Huomasin, että Lauttasaaressa on avattu 2 kirppistä. Kävin ORANSSITORIlla, mutta oli vähän nihkeen näkönen paikka. Ja kalliit viikkovuokrat.
Sitten huomasin, että Lauttasaareen on avattu myös toinen kirppis MERENHELMI.
Onko teillä kokemuksia? Kumpi olisi parempi myyntipaikka?
Sitten huomasin, että Lauttasaareen on avattu myös toinen kirppis MERENHELMI.
Onko teillä kokemuksia? Kumpi olisi parempi myyntipaikka?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Osaisiko joku tähän vastata?
Asiaa ei voi verrata kun ei tiedä M:n osoitetta.
Merenhelmi löytyy osoitteesta Vattuniemenkatu 17 00210 Helsinki, eli Lauttasaari, oikeastaan Oranssikirppiksen kulman takana. Näkyy olevan nettisivutkin.
Kävin eilen iltapäivällä Lauttasaaren Merenhelmessä. No huh huh. Olin siellä noin tunnin. Olin ainoa asiakas.
Enpä taida viedä tavaroita sinne...
No mun kamat on ainakin menny kaupaks n.100/vko ei paha.
Olet saanut 100e/vk. Anna mun nauraa! Mä ainakin itkisin, jos noin kävisi! Siitä kun vähennät pöydän vuokran niin jää 70e.
Itse olen ollut 2 kertaa myymässä AKSELIKIRPPIKSELLÄ Espoossa. Toisella kerralla sain 380e/vk ja toisella 460e/vk. Lisäksi olen ollut WALTTERIssa päiväpaikalla 2 kertaa. Siellä tuotto on ollut 270e ja 470e.
En tiedä mitä myyt. Parittomia vanhoja sukkia?
kirpputori keskustelukanavilla verrataan aina myynnin mukaan onko kyseinen paikka hyvä.
jos myyt halvenpaa ja edullista tavaraa ei silloin tulotkaan ole korkeat,jos myyt alkujaankin kallista tavaraa niin silloinhan myös pyydät niistä enemmän ja tuotto on silloin hyvä.
Ei se paikasta ole kiinni vaan tavarasta.
Toiset haluaa enemmän rahaa tienaamismielessä ja toiset haluaa tyhjentää kaappejaan ja päästä tavaroista eroon. Itse en yli euron pyydä mistään,eikä kyllä rahaakaan tule mutta eipä tarvitse takaisin tavaroita roudata kaikki menee kaupaksi ja ostajille ja minulle jää hyvä mieli.
Sehän se kirpparin periaate onkin. Ei siinä mitään bisnestä tarvi yrittää tehdä, vaan kierrättää.
meikäläiseltä pisteet oranssitorille paikka ja henkilökunta mukavia. merenhelmi vaikuttaa ankealta.
oranssitorilla olen myynyt pari kertaa myös nyt pöytäpaikka siellä. tavaroista on päässyt eroon, ja tuottokin ollut kohtuullista.
Multa pisteet Merenhelmelle todella hyvää ja laadukasta tavaraa ja on ollu pöytä siellä ja otan pöydän vastakin. Vaikka ei se oranssikaan hassumpi paikka ole!