Saako piirinuohooja kerätä

Toimintansa jatkamiseksi? Jos ei saa, miksi eläintenhoitoalalla saa. Piirinuohoojankin saattaneisi tehdä mieli vaihtaa auto parempaan, rempata asuntonsa, rakennuttaa aitoja ja uima-altaita mutta perkules kun rahat ei millään riitä. Mikä nyt eteen.. Jospa vaan alkaisi kerjäilemään avustusrahoja ilman lupia. Saisiko siitä jonkinlaisen rangaistuksen vai annettaisiinko asian olla, ja saisinko pitää mahdollisen saamani taloudellisen hyödyn?
4260
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

yhdistys.sille säännöt ja hallitus ja nimenkirjoitusoikeudet.Rekisteröi se heti.Toimi yhdistyksesi puitteissa, pitäkää kokouksia.Keksikää minkä hyväksi teette hommia, sitten kun saatte rahankeräysluvan.Sitä saa anoa vasta yhden (1) vuoden toiminnan jälkeen, sitten sen vuoden toimintakertomus mukaan ja eikun anomaan.Ei Esko ry kylläkään toiminut vuotta ennen rekisteröitynä, olivat olleet vasta 10,5 kk.Nämä ohjeet sain Etelä-Suomen lääninhallituksesta.Kaikki vaan aatteellisia yhdistyksiä perustamaa, OMAKSI HYVÄKSI.PITÄKÄÄ KIINNI OHJEISTA, JOTKA TULEE LUVAN MYÖTÄ JA OMISTA SÄÄNNÖISTÄNNE, KOIRAT EI PERÄÄN HAUKU.Hei se on rekisteröinnistä vuosi,muistakaa.

Äänestä
  • Asuntoaan rempattua jos aatteellinen yhdistys pitää olla. Minulla oli ajatuksena että saisin kerättyä varoja ilman aatetta, kuten se eläinkotikin. Voi pahus. Ei saa näillä näkymin uima-allasta edes ihmisille, saati että ajokoiralleni. Olisi se ollut mukava pulahtaa uimasilleen saunasta suoraan omaan altaaseen. Vilvoitella nuohouspäivän jälkeen altaan reunalla drinksuja maistellen. Olisi vielä rakennellut lahjoitusvaroin muutamia terassejakin sinne tänne..

    Äänestä

  • Piirinuohooja saada kirjoitti:

    Asuntoaan rempattua jos aatteellinen yhdistys pitää olla. Minulla oli ajatuksena että saisin kerättyä varoja ilman aatetta, kuten se eläinkotikin. Voi pahus. Ei saa näillä näkymin uima-allasta edes ihmisille, saati että ajokoiralleni. Olisi se ollut mukava pulahtaa uimasilleen saunasta suoraan omaan altaaseen. Vilvoitella nuohouspäivän jälkeen altaan reunalla drinksuja maistellen. Olisi vielä rakennellut lahjoitusvaroin muutamia terassejakin sinne tänne..

    käytä nyt mielikuvitustasi.Muutama esim: Nuohoojien henkisen kehitykseen ja kaikenlaiseen virkistäytymiseen suuntautuva yhdistys,Nuohoojien eläinten suojeluun, Piirinuohoojien kristilliseesn koulutukseen vapaaehtoisvoimin tukemiseen.Kuule kyllä näitä löytyy..Muista ry, mutta REKISTERÖI se myös. Esko ry on esiintynyt jo ry:nä 2005, (oikein huutokauppailmoituksessa) jolloin se oli vasta pilkkeenä Tanja Kosken silmässä. Se on ehdottomasti viranomaisten erehdyttämistä.

    Äänestä

Onhan sitä rahaa huonompiinkin tarkoituksiin kerätty, mm. (toisten omistamien) eläinten ammattimaiseen tappamiseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lahjoitusvaroja kirjoitti:

Toimintansa jatkamiseksi? Jos ei saa, miksi eläintenhoitoalalla saa. Piirinuohoojankin saattaneisi tehdä mieli vaihtaa auto parempaan, rempata asuntonsa, rakennuttaa aitoja ja uima-altaita mutta perkules kun rahat ei millään riitä. Mikä nyt eteen.. Jospa vaan alkaisi kerjäilemään avustusrahoja ilman lupia. Saisiko siitä jonkinlaisen rangaistuksen vai annettaisiinko asian olla, ja saisinko pitää mahdollisen saamani taloudellisen hyödyn?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu