa kun kauppoja ei tule. Luulis että myyjälläkin olisi helpompi olla kun tehtäisiin ennen kauppoja kunnon tarkastukset ettei jälkikäteen tulee mitään yllätyksiä.
Vai onko tällaiseen uudehkoon asuntoon turha tehdä laajempaa kartoitusta koska rakentajallakin on vielä jotain vastuita jäljellä..
Uudehkon asunnon kuntokartoitus
6
1469
Vastaukset
- mielestäni
Myyjä siitä kuntokartoituksesta enemmän hyötyy. Älkää maksako -myyjä sitten maksaa, jos riittävän suuri ongelma löytyy. Rakentajan vastuu pitää selvittää.
- rahan tuhlausta
Kun kyseessä on As Oy, niin silloinhan ostetaan asunto-osakkeet, jotka oikeuttavat käyttämään kyseistä huoneistoa, eikä paritalon puolkasta.
As Oy omistajana vastaa kaikista rakenteissa olevista vioista, pintamateriaaleja lukuun ottamatta, joten ilman yhtiön lupaa ei kuntotutkimusta saa tehdäkään ja noin uudessa kiinteistössä se on täysin turhaa.
Ainut mitä ostaja/myyjä voi teettää on kuntokartoitus, jossa tutkitaan paikat silmämääräisesti ja kosteat tilat pintakosteusmittarilla joka ei ole luotettava mittaustapa, sekin on vain suuntaa antava, joten luottakaa vain omaan silmämääräiseen arvioon ja käyttäkää raha muuhun tärkeämpään.- Höhlä
Kiitos vastauksista. Se tosiaan selviskin tänään että As Oyltä pitäisi olla lupa että sellaista kattavampaa tutkimusta saisi edes tehdä. Taidamme tyytyä tuollaiseen pintapuoliseen kosteustutkimukseen.
Tosin sellainenkin seikka selvisi tänään että kiinteistön väestönsuojassa on ollut vesivahinko vuosi sitten ja se on kuulemma korjattu ja hoidettu asianmukaisesti. Tämä jäi kyllä vähän vaivaamaan, esimerkiksi isännöintitodistuksessa ei ollut tuosta merkintää, tosin olisiko pitänyt ollakaan? Pitäisikö tuosta vahingosta ja sen korjauksesta nyt tajuta pyytää jokin dokumentti isännöitsijältä nähtäväksi? - sitten
Höhlä kirjoitti:
Kiitos vastauksista. Se tosiaan selviskin tänään että As Oyltä pitäisi olla lupa että sellaista kattavampaa tutkimusta saisi edes tehdä. Taidamme tyytyä tuollaiseen pintapuoliseen kosteustutkimukseen.
Tosin sellainenkin seikka selvisi tänään että kiinteistön väestönsuojassa on ollut vesivahinko vuosi sitten ja se on kuulemma korjattu ja hoidettu asianmukaisesti. Tämä jäi kyllä vähän vaivaamaan, esimerkiksi isännöintitodistuksessa ei ollut tuosta merkintää, tosin olisiko pitänyt ollakaan? Pitäisikö tuosta vahingosta ja sen korjauksesta nyt tajuta pyytää jokin dokumentti isännöitsijältä nähtäväksi?muuttaa sinne väestönsuojaan:)
- aloittaja
sitten kirjoitti:
muuttaa sinne väestönsuojaan:)
Tuo väestönsuoja on just ton myytävän huoneiston alapuolella. Eli en nyt ihan sinne ole muuttamassa mutta aika lähelle ny kuitenkin..
- htrhtrhtrhthhrtht
aloittaja kirjoitti:
Tuo väestönsuoja on just ton myytävän huoneiston alapuolella. Eli en nyt ihan sinne ole muuttamassa mutta aika lähelle ny kuitenkin..
Meillä tehtiin uuteen rivariasuntoon (As Oy) kosteuskartoitus, ei täyttä kuntokartoitusta. Myyjä maksoi koko hoidon ja olimme kaikki tyytyväisiä. Kosteuskartoitus pintamittarilla ei useinkaan kerro koko totuutta, mutta jos esim. pesuhuoneen laattojen pintakosteus on huomattavan suuri, on se merkki siitä että asiaa pitäisi tutkia ehkäpä tarkemmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa13050Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.52099Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1121712Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä
Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus91041Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R450972Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa
Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn105914- 35744
- 66665
- 49657
Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.30625