Kun käyn charset=utf-8 sivuilla, kaikki merkit eivät näy, esim. Ogham, braille ja riimut (rune) näkyvät vain laatikoina. Sama juttu kaikilla selaimilla, eli puute on Windows-Vistassani.
Miten saan nämä näkymään?
Sivu jossa näitä kaikkia merkkejä on:
http://www.columbia.edu/kermit/utf8.html
Kiitos avusta, Lexa
charset=utf-8 - merkkejä puuttuu
l' user
1
497
Vastaukset
- Jaska Perusjaska
Veikkaisin, että vaikka merkistö tukee ko. merkkejä, ei niitä ole fontissa mukana. Varsinkin nettisivuilla yleiset Arial, Times New Roman, Tahoma, Verdana jne. ovat Truetype-versioina varsin suppeita. Opentypestä voisi jo löytyä, mutta niitä harvemmalla on asennettuna.
Tsekkaa löytyykö kyseiset merkit käyttämästäsi fontista. Jos ei, niin tee erikoismerkeille oma tyyli, jossa fonttina joku toinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 406993
- 323948
- 453330
- 402949
- 172726
- 372238
- 162196
- 412153
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons482087- 402058