milloin kerroitte uutisen?

Milloin kerroitte uutisen lähipiirille? On vaikea olla kertomatta, mutta en haluaisi kertoa liian aikaisin. Nyt on menossa 8 2, ja tämä valehtelu ja toisten pakoilu alkaa olla väsyttävää... Haluaisin kuulla teidän ratkaisuja? kiitos :)
5207
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

heti ekan ultran jälkeen kun oltiin satavarmoja.
Rakenneultran jälkeen mentiin jo julkistamaan, että kumpi on tulossa;)

Maailman upeinta aikaa. Sais vaan mennä loppukuukaudet vähän nopeammin, että sais sen pienen jo syliinsä!

Äänestä

melkein samantien, kun olin tehnyt raskaustestin, olin silloin jotain rv 6-7. töissä kerroin myös, koska jäin sitten pitkälle saikulle pahoinvoinnin vuoksi.

Äänestä

Me kerrottiin lähimmille heti kun testi näytti plussaa. Ekan ultran jälkeen kun saatiin varmuus et 8. viikolla ollaan, kerrottiin kaikille keihin oltiin yhteydessä. Tämä siis viime viikon maanantaina.

No, seuraavassa ultrassa pari pvää myöhemmin sitten olikin kaikki epäselvää kun taitamaton lääkäri ei löytänyt koko kohtua?! Tänään kävin kolmannessa ja pelkkä ruskuaispussi näkyy.. Eli epävarmaa onko raskaus pysähtynyt vai arvioiko 1.lääkäri väärin.. Kiva. Näin voi kaikki heittää häränpyllyä viikossa. Ens viikolla kättärille selvittämään onko se möykky siellä elossa vai kuollut.

Ens kerralla kerron vasta kun ollaan jossain viikolla 12 tai siitä eteenpäin.

Äänestä

Heippa!

Me kerrottiin molempien vanhemmille ja sisaruksille heti alussa, tais olla rv 7.
Kavereille ja muille tutuille ei olla kerrottu vielä kellekään. Kyllähän ne sitte miun masusta aikanaan huomaavat.

Valehdella ei oo oikeestaan tarvinnut kellekään. Pari kertaa on kysytty, miksi en ole ottanut sidukkaa, tai olutta. Olen vain todennut siihen, että terveystilanne ei nyt salli ja se on toistaiseksi aina jäänyt siihen, kun tuosta masustakaan ei vielä vaatteet päällä huomaa mitään pömpötystä. Nyt siis rv 13 meneillään.

Äänestä

kerrottiin vanhemmille ja sisaruksille rv 7. Joillekin lähimmille ystävilleni kerroin joskus rv 10 paikkeilla. Ensimmäisen ultran jälkeen eli rv 12 jälkeen kerrottiin sitten ihan yleisesti muillekin sukulaisille jne.. Nyt menossa rv 15 :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


päättämätön kirjoitti:

Milloin kerroitte uutisen lähipiirille? On vaikea olla kertomatta, mutta en haluaisi kertoa liian aikaisin. Nyt on menossa 8 2, ja tämä valehtelu ja toisten pakoilu alkaa olla väsyttävää... Haluaisin kuulla teidän ratkaisuja? kiitos :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu