Eli,
ullakolta löytyi hienossa kantolaukussa Cosina Hi-Lite DLR
kamera, joka ainakin päällisin puolin katsottuna näyttäisi
olevan hienossa kunnossa.
Ollut ilmeisesti mieheni äidin kamera.
Nyt ongelmana se, että minulla ei ole aavistustakaan
kuinka tätä kameraa käytetään. Olemme sellaisia satunnais-
kuvailijoita, eli emme edes harrastelijoita, mutta kiinnostaisi
saada tuo kamera omaan käyttöön. En siis kysy arvoa,
emme myisi kuitenkaan.
Yritin googlata ohjeita, mutta löysin vain tavallisen Hi-Liten
ohjeet, ja kamerakin kuvissa näytti erilaiselta kuin meidän.
"Lisävarusteina" meillä on kaikenlaisia objektiiveja(?) 58mm, 135mm, 55mm ja "pikkusälää" joille emme tiedä edes nimeä.
Jos joku vaivautuu auttamaan, olisin ikihyviksi onnellinen!!!
Kiitos! :)
Cosina Hi-Lite DLR
1
2530
Vastaukset
- Ida Rähmä, tiskirotta em
Kyseessä on 70-luvun peruskone, jota Helios toi ja möi tuhansia. Metallia, jenkalinssit, kaikki säädetään käsin. Siis tarkennus, valotusajan valinta ja aukko. Valotusmittari kyllä näyttää milloin aika-aukkoyhdistelmä tuottaa oikean valotuksen. Jos se laukku on levännyt vintillä useamman vuoden niin mittarin paristo todennäköisesti tyhjä eikä viisari heilahda vaikka kuinka kääntelisit aikakiekkoo tai aukkorengasta.
Kätevintä lie ottaa koko kassillinen mukaan ja mennä oikeaan fotokauppaan. Jos semmoinen vielä sinnittelee kotikylälläsi. Kameraa on aikoinaan myyty niin paljon, että jokainen kypsässä iässä oleva fotokaupan henkilö tuntee sen. Saapi pariston mitattua/vaihdettua ja vartissa kokenut fotomyyjä kertoo sinulle olennaisen käytöstä. Kuten filmin latauksen, valotusmittarin päälle kytkemisen (muistaakseni siinä optiikan juuressa oleva kytkin) ja tarkennuksen periaatteen. Ellet halua maksaa muutamaa euroa netistä löytyvistä käsikirjoista. Joita tuntus löytyvän kaikilla muilla kuin suomen kielellä.
Rahallisesta arvosta ei kannata puhua, mutta noita objektiiveja voi pienellä välisovitteella käyttää vaikkapa Pentaxin digijärkkäreissä. Ei hirveän nopeasti, mutta toimien.
Tuolla 135 mm optiikalla saat niin lyhyen terävyysalueen, että digipokkarikuvaajat ei edes ymmärrä miten se on tehty. Asiasta enemmän lähimmän kirjaston valokuvaushyllyssä, siellä ei-digipuolella.
Kameran yleistä toimivuutta voit toki tutkia ihan itse ennen isompia operaatioita. Kansi auki, viritys, ajaksi 1 siitä nupista. Tarkoittaa sekuntia. Laukaisu. Pysyykö suljin auki noin sekunnib? Vaihda aika vaikka 4, on siis 1/4 sekunti ja uusi koelaukaisu. Pitäisi olla olennaisesti lyhempi aika tämä varttisekunti. Nupin 30 on semmonen 1/30 sekunti, jonka vielä silmällä huomaa avautuvan. Nopeampia ei enää pysty erittelemään kuin mitarit. Objektiivien tarkennuksen toimivuuden tunnet käteen ja kuulet korvaan kiertämällä matkarengasta. Ei sais rahista eikä ahdistaa pahasti.
Himmenninmekanismin toiminta voidaan myös tutkia sormi/silmä metodilla. Objektiivin takapäässä, siinä kierteen ja linssin välissä on pieni tappi tai sanoisinko nasta jota painamalla objektiivi himmentyy käyttöaukolle täydestä aukosta. Pistä aukkorengas lukemaan 16 ja painele nastaa katsoen samalla optiikan läpi valoa vasten. Himmentimen pitäisi sulkeutua viiveettä ja palata täydelle aukolle kun löysäät nastasta- Samalla näkyy onko voitelut levinny hinmmenninliuskoille ja takkuileeko himmennin. Korjattavissa, kannattavuus irrationaalinen tunnekysymys.
Tarkennuksen täsmäyksen voit myös katsoa itse etsimestä. Matkarengasta kääntelemällä etsinkuva terävöittyy tai sumenee. Kun katsot kauas ( yli 100 m , ei ikkunaa välissä) niin kuvan ollessa terävimmillään pitäs optiikan matka-asteikonkin olla äärettömällä eli sen makaavan kaheksikon osua merkkiviivalle.
Tässäpä tärkeimmät, palataan jos jokin vielä askarruttaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 372280
- 551307
- 841303
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...361246- 631181
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä39894Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.122779- 31731
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi21582Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan55565