Olen huomannut että paras tapa juoda laadukkaita skottiviskejä, siitä hintahaarukan yläpäästä, on ilman muuta blandata niitä muumilimsan kanssa! En ymmärrä miten ihmiset jotka väittävät ymmärtävänsä jotakin juomien päälle eivät tunne tätä kerrassaan mainiota ja tyylikästä cocktailia. Esim. juomalasin pohjalle pari senttiä Laphroaigia ja sitten päälle reilusti taskulämmintä Muumilimsaa, se se vasta on jotakin!
(No, okei, tuo oli siis tietenkin trolli, jolla tarkoitus oli ärsyttää päivystäviä viskijehovia, jotka aina kertovat miten mitäkin juomaa "pitää" juoda. Miten niin pitää? Juokaa tosiaan vittu vaikka muumilimsan kanssa. Okei, täysin järjetöntähän olisi pilata hyviä aineita, mutta silti, omia rahojansahan ihmiset kai juovat. Itsekään en ymmärrä miksi väkevä alkoholi pitää pilata sekoittamalla sitä mihinkään, ainoastaan vodkan kanssa voin ottaa tonic-vettä, enkä mitään muuta, tai viskiin tilkan vettä, mutta mitä te muut teette - oma asianne.)
Laatuviski + Muumilimsa = hyvää!!
2
801
Vastaukset
- PaariMesu
Olen käynyt Skotlannissa viski-kiertomatkalla 2004 ja siellä kävi ilmi että Balvanie tislaamon edellinen päätislaaja joi vapaa-aikanaan viskinsä blandiksena tonic.
Jokainen juo juomansa niinkuin se suussa parhaalta maistuu.
Itse juon viskini yhdellä jäällä, joka sulaa pois ennen kuin aloitan juomisen, juoma laimenee ja jäähtyy hieman.
Punaviinin juon huomattavasti kylmempänä kuin se tavallisesti tarjolle tuodaan. - tai myyjää
kiinnosta tippaakaan kuinka viskisi juot, he ovat ainostaan kiinnostuneista siitä mistä viskisi ostat - eli mieluimmien heiltä.
Kalliit viski sopii juoda aivan niin kuin itse kukin parhaaksi näkee, vaikka limun jatkona - ei se ainakaan minulta ole pois ja mitä enemmän juot viskiä sitä tyytyväisempi on myös valmistaja.
Viskin juonnissa ei todellakaan ole mitään ehdottomia sääntöjä - jokainen taplaa tavallaan. Itse juon ns kuivana ja nauttien.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.31511220Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko313436- 793037
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan952741- 892611
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1542331Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2712223- 451471
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �131445Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta
Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va1401366