Eastenders tulee anamorfisena eikä laajakuvana. Way to go, amateurs!
Taas kuvasuhde pielessä
ojdfgjndfg
11392
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Öö? Letterboxinako sen haluat tulevan? Miten se voi tulla anamorfisena mutta ei laajakuvana? Anamorfinen tarkoittaa anamorfista laajakuvaa. Sulla on omat asetukset pielessä.
Anamorfinen tarkoittaa, että kuva on tallennettu 4:3-muotoon siten, että kuva on venytetty pystysuunnassa. Laajakuva tästä saadaan puristamalla kuva pystysuunnassa 16:9-muotoon.
Tuo Eastenders tuli siis anamorfisena, koska lähetyksestä puuttui ws-bitti. Heti lopputekstien jälkeen tuli mainokset laajakuvana aivan kuten pitääkin.
Eli se siis ei ollut pielessä. Se oli siis anamorfista laajakuvaa kuten (lähes) kaikki muutkin lähetykset nykyään. Lähetyksestä vain puuttui WSS-bitti joka kertoo tv:lle että "mene laajakuva-tilaan", eli "venytä kuva koko ruudun levyiseksi", tai 4:3-tv:n ollessa kysessä "litistä kuva letterboxiksi" eli oikean muotoiseksi. Tuon kyllä yleensä hoitaa boksi, kun sen asetuksista on valittu tv:n kuvasuhteeksi 4:3. Laajakuva-tilan saa päälle tv:stä myös manuaalisesti, joten kuvaa ei tarvitse katsoa pystysuunnassa venytettynä vaikka WSS-bittiä ei jostain syystä lähetettäisi.
mutta se ei poista sitä tosiseikkaa, että MTV:n lähetysyksikössä on tehty virhe.
Tällä hetkellä tuleva chat-lähetys tulee samalla tavalla anamorfisena, eli wss-bitti puuttuu TAAS. Sama moka oli pari yötä sitten vastaavassa lähetyksessä.
Tuleekin näemmä subilta, mutta sama asia. Samasta tilasta lähetys tulee.
on sun teeveen katselu, lol. Chattia ja eastendersiä etkä osaa edes kapulalla kuvasuhdetta vaihtaa oikeaksi. Mene töihin niin loppuu tuollainen turhan jauhanta täällä kun on jotain järkevämpää mihin aikaasi käytät
Homma menee niin, että lähetys tulee normaaleita teitä sisältäen kaiken tarvittavan informaation, että katsojan ei tarvitse koskea kaukosäätimeen ainakaan kuvasuhdetta säätääkseen.
MTV3 ei näemmä osaa kaikkea tätä. Ohjelmat (muutkin kuin yö-sms-vedätykset) tulevat satunnaisesti väärällä kuvasuhteella, koska nämä amatöörit eivät osaa hommiaan. TV-lähetyksen PITÄÄ olla sovittujen teknisten määrittelyiden mukaisia. Nuo määrittelyt sisältävät myös ja nimenomaan oikean kuvasuhteen.
> "Tällä hetkellä tuleva chat-lähetys tulee samalla tavalla anamorfisena, eli wss-bitti puuttuu TAAS. Sama moka oli pari yötä sitten vastaavassa lähetyksessä."
JA tällä hetkellä myös. Onko nää erikoiset juontajat vastuussa myös tekniikasta, ei kai sentään?
Taas on se subin chat, mutta kyseessä on sama mtv3:n yöohjelma, viereisestä huoneesta lähtee mtv3:n vastaava kura.
Tällä kertaa mtv3:n lähetys on ihan kunnossa, kuvasuhteen osalta ainakin.
Waterworld nyt, sama moka