Eli,
ullakolta löytyi hienossa kantolaukussa Cosina Hi-Lite DLR
kamera, joka ainakin päällisin puolin katsottuna näyttäisi
olevan hienossa kunnossa.
Ollut ilmeisesti mieheni äidin kamera.
Nyt ongelmana se, että minulla ei ole aavistustakaan
kuinka tätä kameraa käytetään. Olemme sellaisia satunnais-
kuvailijoita, eli emme edes harrastelijoita, mutta kiinnostaisi
saada tuo kamera omaan käyttöön. En siis kysy arvoa,
emme myisi kuitenkaan.
Yritin googlata ohjeita, mutta löysin vain tavallisen Hi-Liten
ohjeet, ja kamerakin kuvissa näytti erilaiselta kuin meidän.
"Lisävarusteina" meillä on kaikenlaisia objektiiveja(?) 58mm, 135mm, 55mm ja "pikkusälää" joille emme tiedä edes nimeä.
Jos joku vaivautuu auttamaan, olisin ikihyviksi onnellinen!!!
Kiitos! :)
Cosina Hi-Lite DLR
1
2520
Vastaukset
- Ida Rähmä, tiskirotta em
Kyseessä on 70-luvun peruskone, jota Helios toi ja möi tuhansia. Metallia, jenkalinssit, kaikki säädetään käsin. Siis tarkennus, valotusajan valinta ja aukko. Valotusmittari kyllä näyttää milloin aika-aukkoyhdistelmä tuottaa oikean valotuksen. Jos se laukku on levännyt vintillä useamman vuoden niin mittarin paristo todennäköisesti tyhjä eikä viisari heilahda vaikka kuinka kääntelisit aikakiekkoo tai aukkorengasta.
Kätevintä lie ottaa koko kassillinen mukaan ja mennä oikeaan fotokauppaan. Jos semmoinen vielä sinnittelee kotikylälläsi. Kameraa on aikoinaan myyty niin paljon, että jokainen kypsässä iässä oleva fotokaupan henkilö tuntee sen. Saapi pariston mitattua/vaihdettua ja vartissa kokenut fotomyyjä kertoo sinulle olennaisen käytöstä. Kuten filmin latauksen, valotusmittarin päälle kytkemisen (muistaakseni siinä optiikan juuressa oleva kytkin) ja tarkennuksen periaatteen. Ellet halua maksaa muutamaa euroa netistä löytyvistä käsikirjoista. Joita tuntus löytyvän kaikilla muilla kuin suomen kielellä.
Rahallisesta arvosta ei kannata puhua, mutta noita objektiiveja voi pienellä välisovitteella käyttää vaikkapa Pentaxin digijärkkäreissä. Ei hirveän nopeasti, mutta toimien.
Tuolla 135 mm optiikalla saat niin lyhyen terävyysalueen, että digipokkarikuvaajat ei edes ymmärrä miten se on tehty. Asiasta enemmän lähimmän kirjaston valokuvaushyllyssä, siellä ei-digipuolella.
Kameran yleistä toimivuutta voit toki tutkia ihan itse ennen isompia operaatioita. Kansi auki, viritys, ajaksi 1 siitä nupista. Tarkoittaa sekuntia. Laukaisu. Pysyykö suljin auki noin sekunnib? Vaihda aika vaikka 4, on siis 1/4 sekunti ja uusi koelaukaisu. Pitäisi olla olennaisesti lyhempi aika tämä varttisekunti. Nupin 30 on semmonen 1/30 sekunti, jonka vielä silmällä huomaa avautuvan. Nopeampia ei enää pysty erittelemään kuin mitarit. Objektiivien tarkennuksen toimivuuden tunnet käteen ja kuulet korvaan kiertämällä matkarengasta. Ei sais rahista eikä ahdistaa pahasti.
Himmenninmekanismin toiminta voidaan myös tutkia sormi/silmä metodilla. Objektiivin takapäässä, siinä kierteen ja linssin välissä on pieni tappi tai sanoisinko nasta jota painamalla objektiivi himmentyy käyttöaukolle täydestä aukosta. Pistä aukkorengas lukemaan 16 ja painele nastaa katsoen samalla optiikan läpi valoa vasten. Himmentimen pitäisi sulkeutua viiveettä ja palata täydelle aukolle kun löysäät nastasta- Samalla näkyy onko voitelut levinny hinmmenninliuskoille ja takkuileeko himmennin. Korjattavissa, kannattavuus irrationaalinen tunnekysymys.
Tarkennuksen täsmäyksen voit myös katsoa itse etsimestä. Matkarengasta kääntelemällä etsinkuva terävöittyy tai sumenee. Kun katsot kauas ( yli 100 m , ei ikkunaa välissä) niin kuvan ollessa terävimmillään pitäs optiikan matka-asteikonkin olla äärettömällä eli sen makaavan kaheksikon osua merkkiviivalle.
Tässäpä tärkeimmät, palataan jos jokin vielä askarruttaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k1523350Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel862257Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä102227Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k131928Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien781910Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi251899Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem301798Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1561753Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️181552Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun
Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill81344