Outoa hengenahdistusta

Mistähän voisi johtua hengenahditus, jota ilmenee tiettyjä liikkeitä tehdessä? esim. ylävartaloa kierrettäessä puolelta toiselle. Hengitys ei kulje kunnolla ja hengitys ikään kuin "kohisee". Muuten fyysisessä rasituksessa ei ole epänormaalia hengenahdistusta.
31052
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Sinulla on varmaan jokin jumittuma rintarangassa. Minulla on tuota rahinaa ja hengenahdistuksen tunnetta aina kiertoliikkeissä, eikä sillä väliä, mutta sitten välillä jymähtää ranka oikein kunnolla ja tulee kovat kivut. Joskus aamulla kun herää, on tunne ettei pysty edes hengittämään. Varovainen venyttely ja Burana auttavat silloin. Fysioterapia tai joku niksauttaja saattaisi pystyä auttamaan, jos sinulla kovasti vaivaa tuosta rohinasta. Minulla on oikoryhti rintarangassa, joten vaiva on toistuva ja yritän pärjäillä enimmäkseen ihan vaan kotikonstein.

Äänestä
  • Kun löysin tämän! Mulla myös outoa hengenahdistusta, huokailemalla saa jotenkin vähän "auottua" tuota rintalastan kohtaa.

    Onko jotain hyviä aukomiskonsteja - liikkeitä?

    Äänestä

Hyvä kun tuli törmättyä tähänkin ketjuun! Juuri noin minullakin on, että kun liikutan ylävartaloa kiertoliikkeessä/nostelen hartoita, niin hengityksen ohella kuuluu sellaista kummallista rahinaa. En ihmettelisi, jos johtuisikin rintalangasta, koska minulla on ollut aina todella huono ryhti. Istun aina huomaamattakin kasassa (olen tietokoneen vieressä paljon), ja kävellessäkin olen kallistuneena etukenoon. Myös hartioiden alueella pahaa jumitusta, ja lievä skolioosi todettu selässä.

On jäänyt vaivaamaan edellispäivästä asti, että mikä mahtaa olla syynä rahinaan. Pakko kohta varmaan mennä sinne lääkäriin, koska en saa rauhaa, kun en tiedä mistä johtuu...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


h kirjoitti:

Mistähän voisi johtua hengenahditus, jota ilmenee tiettyjä liikkeitä tehdessä? esim. ylävartaloa kierrettäessä puolelta toiselle. Hengitys ei kulje kunnolla ja hengitys ikään kuin "kohisee". Muuten fyysisessä rasituksessa ei ole epänormaalia hengenahdistusta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu