Haedong Kumdo Korean miekkailua

Kymärissä oli juttu Haedon Kumdosta jossa mainittiin seuraavaa, vetäjä harjoitellut sitä viime syksystä, ja saanut mustan vyön? kovin on nopeaa toimintaa.... Vaikkakin lajiin etsittiin ohjaajia nopeasti kavereista jolla on korkea vyöarvo muualta, tämä silti haiskahtaa hieman tehtailulta?

Mitä tämä laji sitten on? Se on äkkiseltään Hanmoodosta repäisty aseosuus, eli laji syntyi puhtaasti siitä että irroitetaan osia jostain ja perustetaan uusi tytärlaji.
aseen käyttö videoklippien perusteella (youtube) on melkoisen pieni skaala yleensäkään mitään. Kaikki ns temput on toistoa, kaavamaista muutaman jutun toistoa. Välillä siinä käytettiin korkeaa potkua (harvoin) ja pääosin tämä on paperiliinojen viiltelyä, liikkumisessa näkyi myös hyvin selkeästi vaikutteita myös Kendosta, lähinnä siinä mielessä että miten lyötiin suora lyönti ylhäältä alas edeten pienillä stepeillä "askel"

Korealainen miekkailu, onko koreassa perinteisenä aseena omanlainen miekka vai identtinen samurai miekka, katana?
Herää kyllä kysymys onko kyseessä rahastus korealaisten lajien kasvamiseen siis markkinakikka. Tämä on lajina varsin uusi ja enemmin tuntuukin olevan tanssia ja hyppelyä miekan kanssa. Missä on tämän korealaisen miekankäytön todellinen juuri? mistä se polveutuu, vai onko tämä vain show juttua jolla pyritään rahastamaan?

Kaikesta huolimatta lehtijutussa tuli hieman negatiivinen vaikutus kyseiseen lajiin, no haluaisin vähän enemmin tästä tietoa ja ajatuksia jos joku tietää asiasta enemmin.
111318
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

muualta poimittuna, tekstissä paljastuu että vöitä ei ole helppo saada! Eli eli jos ei helppo niin miten saada vuodessa musta? Siis aikuisen oikeasti!

"""""""""""""""Haedong Kumdo Federation) värivöillä on kokomusta treenipuku. 1.dan saa tummansinisen puvun. 2.danissa housut vaihtuvat harmaiksi ja ovat sitä siitä eteenpäin. 3.danilla vaaleansininen takki, 4.danilla punainen. 5.dan ja siitä ylöspäin valkoinen takki. Eli vermeet vaihtuu välillä. Etuna on se, että esim leirillä löytää oman paikan heti, eikä tarvitse kysellä että "mikäs dan sulla on ?". Eikä ne vermeet kovin usein vaihdu, vyövaatimukset ovat ainakin meillä sellaiset että niitä ei ihan äkkiä opita. Liikesarjoja ihan hitosti yhdellä ja kahdella miekalla ja nuo leikkaustestit päälle/taso. Puhun siis dan-tasoista.

Kynttilänsammutuksia on erilaisia. Ensimmäinen harjoiteltava on lattialla oleva kynttilänippu joka pitää saada sammumaan pysäytetyllä puumiekan (Mokgum koreaksi) iskulla päältä - siis ilmavirralla. 1.dan kokeessa niitä on siinä 4kpl, (värivöillä määrää kasvatetaan pikkuhiljaa, yhdestä aloitetaan), eikä tosiaan mitään synttärikakkukynttilöitä. Yritysten määrä on rajattu, 10-20 yritystä riippuen tasosta.

Sitten on 5-20 kynttilää vieri vieressä. Siitä sitten "Hwengdan begillä" (eli vaakaviillolla) niin läheltä että ilmavirta pistää valot pois. Myöhemmin sama terävällä miekalla. Lisäksi osa mestareista vetää terävällä miekalla kynttilästä sydämiä poikki ja valoja pois. Kyse on tekniikan tarkkuuden, suoruuden, kontrollin, nopeuden testaamisesta.

Muita testejä ovat terävällä miekalla (Jingum) bambun leikkaus (useita tekniikoita), olkimattojen leikkaus, sanomalehtien leikkaus ( useita leikkauskulmia. terävällä miekalla aika vaativaa, lehti repeytyy jos viillon ja terän kulmissa pientäkin eroa), ilmaan heitettyjen objektien (omena ym.) leikkauksia jne."""""""""""

Äänestä
  • vaan puhaltaa sammuksiin? Niin ennen tehtiin.

    Äänestä

  • kyntteleitä voisi kirjoitti:

    vaan puhaltaa sammuksiin? Niin ennen tehtiin.

    ainakin meillä puhallellaan eikä toimiteta mitään shownumeroa siitä ja käykin paljon nopeammin vielä. turhalta kuulostaa toi ns laji eli miekkatanssi.

    Äänestä

  • kyllävaan kirjoitti:

    ainakin meillä puhallellaan eikä toimiteta mitään shownumeroa siitä ja käykin paljon nopeammin vielä. turhalta kuulostaa toi ns laji eli miekkatanssi.

    Kervinen,Taipale,Merivirta ja Eerola sammuttaa kaikki valot ja kynttilät Wonterfulin johdolla.

    Äänestä

voisi käydä, mutta ei sen enempää

Äänestä
  • Hitto et nauroin ja räkätin kippurassa, kun luin artikkelia lehdestä. Aikuiset ihmiset leikkii miekalla.

    Äänestä

  • hillotjasipulit kirjoitti:

    Hitto et nauroin ja räkätin kippurassa, kun luin artikkelia lehdestä. Aikuiset ihmiset leikkii miekalla.

    sitä minäkin nauroin kun se oli ihan leikkiä, eriasia on se että harjoitellaan ihan oikeesti käyttämään miekkaa ja tehdään tekniikkaa missä "oikeesti" tapahtuu jotain. eikä vain huidota ja sammutella kynttilöitä ja viilletä paperia.

    Äänestä

  • siitä puuttuu se juttu kirjoitti:

    sitä minäkin nauroin kun se oli ihan leikkiä, eriasia on se että harjoitellaan ihan oikeesti käyttämään miekkaa ja tehdään tekniikkaa missä "oikeesti" tapahtuu jotain. eikä vain huidota ja sammutella kynttilöitä ja viilletä paperia.

    Ei millään pahalla pelle, mut ihan yhtä naurettavaa on kaikenlainen miekkailu.

    Äänestä

  • hillotjasipulit kirjoitti:

    Ei millään pahalla pelle, mut ihan yhtä naurettavaa on kaikenlainen miekkailu.

    entäs kilpailussa käytävät miekkailut? monessa lajissa on perinteenä aseet ja siellä kuuluu yhtenä miekka, sen turvin oppii etäisyyttä ja muuta ja muutoin miekka voi kuvastaa vaikka kävelykeppiä. näin olen potkusta lukenut ja ei sillä, ei siinä ole mitään vikaa jos sillä haetaan järkevällä tavalla jotain oppia.

    Äänestä

Hei,

olen Mika Väyrynen, Suomen Haedong Kumdon tekninen johtaja ja vastailen kysymyksiisi mieluusti:

Opettajakurssi, jolle myös Kotkan vetäjä osallistui, ei tosiaan ole mikään McDojang-homma. Muutama pointsi siitä:
-Harjoitustunnit joihin opettajakurssilaiset sitoutuivat, vastaavat n. neljän vuoden normisaliharjoittelua - jossa ajassa normiharjoittelija voi 1.danin suorittaa. Kurssin edellytys, eli väh 1.dan jossain lajissa, tarkoittaa sitä, että porukka pystyy vastaanottamaan kovaa treeniä, eli kokemusta oikeasta, kovasta treenistä pitää olla. Kurssi ei tosiaan ole huonokuntoisille siviileille. Dan-suorituksen kriteerinä ei ole aika, vaan harjoitustunnit ja taito: Suurmestari Kim Jeong Seong 9.dan pitää kaikki dan-kokeet, ja jokaikinen vaatimuksissa oleva tekniikka pitää näyttää, hänelle.Osa opettajakurssilaisista lopetti, ja niille jotka eivät riittävää tasoa saavuttaneet - tuli lähtö kurssilta ilman oikeutta yrittää dan-kokeessa. Lisämainintana kerron, että suomalaiset dan-kokelaat saivat kansainvälisessä dan-kokeessa korkeimmat pisteet (kreikkalaisten, brittien, ruotsalaisten jne seurassa). MM-kisoissa Suomeen myönnettiin tunnustuspalkinto parhaasta opetuksesta, joka kertonee omaa kieltään toiminnan tasosta. Allekirjoittanut ja Johannes Hentunen ovat suurmestarin lähimpiä ulkomaalaisia oppilaita, molemmat tällä hetkellä 3.dan. Suurmestari on meidän suoranainen opettajamme ja myös tuntee henkilökohtaisesti kaikki suomalaiset mustat vyöt.

Väittämäsi HanMooDosta on outo, etkä selvästi tiedä asioista: HanMooDo kun on itse asiassa "repäissyt" kurrikulumiinsa kaksi Haedong Kumdon liikesarjaa, SsangSu 1 ja 2, jotka vaaditaan keltaiseen vyöhön Haedong Kumdossa (Huomiona että Haedong Kumdossa on kaikkiaan 76 liikesarjaa..). Tämän tietävät kaikki, ja esim meillä on useita harjoittelijoita (myös mustia vöitä Haedong Kumdossa) joilla on HanMooDossa 1.-2.dan. Haedong Kumdon sarjat ovat hyvin vanhoja, ja löytyvät kuvattuina mm. MuYeDoBoTongJista, korealaisten kamppailutaitojen vanhimmasta säilyneestä opuksesta.

Haedong Kumdo tulee Kichun ja Simgumdo nimisistä lajeista, jotka ovat vanhempia korelaisia lajeja. Kim Jeong Ho ja Na Han Il systematisoivat ja yhdistivät noiden lajien tekniikkaa, jota oppivat 1960-luvulla. 1982 he nimesivät Haedong Kumdon (itäisen maan miekan tie).

Rahastuksesta on turha puhua: normiharjoittelijamme maksavat 35 euroa kuukaudessa ja opettajakurssi, joka siis kesti käytännössä vuoden, maksoi kaikkiaan n. 250 euroa - siihen sisältyi harjoittelumateriaali (tekstit, videot tekniikoista), pienryhmäopetus omalla salilla joka kuukausi (n. 15-20 tuntia kerralla, viikonloppuisin) jne. Vyökokeet maksavat 20 euroa, johon sisältyy uusi vyö. Toiminta on kaikilla saleilla r.y pohjaista, eli bisnesaspektia ei ole. Valmentajat toimivat siviiliammateissa ja HK on meille perinteistä suomalaista r.y toimintaa. Enemmän meille tästä on kuluja - eikä yhtään henk- koht tuloa. Tuloilla maksetaan salivuokria ja hankitaan harjoittelijoille treenivälineitä jne.Sekä järjestetään leirejä.

Korealaisen miekan, Jingumin terän geometria poikkeaa japanilaisesta katanasta: terä on leveämpi ja siten myös vahvempi. Miekka on katanaa suorempi ja kahva on selvästi lyhyempi. Painopiste on myös erilainen.

Mainintasi tanssimisesta ja hyppelystä ei käy yksiin lajimme kanssa. Youtubessa on huomattava määrä eri liittojen jäsenten huonohkoa tekniikaa. Todellinen Haedong Kumdo on kaikkea muuta kuin pomppimista: perustekniikkaa hiotaan loputtomasti, liikesarjoja on sekä yhdelle että kahdelle miekalle, ottelua niin pehmomiekoilla kun ennalta määrättynä, leikkausharjoitteita jne. Lisäksi ainakin meidän liiton (UWHKF) mustien vöiden tulee harjoitella yksin tehtävät harjoitteet terävällä miekalla, jolloin asenne on tärkeä. Yksikin virhe ja... saa sanoa hyvästi sormilleen, ellei peräti jotain vakavampaa.

Hyvä että kysymyksiä tulee, ja näin lukijat saavat selville mistä on kyse. Muutama ajatuksesi oli tosin varsin skeptinen. Voin vain tervetulleeksi joko tutustumaan lajiimme tänne Helsinkiin (wwww.haedong-kumdo.fi) ja vierailu Kotkan salilla voi saada sinut toisiin ajatuksiin - sikäläinen opettaja Mikko Nurminen 1.dan kun ei ole mikään pikakurssimies, vaan taitava miekkailija, joka on harjoitellut lajia satoja tunteja. Minäkin käyn Kotkassa n. kerran kuukaudessa, ja esittelen tätä "tanssimista ja hyppelyä" mieluusti kenelle tahansa kiinnostuneelle.

Vielä tiedoksi, että Haedong Kumdo on eräs korean kansallisista ylpeyksistä. Viime kuussa olleissa MM-kisoissa Busanissa, kilpailua kunnioitti läsnäolollaan niin politiikan, bisneksen kuin taiteenkin korkea-arvoiset edustajat. Harjoittelijoita Koreassa on tuhansia ja tuhansia.Mm- kisoissa suomalaiset saivat viisi mitalia, mukaan lukien ylempien danien maailmanmestaruuden liikesarjoissa - sarjassa oli myös korealaisia kilpailijoita...

Ystävällisin terveisin,Haedong, Mika Väyrynen

Äänestä

Olen Mika Väyrynen, Suomen Haedong Kumdon tekninen johtaja ja vastailen kysymyksiisi mieluusti.
Opettajakurssi, jolle myös Kotkan vetäjä osallistui, ei tosiaan ole mikään McDojang-homma. Muutama pointsi siitä:
-Harjoitustunnit joihin opettajakurssilaiset sitoutuivat, vastaavat n. neljän vuoden normisaliharjoittelua - jossa ajassa normiharjoittelija voi 1.danin suorittaa. Kurssin edellytys, eli väh 1.dan jossain lajissa, tarkoittaa sitä, että porukka pystyy vastaanottamaan kovaa treeniä, eli kokemusta oikeasta, kovasta treenistä pitää olla. Kurssi ei tosiaan ole huonokuntoisille siviileille. Dan-suorituksen kriteerinä ei ole aika, vaan harjoitustunnit ja taito: Suurmestari Kim Jeong Seong 9.dan pitää kaikki dan-kokeet, ja jokaikinen vaatimuksissa oleva tekniikka pitää näyttää, hänelle.Osa opettajakurssilaisista lopetti, ja niille jotka eivät riittävää tasoa saavuttaneet - tuli lähtö kurssilta ilman oikeutta yrittää dan-kokeessa. Lisämainintana kerron, että suomalaiset dan-kokelaat saivat kansainvälisessä dan-kokeessa korkeimmat pisteet (kreikkalaisten, brittien, ruotsalaisten jne seurassa). MM-kisoissa Suomeen myönnettiin tunnustuspalkinto parhaasta opetuksesta, joka kertonee omaa kieltään toiminnan tasosta. Allekirjoittanut ja Johannes Hentunen ovat suurmestarin lähimpiä ulkomaalaisia oppilaita, molemmat tällä hetkellä 3.dan. Suurmestari on meidän suoranainen opettajamme ja myös tuntee henkilökohtaisesti kaikki suomalaiset mustat vyöt.

Väittämäsi HanMooDosta on outo, etkä selvästi tiedä asioista: HanMooDo kun on itse asiassa "repäissyt" kurrikulumiinsa kaksi Haedong Kumdon liikesarjaa, SsangSu 1 ja 2, jotka vaaditaan keltaiseen vyöhön Haedong Kumdossa (Huomiona että Haedong Kumdossa on kaikkiaan 76 liikesarjaa..). Tämän tietävät kaikki, ja esim meillä on useita harjoittelijoita (myös mustia vöitä Haedong Kumdossa) joilla on HanMooDossa 1.-2.dan. Haedong Kumdon sarjat ovat hyvin vanhoja, ja löytyvät kuvattuina mm. MuYeDoBoTongJista, korealaisten kamppailutaitojen vanhimmasta säilyneestä opuksesta.

Haedong Kumdo tulee Kichun ja Simgumdo nimisistä lajeista, jotka ovat vanhempia korelaisia lajeja. Kim Jeong Ho ja Na Han Il systematisoivat ja yhdistivät noiden lajien tekniikkaa, jota oppivat 1960-luvulla. 1982 he nimesivät Haedong Kumdon (itäisen maan miekan tie).

Rahastuksesta on turha puhua: normiharjoittelijamme maksavat 35 euroa kuukaudessa ja opettajakurssi, joka siis kesti käytännössä vuoden, maksoi kaikkiaan n. 250 euroa - siihen sisältyi harjoittelumateriaali (tekstit, videot tekniikoista), pienryhmäopetus omalla salilla joka kuukausi (n. 15-20 tuntia kerralla, viikonloppuisin) jne. Vyökokeet maksavat 20 euroa, johon sisältyy uusi vyö. Toiminta on kaikilla saleilla r.y pohjaista, eli bisnesaspektia ei ole. Valmentajat toimivat siviiliammateissa ja HK on meille perinteistä suomalaista r.y toimintaa. Enemmän meille tästä on kuluja - eikä yhtään henk- koht tuloa. Tuloilla maksetaan salivuokria ja hankitaan harjoittelijoille treenivälineitä jne.Sekä järjestetään leirejä.

Korealaisen miekan, Jingumin terän geometria poikkeaa japanilaisesta katanasta: terä on leveämpi ja siten myös vahvempi. Miekka on katanaa suorempi ja kahva on selvästi lyhyempi. Painopiste on myös erilainen.

Mainintasi tanssimisesta ja hyppelystä ei käy yksiin lajimme kanssa. Youtubessa on huomattava määrä eri liittojen jäsenten huonohkoa tekniikaa. Todellinen Haedong Kumdo on kaikkea muuta kuin pomppimista: perustekniikkaa hiotaan loputtomasti, liikesarjoja on sekä yhdelle että kahdelle miekalle, ottelua niin pehmomiekoilla kun ennalta määrättynä, leikkausharjoitteita jne. Lisäksi ainakin meidän liiton (UWHKF) mustien vöiden tulee harjoitella yksin tehtävät harjoitteet terävällä miekalla, jolloin asenne on tärkeä. Yksikin virhe ja... saa sanoa hyvästi sormilleen, ellei peräti jotain vakavampaa.

Hyvä että kysymyksiä tulee, ja näin lukijat saavat selville mistä on kyse. Muutama ajatuksesi oli tosin varsin skeptinen. Voin vain tervetulleeksi joko tutustumaan lajiimme tänne Helsinkiin (wwww.haedong-kumdo.fi) ja vierailu Kotkan salilla voi saada sinut toisiin ajatuksiin - sikäläinen opettaja Mikko Nurminen 1.dan kun ei ole mikään pikakurssimies, vaan taitava miekkailija, joka on harjoitellut lajia satoja tunteja. Minäkin käyn Kotkassa n. kerran kuukaudessa, ja esittelen tätä "tanssimista ja hyppelyä" mieluusti kenelle tahansa kiinnostuneelle.

Vielä tiedoksi, että Haedong Kumdo on eräs korean kansallisista ylpeyksistä. Viime kuussa olleissa MM-kisoissa Busanissa, kilpailua kunnioitti läsnäolollaan niin politiikan, bisneksen kuin taiteenkin korkea-arvoiset edustajat. Harjoittelijoita Koreassa on tuhansia ja tuhansia.Mm- kisoissa suomalaiset saivat viisi mitalia, mukaan lukien ylempien danien maailmanmestaruuden liikesarjoissa - sarjassa oli myös korealaisia kilpailijoita...

Ystävällisin terveisin,Haedong, Mika Väyrynen

Äänestä

Kommentoi aloitusta


BlackBelt'kö? kirjoitti:

Kymärissä oli juttu Haedon Kumdosta jossa mainittiin seuraavaa, vetäjä harjoitellut sitä viime syksystä, ja saanut mustan vyön? kovin on nopeaa toimintaa.... Vaikkakin lajiin etsittiin ohjaajia nopeasti kavereista jolla on korkea vyöarvo muualta, tämä silti haiskahtaa hieman tehtailulta?

Mitä tämä laji sitten on? Se on äkkiseltään Hanmoodosta repäisty aseosuus, eli laji syntyi puhtaasti siitä että irroitetaan osia jostain ja perustetaan uusi tytärlaji.
aseen käyttö videoklippien perusteella (youtube) on melkoisen pieni skaala yleensäkään mitään. Kaikki ns temput on toistoa, kaavamaista muutaman jutun toistoa. Välillä siinä käytettiin korkeaa potkua (harvoin) ja pääosin tämä on paperiliinojen viiltelyä, liikkumisessa näkyi myös hyvin selkeästi vaikutteita myös Kendosta, lähinnä siinä mielessä että miten lyötiin suora lyönti ylhäältä alas edeten pienillä stepeillä "askel"

Korealainen miekkailu, onko koreassa perinteisenä aseena omanlainen miekka vai identtinen samurai miekka, katana?
Herää kyllä kysymys onko kyseessä rahastus korealaisten lajien kasvamiseen siis markkinakikka. Tämä on lajina varsin uusi ja enemmin tuntuukin olevan tanssia ja hyppelyä miekan kanssa. Missä on tämän korealaisen miekankäytön todellinen juuri? mistä se polveutuu, vai onko tämä vain show juttua jolla pyritään rahastamaan?

Kaikesta huolimatta lehtijutussa tuli hieman negatiivinen vaikutus kyseiseen lajiin, no haluaisin vähän enemmin tästä tietoa ja ajatuksia jos joku tietää asiasta enemmin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu